Menu

Tomasz Kunz

Potęga pieniądza. Finansowa historia świata - książka Nialla Fergusona Jeden z najsłynniejszych historyków na świecie, udowadnia że za każdym wydarzeniem historycznym stoi tajemnica zawiązana z pieniędzmi. Ferguson udowadnia, że ewolucja systemów finansowych jest równie istotna jak wynalazki czy rozwój wielkich cywilizacji. To dzięki bankom renesans we Włoszech osiągnął tak bogatą formę, a rynki papierów wartościowych miały wpływ na przebieg Wojny Siedmioletniej i Wojny Secesyjnej. Ferguson, który słynie z przekonującego i wciągającego stylu, wyjaśnia, czemu źródeł Rewolucji Francuskiej możemy dopatrywać się w finansowym przekręcie, jakiego dopuścił się pewien... morderca. Opisuje również, jak mogło dojść do tego, że Argentyna z szóstego na świecie najbogatszego państwa stała się pogrążonym w inflacji krajem na skraju bankructwa. Autor przekonuje, że właśnie teraz powinniśmy szczególnie starać się zrozumieć potęgę ekonomii i udowadnia, jak przerażająco mało wiemy o pieniądzach. Fergusonowi jako jedynemu udało się przebić barierę łączącą wiedzę ekonomiczną z wiedzą o historii i kulturze cywilizacji. Jedna ze stu najważniejszych książek ostatniej dekady! „The Times” Biografia pieniądza pióra Fergusona, opowiedziana z werwą i wnikliwością, objaśnia nasze obecne trudne położenie lepiej, niż mu się wydaje. Ferguson to świetny analityk świata finansów, które stanowią kręgosłup historii naszej cywilizacji. „The Telegraph” Profesor Ferguson nie tylko jest jednym z najwybitniejszych historyków na świecie. W dodatku napisał kilka książek poruszających tematykę finansową, za każdym razem opisując te skomplikowane problemy w sposób niezwykle jasny i atrakcyjny. "The Independent" Ferguson napisał klarowną i błyskotliwą książkę o historii pieniądza... Ta pięknie napisana książka to rewelacyjny elementarz dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, skąd się wzięły i jak funkcjonują współczesne rynki/ „The New Statesman” Ferguson zabiera nas w często pouczającą i przyjemną podróż dzięki zgłębianiu podstaw wielkich wydarzeń historycznych (…) w których tle zawsze stał silny pieniądz. „The New York Times”
Składające się na książkę eseje poświęcone pięciu wybitnym współczesnym polskim pisarzom – Witoldowi Gombrowiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Mironowi Białoszewskiemu, Rafałowi Wojaczkowi i Marcinowi Świetlickiemu – łączy problematyka relacji między rzeczywistością empiryczną a literaturą, ujęta w perspektywie jednostkowego doświadczenia podmiotowego. Przedstawione analizy, ukazujące rozmaite strategie uobecniania się „ja” autorskiego w tekście literackim, odzwierciedlają przekonanie wspólne wszystkim bohaterom książki, że literatura – choć ma swoją odrębną, językową naturę – staje się niekiedy uprzywilejowaną, a nawet jedyną możliwą, „formą istnienia”, pozwalającą ujawnić, ukształtować i utrwalić to, co w porządku życia ulega nieuchronnej zatracie. Więcej niż słowa to zatem także, a może przede wszystkim, bezwarunkowa pochwała pisania (literackiego i krytycznego) jako praktyki egzystencjalnej, której stawką jest nie tyle mniej lub bardziej udane językowe przedstawienie, ile nadanie znaczenia oraz formy – choćby tymczasowej i fragmentarycznej – własnemu życiu. Tomasz Kunz – literaturoznawca, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki Strategie negatywne w twórczości Tadeusza Różewicza. Od poetyki tekstu do poetyki lektury (Kraków 2005).
Zbiór krótkich felietonów publikowanych w latach 2008-2009 we włoskim magazynie "La Republika delle Donne". Sam autor nazywa w przedmowie swoje krótkie teksty "korespondencją ze świata, który podlega nieustannym i błyskawicznym zmianom", zasypując nas lawiną informacji i wszelkiego rodzaju bodźców zmysłowych, których często nie potrafimy już poddawać racjonalnej selekcji.
W ostatnich dniach II wojny światowej amerykańskie służby specjalne odnajdują trop wiodący wprost do Norymbergi. Tam, w doskonale zabezpieczonym bunkrze, mają znajdować się najcenniejsze eksponaty muzealne i dzieła sztuki - prawdziwy skarbiec dóbr kultury zagrabionych przez nazistów. Jednak po dotarciu do kryjówki okazuje się, że brakuje najcenniejszej części zbiorów: klejnotów koronacyjnych Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Główny bohater, historyk sztuki Walter Horn, musi rozwiązać zagadkę ich zniknięcia w trzy tygodnie, zanim rozpocznie się Proces Norymberski. Co gorsza, pojawia się podejrzenie, że hitlerowscy konspiratorzy chcą użyć klejnotów do odrodzenia duchowego III Rzeszy. Sidney Kirkpatrick wciąga czytelnika od pierwszej strony, prowadząc go przez zniszczone wojną Niemcy, sprawnie dawkując sceny akcji, meandry śledztwa, motywy melodramatyczne i psychologię nazistowskich okultystów. Miłośnicy Krajewskiego i Wołoszańskiego będą mieli co czytać tej wiosny.