Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cara al Sol

Cara al Sol

6.4

(15 ocen) wspólnie z

28,85

 

José Antonio Primo de Rivera ( 1903-1936) był najstarszym synem dyktatora Hiszpanii z lat 20-tych XX wieku generała Miguela Primo de Rivery. Był osobowością barwną, krwistą, wieloznaczną i intrygującą pod wieloma względami. Próbował połączyć lewicową wrażliwość społeczną z prawicowym umiłowaniem hiszpańskiej tradycji. On sam powiedział pamiętne słowa że bogaci go nie lubią a biedni go nie rozumieją. W 1933 założył Falange Espanola (FE), opartą na narodowo-syndykalistycznej ideologii. Do wybuchu wojny Falanga nie miała większego znaczenia politycznego, skupiając się na działalności społecznej i akcjach bezpośrednich. W wyborach 1936 r. zdobyła jedynie 0,7% głosów, ale po zwycięstwie czerwonego Frontu Ludowego, partia zaczęła zyskiwać na znaczeniu, osiągając w lipcu 1936 r. liczbę 40 tysięcy członków. Jose Antonio został zamordowany przez czerwonych po sfingowanym procesie w listopadzie 1936 w Alicante.

Tadeusz Zubiński ur. 1953 w Suchedniowie, pisarz, tłumacz, krytyk, eseista, literacki dysydent, stypendysta rządów RP i Republiki Łotewskiej. Mieszkał na Litwie i na Łotwie, w Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Liczne przykłady z jego polszczyzny jako wzorcowe znalazły się w Korpusie Języka Polskiego. Autor wielu powieści i książek o tematyce historycznej, m. in. „Generał Franco i jego Hiszpania 1892-1975, Biografia niepoprawna politycznie ”,„El Rey- Król Juan Carlos I i jego Hiszpania”, „Hiszpańska Wojna Domowa 1936-1939”, „Błękitna Dywizja. Hiszpańscy sojusznicy Hitlera”. Laureat wielu konkursów i wyróżnień.

Capital
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-640-3736-8

Liczba stron: 464

Format: 14.7x20.5

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...