Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Geoffrey Roberts

Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

6.7

(24 ocen) wspólnie z

45,43

Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym przez sowiecką propagandę?

Mówiono o nim, że ocalił Związek Radziecki przed Hitlerem.„Marszałek zwycięstwa”, gwiazda rosyjskiej generalicji. Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym przez sowiecką propagandę?

Jaką rolę odegrał w trakcie radzieckiej ofensywy w 1944, którą wstrzymano, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie?

Życiorys generała Żukowa wydaje się być spełnieniem soviet dream. Wywodzący się z chłopskiej rodziny mężczyzna zrobił oszałamiającą karierę w wojsku. Dzięki nieustępliwości i twardemu charakterowi sięgnął po najwyższe odznaczenia, a po II wojnie światowej zyskał status żywej legendy. Jego nazwisko wymieniano jednym tchem obok Gagarina, Berii, Stachanowa.

Żukow z perspektywy dowódcy obserwował piekło zaciekłej bitwy na Łuku Kurskim. Od tamtego zwycięstwa zależała cała jego przyszłość. Okupione masą ofiar zwycięstwo przyniosło mu sławę. Po wojnie, choć przyjmowany z honorami, ze zmiennym szczęściem walczył o względy Stalina i pozycję w radzieckich strukturach władzy.

W swojej książce Geoffrey Roberts podejmuje wiele innych wątków, które pozwalają zrozumieć ciągle żywy fenomen Żukowa w Rosji.

Znak Literanova
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-06-02

ISBN: 978-83-240-2529-9

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Tytuł oryginalny: Stalins General. The Life of Georgy Zhukov

Liczba stron: 448

Znak Literanova

Format: 144x205

Cena detaliczna: 64,90 zł

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...