Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Koncerty uniwersyteckie w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina 2011-2013

Koncerty uniwersyteckie w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina 2011-2013

23,10

 

W ramach wspólnej inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego i Filharmonii Łódzkiej w sezonach artystycznych 2011-2013 odbyło się dziesięć koncertów uniwersyteckich. Książka zawiera teksty wykładów prezentowanych na wstępie każdego wieczoru muzycznego przez pracowników UŁ oraz komentarze muzyczne pianisty i ówczesnego dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej Lecha Dzierżanowskiego.

„Niezwykły koncert dziewiąty z wykonaniem Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego poprzedził wykład prawnika prof. nadzw. dr. hab. Witolda Kuleszy o odpowiedzialności sędziego. Postępowanie Piłata jest tu punktem wyjścia do dyskursu o prawach człowieka i bezprawiu sędziów zasłaniających się obowiązującym prawem ustanowionym przez władzę tylko po to, aby chroniło reprezentowaną przez nią ideologię (...). To niezwykle ciekawy wywód - warto się z nim zapoznać, tym bardziej, iż wygłosił go wybitny specjalista, były dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz autor obszernego opracowania Crimen laesae iustitiae. Odpowiedzialność karna sędziów i prokuratorów za zbrodnie sądowe według prawa norymberskiego, niemieckiego, austriackiego i polskiego.

Pasja według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego to utwór przełomowy w jego twórczości. Jest znany jako awangardysta; komponując Pasję, dał się poznać jako kompozytor dzieł monumentalnych. (...) Okazało się ono dziełem wybitnym, (...) mającym stałe miejsce w programach koncertów filharmonicznych w Wielkim Poście”.

Z recenzji prof dr. hab. Antoniego Różalskiego

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-796-9025-1

Liczba stron: 104

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 23,10 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...