Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kawaleria perska w okresie wczesnosasanidzki Aspekty społeczne i militarne Tom 1 Konnica w iranie przed sasanidami

Wójcikowski Robert S.

Kawaleria perska w okresie wczesnosasanidzki Aspekty społeczne i militarne Tom 1 Konnica w iranie przed sasanidami

7.1

(11 ocen) wspólnie z

65,00

 

Robert S. Wójcikowski, wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego i absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i programu Socrates/Erasmus. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na problematyce Medii, jako pierwszego irańskiego organizmu państwowego o charakterze imperialnym, kulturze militarnej antycznego Iranu, a także kontaktach Irańczyków z innymi centrami cywilizacyjnymi w starożytności (Grecja, Rzym, Azja Centralna, Chiny, Barbaricum).

Irańska wojskowość, decydująca o sile imperiów Achemenidów, Arszakidów i Sasanidów, nadal pozostaje w cieniu innych tradycji militarnych, głównie greckiej i rzymskiej. Niniejsze studium stawia sobie za zadanie całościowe zaprezentowanie najbardziej wartościowej formacji irańskiej, jaką była bez wątpienia konnica. Pierwszy tom koncentruje się na ukazaniu dziejów jazdy irańskiej na szerokim tle historycznym, począwszy od okresu Achemenidów, przez panowanie Aleksandra Wielkiego, rządy Seleukidów i czasy Arszakidów. Przedstawia także dzieje wojen za wczesnych Sasanidów, których wojska konne odegrały ważną rolę. Tak rozległa perspektywa czasowa pozwala na ukazanie zmian w strategii, taktyce i uzbrojeniu wojsk konnych, a także ich różnicowania od jednostek przeznaczonych początkowo głównie do zwalczania wroga z dystansu, po wyspecjalizowane w tym celu formacje konnych łuczników i przeznaczone do likwidacji opancerzonej piechoty szwadrony ciężkozbrojnej jazdy (katafraktoi). Początki tego procesu sięgają już czasów panowania Achemenidów, ale udoskonalenie i perfekcyjne wyzyskanie na polu walki związku taktycznego obu formacji przypadły na okres partyjski, a doświadczenia te były kontynuowane za Sasanidów.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-9257-1

Liczba stron: 300

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...