Menu

Kornel Makuszyński

Awantura o Basię to przeurocza powieść dla młodzieży, napisana przez Kornela Makuszyńskiego. Tytuł owa bohaterka – Basia – kiedy zaczyna się akcja książki – ma 5 lat. Osierocona przez matkę i – jak się wydaje – przez ojca, zostaje samotnie wysłana pociągiem do Warszawy. Tam, na swojej drodze, uda jej się spotkać wielu ludzi o dobrym sercu... To od lat ukochana książka kolejnych pokoleń nastolatków. Zabawne przygody Basi, wartka akcja i wzruszające momenty sprawiają, że jej lektura jest wciąż pasjonująca! Poza tym Makuszyński przywodzi w niej ważne myśli – nie bój się zaufać, zarażaj uśmiechem, wspieraj innych – to wszystko, co dajesz ludziom, wróci do ciebie z podwójną mocą.
Szatan z siódmej klasy to niezwykła powieść dla młodzieży, napisana przez Kornela Makuszyńskiego. Tytułowy szatan, czyli Adam Cisowski, jest niezwykle mądrym i logicznie myślącym chłopcem. Dodatkowo posiada detektywistyczną żyłkę, która okaże się niezwykle przydatna. Powieść opowiada o zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich, będzie musiał rozwiązać. Książka od pokoleń jest ulubioną lekturą nastolatków, na co z całą pewnością wpływ ma wartka akcja oraz zaskakujące pomysły Adasia. Dodatkowo wpleciony w akcję wątek kryminalny sprawi, że żaden czytelnik nie będzie się nudził!
Historyjka z fabułą pisaną wierszem. Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują" popada w liczne tarapaty. Teraz w wersji składanki dla najmłodszych, opracowanej na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego.
Wielokrotnie wznawiana powieść, kilka razy zekranizowana i przenoszona na deski teatru od lat urzeka czytelników humorem, przygodą i niesamowitą erudycją. Adaś Cisowski, siódmoklasista o zacięciu detektywistycznym, który dzięki logicznemu myśleniu w mig rozwiązuje wszystkie szkolne zagadki, zostaje poproszony przez swojego profesora o pomoc. Wyjeżdża do rodzinnego dworku historyka, gdzie doszło do serii dziwnych zdarzeń. Przeżywa tam niesamowite przygody i odnajduje prawdziwe uczucie. Seria LEKTURY Z OPRACOWANIEM to praktyczna pomoc dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Obejmuje ona lektury, których znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Opracowania – przygotowane przez doświadczonych nauczycieli – uwzględniają podstawę programową i wymagania egzaminacyjne. Każdy tekst opatrzono notkami na marginesie, które zwracają uwagę na najważniejsze fragmenty lektury. W opracowaniu znalazły się następujące elementy: • notka o autorze • streszczenia: krótkie (całego utworu) i szczegółowe (kolejnych rozdziałów lub części) • plan wydarzeń • charakterystyka bohaterów • problematyka utworu • gatunek i rodzaj literacki • znane cytaty • motywy literackie • geneza utworu i/lub wyjaśnienie tytułu • przykładowe tematy wypracowań • przykładowe zadania egzaminacyjne
Szatan z siódmej klasy w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Wydanie zawiera pełny tekst utworu, bez skrótów i cięć w treści. Wydanie to nie zawiera opracowania. Na tropie... znikających drzwi Adam Cisowski - siódmoklasista o nieprzeciętnym sprycie, który zapewnił mu przydomek szatana - rozwiąże każdą zagadkę i zawsze chętnie każdemu pomoże. Czy jednak tajemnica znikających drzwi w dworku w Bejgole nie przerośnie Adama? W końcu nie jest to zwykła zagadka, a stawka jest większa, niż na początku mogło się wydawać. Zagadka za zagadką, a jedna bardziej skomplikowana od drugiej Adam ma ręce pełne roboty - musi rozwikłać zagadkę, rozbić szajkę złoczyńców, znaleźć skarb i, co najważniejsze, nie dać się przechytrzyć. Stawką są losy rodziny profesora Gąsowskiego i samego młodego detektywa. Operacja wymaga niemałego sprytu i opanowania, jednak chłodną kalkulację bierze w łeb... gdy Adam zagląda w piękne fiołkowe oczy Wandy Gąsowskiej. Powieść detektywistyczna z prawdziwego zdarzenia Szatan z siódmej klasy ma wszystko, czego trzeba dobrej powieści detektywistycznej - piekielnie inteligentnego detektywa, wartką akcję, dużą dawkę humoru i momenty mrożące krew w żyłach - w końcu na detektywów zawsze czyha masa niebezpieczeństw. Diabeł wyskakuje... z kart książki Szatan z siódmej klasy to historia, która urzekła całe pokolenia czytelników. W serii Kolorowa Klasyka prezentujemy ją w zupełnie nowej odsłonie - z pięknymi ilustracjami Mikołaja Kamlera. Dzięki nim starzy czytelnicy odkryją Szatana na nowo, a nowi jeszcze szybciej zakochają się w tej historii.
