W 2012 roku polskie media obiegła informacja, że w dalekim Afganistanie odnaleziono czołg, który służył Wojsku Polskiemu w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Polski Renault FT-17 został prawdopodobnie uszkodzony i porzucony przez wycofującą się załogę, a Rosjanie po wyremontowaniu podarowali go Afgańczykom. Staraniem prezydenta Bronisława Komorowskiego rząd afgański przekazał czołg w darze Polsce i po gruntownej renowacji uświetnia on kolejne rocznice odzyskania niepodległości czy cudu nad Wisłą.
Książka majora Michała Piwoszczuka jest monografią jednostki, która wyposażona była właśnie w tego typu czołgi – 1. pułku czołgów z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. Ten bardzo dobrze wyszkolony i nowocześnie wyposażony oddział pełnił na froncie wojny 1919–1920 roku rolę „straży pożarnej”, która była rzucana na najbardziej zagrożone odcinki i niejednokrotnie przechylała szalę zwycięstwa na polską stronę.
Major Piwoszczuk – weteran 1. pułku czołgów – skrupulatnie prowadzi nas szlakiem pułku od obozów szkoleniowych we Francji w 1918 roku, poprzez bitwy z Armią Czerwoną w lat 1919–1920, do rozpoczęcia służby garnizonowej i reorganizacji oddziału w pierwszych pokojowych latach II Rzeczypospolitej.
Monografia została na nowo zredagowana, opatrzona przypisami i bogato zilustrowana.
Patronat medialny nad książką objęły: Muzeum Studzianki Pancerne.