Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej

Piotr Sztompka

Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej

7.4

(7 ocen) wspólnie z

69,93

Antologia tekstów z socjologii wizualnej!

Współczesny człowiek w codziennych, zwyczajnych, rutynowych działaniach styka się z niezwykle bogata ikonosferą. Obraz staje się istotnym nośnikiem znaczeń, sposobem ekspresji, środkiem komunikacji międzyludzkiej. Analiza i interpretacja obrazów spotykanych w przestrzeni społecznej otwiera nowe możliwości poznania mechanizmów życia społecznego. Nic dziwnego, że wielu teoretyków wprowadza pojęcie „zwrotu ikonicznego”, a nową i zarazem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk społecznych jest „socjologia wizualna”.

Redaktorzy tomu - wybitny teoretyk socjologii Piotr Sztompka oraz specjalizująca się w socjologii wizualnej Małgorzata Bogunia-Borowska, którzy wspólnie prowadzą jedno z pierwszych w Polsce seminariów z tego zakresu - przygotowali swój autorski wybór tekstów z klasyki oraz najnowszej zagranicznej literatury socjologicznej, dotyczącej wizualnych aspektów współczesnego społeczeństwa. Teksty poprzedzone zostały niezwykle oryginalnymi autorskimi esejami obojga badaczy.

Fotospołeczeństwo to jednak nie tylko antologia naukowych tekstów. To wspaniały, różnorodny punkt wyjścia dla wszystkich, dla których ważne jest uczestnictwo we współczesnej społecznej ikonosferze. Od designerów i grafików, po miłośników mody, odbiorców reklam czy fotografów-amatorów. Po lekturze tych Fotospołeczeństwa świat będzie wyglądał inaczej!

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-09-03

ISBN: 978-83-240-1803-1

Opracowanie graficzne
Olgierd Chmielewski

Liczba stron: 864

Znak

Format: 165x235

Cena detaliczna: 99,90 zł

Prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński

„Wybór tekstów dokonany przez Piotra Sztompkę i Małgorzatę Bogunię-Borowską jest bardzo kompetentny i pozwala czytelnikowi zaznajomić się z najbardziej wartościowymi tekstami na temat genezy socjologii wizualnej, jej głównych wątków teoretycznych, a także metod badawczych specyficznych dla nurtu socjologii”

Prof. dr hab. Wiesław Godzic, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

„Antologia Fotospołeczeństwo jest publikacją reprezentującą najwyższy poziom naukowy. Dzięki niej polski czytelnik będzie miał szansę na nadrobienie opóźnień i pełną dostępność fundamentalnych i ważnych tekstów w dziedzinie socjologii wizualnej i mediów”.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...