Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tadeusz Katelbach Biografia polityczna 1897-1977

Sławomir Cenckiewicz

Tadeusz Katelbach Biografia polityczna 1897-1977

59,50

 

Doktorant sylwetkę Tadeusza Katelbacha, jego działalność i poglądy polityczne zaprezentował wyjątkowo szczegółowo, na szerokim tle historycznym. Autor w swoich rozważaniach ujął nie tylko osamotnioną postać Katelbacha, wyselekcjonowaną ze środowiska bohatera zbiorowego. Badanym źródłom zadaje trafne pytania, na których podstawie przedstawił bohatera pracy jako jednego z kilku lub kilkunastu uczestników wydarzeń. Jest to o tyle ważne, że Katelbach nie był postacią z pierwszych stron gazet - przedstawicielem ścisłego międzywojennego establishmentu, lecz w zasadzie był postacią - co najwyżej drugoplanową
— z recenzji doc. dr. hab. Tadeusza Wolszy z Instytutu Hisiorii PAN w Warszawie
Tytuł rozprawy, jej zakres chronologiczny oraz konstrukcja nie budzą zastrzeżeń. Obejmują one lata życia i działalności Tadeusza Katelbacha - wybitnego działacza niepodległościowego i publicysty, który mimo, iż nie należał do tzw. pierwszego garnituru polityków polskich, to jednak wywierał niemały wpływ na bieg życia politycznego Drugiej Rzeczypospolitej. Jest to w pełnym tego słowa znaczeniu typ biografii pretekstowej - erudycyj-nej, analitycznej i informacyjnej, kreślącej portret postaci na tle epoki i grupy spoleczno-politycznej
- z recenzji prof. dr. hab. Mariana Mroczko z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego

LTW
Oprawa twarda

ISBN: 8388736590

Liczba stron: 710

Format: 170x250mm

Cena detaliczna: 59,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...