Szatan z siódmej klasy w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Wydanie zawiera pełny tekst utworu, bez skrótów i cięć w treści. Wydanie to nie zawiera opracowania. Zagadka inna niż wszystkie Adamowi Cisowskiemu niestraszne są żadne zagadki - rozstrzygnie, gdzie zniknęły pieniądze ze szkolnej kasy, rozgryzie system odpytywania na historii, nakryje złoczyńcę, który zjadł jego lody. Czy jednak tajemnica ukrytego skarbu, swoimi korzeniami sięgająca aż do wojny napoleońskiej nie przerośnie młodego detektywa? Czy Adam zdoła rozwikłać zagadkę, zanim będzie za późno? Piękne są oczy fiołkowe, ale kto ukradł drzwi? Szatańsko sprytny i piekielnie inteligentny Adam bierze się do roboty - musi rozstrzygnąć kto i dlaczego próbuje ukraść drzwi z domu jego nauczyciela historii. Stawka jest wysoka - na szali leżą losy całej rodziny, w tym pięknej fiołkowookiej Wandy, na widok której nawet twardo stąpającemu po ziemi Adamowi miękną nogi. Szatańsko dobra rozrywka Adama i rodzinę Gąsowskich czeka wiele przygód, a wszystkie z nich okraszone ciepłym humorem i pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Nie zabraknie też momentów mrożących krew w żyłach - w końcu na tropie zbrodni nie każdy jest tym, kim się wydaje. Znana historia w zupełnie nowej odsłonie Szatan z siódmej klasy to powieść uwielbiana przez całe pokolenia czytelników. Mimo upływu czasu wciąż bawi i zapewnia świetną rozrywkę - w końcu ciężko nie ulec urokowi tytułowego szatana. W naszym wydaniu z Kolorowej Klasyki pojawią się jednak nowe, wspaniałe ilustracje Mikołaja Kamlera, dzięki którym nawet ci, którzy znają Szatana na pamięć, odkryją w nim coś nowego.
Ukryty skarb, złoczyńcy, zagadki i... miłość W tej książce znajdziemy wszystko, czego potrzebuje powieść, od której nie można się oderwać. Mamy więc młodego detektywa - szatańsko sprytnego i inteligentnego Adasia, zagadkę, sięgającą czasów wojen napoleońskich, szajkę opryszków, a do tego liczne zwroty akcji, tajemnicze szyfry, prawdziwy skarb, a do tego fiołkowe oczy pewnej bardzo ładnej dziewczyny. To przepis na idealną książkę dla dzieci i młodzieży. Nic dziwnego zatem, że książka cieszy się niesłabnącą popularnością od lat! Mnóstwo niezbędnych przypisów Szatan z siódmej klasy został wydany w 1937 roku, w tym roku też rozgrywa się akcja powieści. Do tekstu dodaliśmy wiele przypisów, które pozwolą zrozumieć realia owych czasów, przybliża też znaczenie wielu sentencjom, powiedzonkom, uczeń będzie mógł dowiedzieć się wiele o przywoływanych postaciach i wydarzeniach - to prawdziwa skarbnica wiedzy! Szczegółowe opracowanie Opracowanie, które znajduje się na końcu książki, zawiera wszystkie niezbędne informacje, które będą potrzebne uczniom podczas pracy z lekturą. Biografia Kornela Makuszyńskiego, geneza powieści, spis bohaterów, plan wydarzeń, streszczenie - a nade wszystko pewniaki na test - wyróżnione zostały wiadomości, o które najczęściej pytają nauczyciele. Lektura dla przyjemności Szatan z siódmej klasy jest polecany jako lektura w szkole podstawowej. I jest niezwykle często proponowana uczniom, ponieważ to jedna z tych lektur, które czyta się z zapartym tchem i prawdziwą przyjemnością. Polecamy!
Szatan z siódmej klasy to niezwykła powieść dla młodzieży, napisana przez Kornela Makuszyńskiego. Tytułowy szatan, czyli Adam Cisowski, jest niezwykle mądrym i logicznie myślącym chłopcem. Dodatkowo posiada detektywistyczną żyłkę, która okaże się niezwykle przydatna. Powieść opowiada o zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich, będzie musiał rozwiązać. Książka od pokoleń jest ulubioną lekturą nastolatków, na co z całą pewnością wpływ ma wartka akcja oraz zaskakujące pomysły Adasia. Dodatkowo wpleciony w akcję wątek kryminalny sprawi, że żaden czytelnik nie będzie się nudził!
