Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wymowa normatywna polskich samogłosek nosowych i spółgłoski bocznej

Anita Lorenc

Wymowa normatywna polskich samogłosek nosowych i spółgłoski bocznej

50,40

 

Przedmiotem rozprawy jest opis badań nad wymową polskich samogłosek nosowych oraz spółgłoski bocznej. Celem badań było opracowanie normatywnego opisu realizacji wymienionych dźwięków mowy na podstawie wyników przeprowadzonych badań instrumentalnych, a nie sformułowanych a priori reguł. Nowoczesna i zobiektywizowana fonetyczna analiza eksperymentalna służy poszerzeniu wiedzy na temat współczesnej wymowy w języku polskim i aktualizacji dotychczasowych ustaleń.
W publikacji przedstawia się badania wykorzystujące nowoczesne narzędzia z zakresu fonetyki eksperymentalnej. Jedno z nich to artykulograf AG500, zastosowany po raz pierwszy w tak szeroko zakrojonych badaniach nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Drugie narzędzie to macierz mikrofonowa – osiągnięcie sprzętowe młodych polskich informatyków, skonstruowane pod auspicjami autorki.
Celem publikacji jest taki opis badanych głosek, który spełniałby w najbardziej rygorystyczny sposób wszelkie zalecenia normatywne, w tym także – co istotne dla prezentowanych badań – wynikające z anatomii i fizjologii toru głosowego. To bardzo ostre kryterium pozwala traktować uzyskane wyniki jako swoisty wzorzec w różnego typu postępowaniach nad dykcją, sesjach terapeutycznych itp. Po raz pierwszy w badaniach tego typu przebadano nie tylko pojedyncze przypadki, lecz wyselekcjonowaną (według ostrych kryteriów normatywnych) grupę 20 mówców.

Elipsa Dom Wydawniczy
ISBN: 978-83-801-7090-2

Liczba stron: 372

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 50,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...