Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Titanic. Pamiętna noc

Walter Lord

Titanic. Pamiętna noc

7.7

(441 ocen) wspólnie z

39,99

Najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona

Walter Lord przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach. Pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.

Ujęcie historii Titanica przez pryzmat ludzi, którzy nim płynęli, poruszyło mnie. To opowieść o schyłku pewnej epoki – w modzie, designie i kulturze bycia, w której podział klasowy wyraźnie dzielił społeczeństwo pod względem majętności, urodzenia i konwenansów.

Tomasz Ossoliński, projektant mody, ambasador wystawy TITANIC. THE EXHIBITION



Nawet jeśli losy największego statku ówczesnego świata, zwodowanego w 1911 roku Titanica, niespecjalnie nas interesują, „Pamiętną noc” Waltera Lorda warto przeczytać – to świetnie napisana powieść. Autor zbierał materiały do niej na początku lat 50., rozmawiał z wieloma ocalonymi, przewertował setki publikacji – rzetelność i talent literacki dały książkę, która mimo upływu lat nie ma sobie równych. A jeśli chodzi o Titanica, jest w czym wybierać, transatlantykowi poświęcono tysiące artykułów, dziesiątki książek, spektakle teatralne, filmy dokumentalne i fabularne. Jednak ten, kto lubi czytać i chce wiedzieć więcej, powinien sięgnąć po Pamiętną noc Waltera Lorda.

Bożena Aksamit, dziennikarka, autorka książki Batory



Walter Lord jest autorem kilku bestsellerów historycznych, między innymi książki Day of Infamy, poświęconej atakowi na Pearl Harbor. W 1958 roku książka Lorda Titanic. Pamiętna noc została sfilmowana – pod tym samym tytułem – przez reżysera Roya Warda Bakera (polski tytuł to SOS Titanic). Film otrzymał w 1959 r. Złoty Glob i jest uznawany za najlepsze filmowe dzieło do czasu Titanica Jamesa Camerona. Przy tym ostatnim dziele blisko 80-letni Lord pracował zresztą jako konsultant. Zmarł w 2002 roku, został pochowany w rodzinnej kwaterze na cmentarzu w Baltimore. Na znajdującej się przed grobem Lorda kamiennej ławeczce wyryto tytuły wszystkich jego książek.

Agora
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-04-09

ISBN: 978-83-268-2342-8

Liczba stron: 208

Agora

Format: 165x240mm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Tłumaczenie: Maria Zawadzka

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...