Klasyka literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami – to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury.
Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Powieść Kornela Makuszyńskiego Panna z mokrą głową należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jest opowieścią o losach czarującej bohaterki – Irenki Borowskiej, radosnej i pomysłowej dziewczyny, której beztroskie dzieciństwo przerywa nagle rodzinna tragedia. Choć Irence przyjdzie stawić czoła dramatycznym zdarzeniom i nieoczekiwanym sytuacjom, nie podda się ona przeciwnościom losu, wręcz przeciwnie – zaświadczy, że zawsze można znaleźć sposób na to, żeby się im przeciwstawić, zachowując przy tym optymizm i umiejętność cieszenia się pełnią życia. Przeurocza powieść Kornela Makuszyńskiego jest wymarzoną – pełną przygód, humoru i wrażliwości, lekturą dla dzieci 11-12 letnich. Panna z mokrą głową była przedmiotem ekranizacji filmowej oraz serialu telewizyjnego. Lektura dla uczniów klas V szkół podstawowych Słowo o autorze: Kornel Makuszyński (1884–1953), autor kultowego Koziołka Matołka, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny. Przed wojną był bardzo popularnym pisarzem, natomiast po wojnie odsunięty od publikowania i zapomniany, ponieważ nie chciał współpracować z reżimem komunistycznym. Z Warszawy przeniósł się w 1944 roku do mieszkania w Zakopanem, gdzie obecnie znajduje się muzeum jego twórczości.
Klasyka literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami – to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury.
Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Powieść Kornela Makuszyńskiego Awantura o Basię należy do kanonu polskiej literatury dla dzieci. Książka opowiada o niezwykłych losach małej bohaterki – tytułowej Basi, dziewczynki o niezwykłej inteligencji i czystym sercu. Historia małej i uroczej Basi pełna jest dramatycznych zdarzeń, ale także szczęśliwych spotkań, radosnych odkryć, wzruszających sytuacji i zaskakujących zwrotów. Powieść Kornela Makuszyńskiego jest idealną – pełną ciepła i dobrych emocji, lekturą dla dzieci doskonalących się w samodzielnym czytaniu. Powieść była przedmiotem wielu inscenizacji teatralnych i filmowych. Lektura dla uczniów klas III szkół podstawowych Słowo o autorze: Kornel Makuszyński (1884–1953), autor kultowego Koziołka Matołka, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny. Przed wojną był bardzo popularnym pisarzem, natomiast po wojnie odsunięty od publikowania i zapomniany, ponieważ nie chciał współpracować z reżimem komunistycznym. Z Warszawy przeniósł się w 1944 roku do mieszkania w Zakopanem, gdzie obecnie znajduje się muzeum jego twórczości.
Powieść Kornela Makuszyńskiego O dwóch takich, co ukradli księżyc należy do kanonu polskiej literatury dla dzieci. Opowiada o niezwykłych przygodach Jacka i Placka – wiecznie wygłodniałych, niesfornych i stroniących od wszelkiej pracy bliźniaków. Chłopcy nie planują ani oddać się edukacji, ani poświęcić żadnemu uczciwemu zajęci. Postanawiają natomiast ukraść z nieba księżyc i dobrze go sprzedać – bo przecież księżyc zdaje się być cały ze złota! Wyruszają więc z rodzinnej wsi Zapiecek i rzucają w wir wielu niezwykłych przygód i niecodziennych spotkań, a zebrane doświadczenia okażą się dla nich istną podróżą inicjacyjną. Utrzymana w konwencji przygodowo-fantastycznej powieść Kornela Makuszyńskiego jest wymarzoną – pełną przygód, uroku i mądrości, lekturą dla dzieci doskonalących się w samodzielnym czytaniu. Powieść O dwóch takich, co ukradli księżyc była przedmiotem wielu przedstawień teatralnych, sławnej inscenizacji filmowej z 1962 roku w reżyserii Jana Batorego, a także serialu animowanego z lat osiemdziesiątych. Lektura dla uczniów klas IV szkół podstawowych Słowo o autorze: Kornel Makuszyński (1884–1953), autor kultowego Koziołka Matołka, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny. Przed wojną był bardzo popularnym pisarzem, natomiast po wojnie odsunięty od publikowania i zapomniany, ponieważ nie chciał współpracować z reżimem komunistycznym. Z Warszawy przeniósł się w 1944 roku do mieszkania w Zakopanem, gdzie obecnie znajduje się muzeum jego twórczości.
