Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zrozumieć Habermasa

Alexandre Dupeyrix

Zrozumieć Habermasa

7.0

(1 ocena) wspólnie z

56,00

 

Alexandre Dupeyrix - filozof, wybitny znawca współczesnej filozofii niemieckiej i tłumacz prac Jürgena Habermasa na francuski.
Comprendre Habermas jest zwartym systematycznym i wykładem najważniejszych elementów myśli wybitnego współczesnego filozofa i socjologa niemieckiego Jürgena Habermasa (1929), który stał się o głośny dzięki swym pracom dotyczącym przestrzeni publicznej i filozofii języka. Myśl Habermasa jest połączeniem tradycji filozofii kontynentalnej z filozofią północno amerykańską. Najważniejsze teorie Habermasa są dyskutowane w całym świecie. Jego dzieło stało się w obszarze myśli współczesnej impulsem do najszerzej bodaj debaty.
Dupeyrix wiedzę na temat dzieła Habermasa podaje w sposób skondensowany i klarowny. Wykładem swym obejmuje kwestie:
- człowieka (język, moralność i tożsamość);
- historii (więź z tradycją materialistyczną, znakomicie wyłożona teoria nowoczesności i zwrot Habermasa ku teologii);
- społeczeństwa (szeroka analiza rzeczywistości społecznej wg Habermasa);
- postawy obywatelskiej (rozpatrywanej w ramach legalności i legitymizacji, prywatności i publiczności);
- wreszcie kwestię pluralizmu.
Precyzyjnie są tu wyjaśnione najważniejsze punkty zwrotne filozofii Habermasa. Wykład ma postać dialogu z dawnymi teoriami. Jest nadto intrygującym spojrzeniem na nowoczesność przez pryzmat myśli Habermasa. Dupeyrix stawia serie odkrywczych pytań i wątpliwości, zmuszając czytelnika do aktywności i otwierając przed badaczami i studentami szerokie horyzonty poznawcze.
Podręcznik będzie wykorzystywana przez wykładowców i studentów wielu dyscyplin humanistycznych: filozofii i socjologii, kulturoznawstwa, a także filologii, historii.
Książkę czyta się ją jednym tchem, niczym powieść.

Oficyna Naukowa
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-773-7056-8

Liczba stron: 264

Format: 140x215mm

Cena detaliczna: 56,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...