Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czwarty dzwonek

Henryk Gała

Czwarty dzwonek

29,00

 

To już drugi tom dramatów autorstwa Henryka Gały (ur. 1938 r. w Zalesiu k. Gostynina w Wielkopolsce). Poeta, powieściopisarz, krytyk literacki, ale także organizator kultury, od początków swojej twórczości wiele uwagi poświęcał teatrowi, był przecież m.in. aktywnym świadkiem tej epoki, której szlak w sztuce teatralnej wytyczali Grotowski, Jarocki, Szajna czy Axer. Debiutował jednoaktówką „Nadmiar” wystawioną w 1960 r. Następnie w założonym wspólnie z Jerzym Jankowskim (poetą i pisarzem historycznym) Teatrze CzłoWiek XX inscenizował dramaty (Saroyan, Gruszczyński) oraz prozę (Kafka, Różewicz, Durrenmatt), ale przede wszystkim poezję (Rilke, Brecht, Neruda), eksperymentując także z własnym teatrem wiersza. W 1972 r. objął kierownictwo literackie w Operze Wrocławskiej, dla której napisał libretto opery „Tamango” z muzyką Tadeusza Natansona, zrealizowanej w sezonie 1974/75, a także polski tekst „Czarodzieja Szmaragdowego Grodu” (wg. „Czarodzieja Oza” Bauma). W połowie lat 70. po wyjeździe z Wrocławia osiedlił się w Drozdowie nad Narwią koło Łomży. Tam powstają m.in. kolejne tomy wierszy i dwie powieści dla młodzieży. Tam także organizuje Łomżyńską Orkiestrę Kameralną im. Witolda Lutosławskiego (obecnie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego), Teatr Lalek i festiwal Teatru w Walizce, którymi kieruje przez pierwszych pięć lat do roku 1992. Pisarz nie przestaje zajmować się dramaturgią i teatrem, czego dowodem nowy wybór dramatów zatytułowania „Czwarty dzwonek”.

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5375-1

Liczba stron: 232

Format: 130x190mm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...