Powieść detektywistyczna Kornela Makuszyńskiego Szatan z siódmej klasy należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Główny bohater powieści – tytułowy „Szatan z siódmej klasy”, obdarzony jest niespotykaną inteligencją i smykałką do rozwiązywania zagadek zarówno szkolnych, jak i kryminalnych. Chłopiec wpada na trop tajemnicy z czasów wojen napoleońskich, trop który zainicjuje pełne przygód dochodzenie wszczęte przy udziale nauczyciela historii Pawła Gąsowskiego i jego rodziny z dalekiego dworku w Bejgole. Powieść Kornela Makuszyńskiego utrzymana jest w konwencji przygodowo-detektywistycznej. Cieszy się ona od pokoleń niezwykłą popularnością wśród młodych czytelników. Była przedmiotem kilku inscenizacji filmowych, a także serialu telewizyjnego. Lektura dla uczniów klas VI szkół podstawowych Słowo o autorze: Kornel Makuszyński (1884–1953), autor kultowego Koziołka Matołka, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny. Przed wojną był bardzo popularnym pisarzem, natomiast po wojnie odsunięty od publikowania i zapomniany, ponieważ nie chciał współpracować z reżimem komunistycznym. Z Warszawy przeniósł się w 1944 roku do mieszkania w Zakopanem, gdzie obecnie znajduje się muzeum jego twórczości.
„Awantura o Basię” - Kornel Makuszyński Ile złego może przydarzyć się jednej osobie, w dodatku niewinnej dziewczynce? Wydaje się, że pięcioletnia Basia w swoim krótkim życiu doświadczyła już wystarczająco dużo tragedii – a jednak niesprawiedliwy los odbiera jej jeszcze ukochaną mamę… Na szczęście dziewczynka spotyka na swojej drodze ludzi o wielkim sercu. Nie obędzie się jednak bez zabawnych perypetii. Po raz pierwszy opublikowana w 1937 roku, Awantura o Basię bawi i wzrusza kolejne pokolenia młodych czytelników. Bohaterowie powieści niezmiennie uczą, jak dzięki miłości, solidarności i bezinteresownej pomocy można pokonać życiowe perturbacje i zmienić świat na lepsze. Wydanie opatrzyła posłowiem Joanna Olech. Kornel Makuszyński (1884–1953) – prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, od 1937 roku członek Polskiej Akademii Literatury. Zasłynął z pełnych humoru i optymizmu opowieści, wielką popularność zdobyły jego utwory dla dzieci: cykl o Koziołku Matołku (1933–1934) i o małpce Fiki-Miki (1935–1936) czy Awantura o Basię (1937), oraz dla młodzieży: Panna z mokrą głową (1933), Szatan z siódmej klasy (1937) czy Szaleństwa panny Ewy (1940, wyd. 1957).
Koziołek idzie do wojska. Koziołek w warszawskim zoo, u smoka wawelskiego, na wulkanie i wśród delfinów, aż w końcu w upragnionym Pacanowie.
Historyjka obrazkowa opisująca czterowierszem, jak znany z legendy, dzielny szewc Skuba ratuje Kraków przed straszliwym smokiem.
Dzięki niezwykłym zdolnościom psychologiczno-detektywistycznym Adaś Cisowski jest ekspertem w rozszyfrowywaniu szkolnych i rodzinnych zagadek. Podczas wakacji na prośbę swego profesora poszukuje skarbu w pewnym dworku. Przy okazji przeżywa mrożące krew w żyłach przygody, o jakich marzy każdy, i odkrywa… miłość.
Cykl zabawnych historyjek obrazkowych (księgi 1-3). Pozycja utrzymana w stylu "Koziołka Matołka". Małpka Fiki-Miki ze swoim przyjacielem Goga-Goga przemierzają daleki szlak z Arabii do Polski, aby odwiedzić Koziołka Matołka
„Wyprawa pod psem” to powieść dla dzieci i młodzieży z 1936 roku autorstwa Kornela Makuszyńskiego zilustrowana przez Jana Marcina Szancera. Bohaterem tej powieści jest pies Apasz, który "... ma siedem lat, jest przedziwnie kudłaty i grubokościsty, czarny, dość niekształtnej budowy..." i towarzyszy trójce przyjaciół podczas wakacyjnej wędrówki.
Cykl obrazkowych historyjek z fabułą pisaną wierszem (księgi 1-4). Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują" popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, w dalekich i egzotycznych krajach. Według książki powstało kilkadziesiąt odcinków serialu animowanego.
1 2
z 2
skocz do z 2