Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Akuszerka z Sensburga

Katarzyna Enerlich

Akuszerka z Sensburga

7.2

(166 ocen) wspólnie z

34,90

 

Katarzyna Enerlich przedstawia nam główną bohaterkę -Stanisławę, która wiedzie spokojne życie w małej wsi Mystkówcu Starym w samym sercu Puszczy Białej. Zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Młoda kobieta przetaje być wierna swoim ideałom i zapomina o marzeniach, poświęcając się całkowicie nowo narodzonej córeczce Mariannie. Sytuację pogarsza nagla śmierć męża Edmunda, która sprawia, że kobieta jest coraz bardziej pochłonięta domowymi obowiązkami.

Wbrew oczekiwaniom, dla samej siebie zostaje akuszerką i pod okiem wiejskiej „babki” doskonali umiejętności, jednocześnie oddając się pasji ziołolecznictwa. Kiedy we wsi pojawiają się nowi sąsiedzi, przybyli z Prus Wschodnich, opowiadają jej o nieznanej krainie i niewielkim mieście Sensburg (obecne Mrągowo), gdzie ludzie żyją zupełnie inaczej. Zachęcona piękną historyjką o nieznanej wiosce, postanawia wyjechać z rodzinnej wsi i osiąść właśnie tam.

W tym samym czasie w nieodległej od Sensburga wsi Eckertsdorf (dzisiejsze Wojnowo) planowane są obchody 100 – lecia osadnictwa staroobrzędowców, a tamtejszy klasztor poszukuje akuszerki i zielarki, która mogłaby pomóc siostrze Galinie. Los uśmiechnął się w końcu do Stanisławy. Postanawia wybrać się więc w daleką podróż, która zmieni jej życie.

Powieść pachnie ziołami i jest przesycona prawdziwymi opowieściami mieszkańców Prus Wschodnich. Pokazuje świat wiejskich zielarek i akuszerek, który wprawdzie już zapomniany, pozbawiony naocznych świadków, wciąż jeszcze powraca w ludzkich wspomnieniach.

MG
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-777-9546-0

Tytuł oryginalny: Akuszerka z Sensburga

Liczba stron: 400

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...