Menu

2 Kolory

2 Kolory
"Zaraza" jest senną wizją powolnej zagłady Królestwa Alanów, archaicznego, na wpół feudalnego państwa leżącego na peryferiach Zachodu, w którym w sposób niezauważalny zaczyna panoszyć się śmiertelna choroba paraliżująca sferę ludzkiego ducha. Tragizm głównego bohatera polega na tym, iż w odróżnieniu od innych jest świadomy jej istnienia. Zaraza niszczy na jego oczach stary porządek świata, przyczynia się do upadku Królestwa, zaatakowanego przez hordy Tamerlana - wielkiego satrapy Wschodu - którego celem jest zapanowanie nad Zachodem... Od samego początku mamy nieodparte wrażenie, że autor nawiązuje do współczesnej, aktualnej otaczającej nas rzeczywistości, a samo Królestwo Alanów do złudzenia przypomina Polskę, samotną wśród mocarstw Zachodu, obojętnych na nieustanne zagrożenie ze Wschodu. Oprócz filozoficznych rozpraw nad rozszerzającą się w umysłach Alanów zarazą, opowieść przenosi nas do malowniczej krainy dzieciństwa, do szczęśliwej Arkadii, bezpiecznej i beztroskiej, za którą tęskni bohater. "Zaraza" jest też, a może przede wszystkim, opowieścią o wojnie. Bohater jest żołnierzem, obrońcą ojczyzny, stąd w książce nie brakuje scen batalistycznych, ukazanych we współczesnej konwencji gier RPG, pełnej fantastyki i przemieszania czasów. Gdy Królestwo Alanów musi stawić czoła hordom wielkiego satrapy Wschodu i jego olbrzymiej armii pojawia się kluczowe pytanie powieści: Czy zainfekowani zarazą mieszkańcy Królestwa zdołają wykrzesać w sobie ducha walki i stanąć do obrony Ojczyzny??
Kontynuacja bestsellerowej książki Bestie wyróżnionej w 2012 roku przez kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Reporterskie śledztwo o zbrodniach Niemców i Sowietów na Polakach oraz grubej kresce dla oprawców w III RP. Książka Tadeusza M. Płużańskiego, syna kolegi ze wspólnej celi mokotowskiego więzienia, nie tylko służy wspomnieniom. To jest udziałem już stosunkowo niewielkiego grona osób. Znaczeniem jej jest- jak sądzę - wprowadzenie do pamięci naszej, pamięci historycznej pokoleń, koniecznej prawdy o systemie, który ogromne, nieodwracalne szkody przyniósł naszej Ojczyźnie. O tym należy pamiętać ...
Książka Pod prąd. Przewodnik po IV Rzeczypospolitej to zbiór rozmów z niezwykłymi ludźmi, takimi jak: Anna Walentynowicz, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, ks. Stanisław Małkowski, Leszek Żebrowski, Krzysztof Wyszkowski, którzy opowiadają o Polsce, o działalności na rzecz budowania niezależnego, silnego państwa, demaskują mechanizmy powstawania III Rzeczypospolitej - pookrągłostołowej. Każda z 21 rozmów, znajdujących się w pierwszym tomie tego niezwykłego przewodnika, odsłania ważny problem, dotyka spraw przemilczanych, bądź w oficjalnym przekazie zakłamanych.
Książka Pod prąd. Przewodnik po IV Rzeczypospolitej to zbiór rozmów z niezwykłymi ludźmi, takimi jak: Anna Walentynowicz, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, ks. Stanisław Małkowski, Leszek Żebrowski, Krzysztof Wyszkowski, którzy opowiadają o Polsce, o działalności na rzecz budowania niezależnego, silnego państwa, demaskują mechanizmy powstawania III Rzeczypospolitej - pookrągłostołowej. Każda z 21 rozmów, znajdujących się w pierwszym tomie tego niezwykłego przewodnika, odsłania ważny problem, dotyka spraw przemilczanych, bądź w oficjalnym przekazie zakłamanych.
Pewnego dnia dojdziecie może do wniosku, że wszystko, co najważniejsze, zdarzyło się wam w czasach dzieciństwa i wczesnej młodości. Spróbujecie zawrócić, a tam - ileż niebezpieczeństw, poplątanych wątków, niedokończonych historii, wstydliwych tajemnic domagających się rozjaśnienia... ... "Czarny elementarz" to najbardziej niesamowita powieść Jana Tomkowskiego, znakomitego historyka literatury, która przenosi czytelnika w czas PRL-u i przypomina smak dzieciństwa.
W kraju, który przez ponad stulecie nie posiadał własnego państwa, a przez kolejne półwiecze cieszył się jedynie ograniczoną suwerennością, poezja patriotyczna odgrywać musi siłą rzeczy inną role niż w literaturze narodów, które niepodległości nigdy nie utraciły…
"Rok 1920" Józefa Piłsudskiego to wykładnia myśli strategicznej Marszałka spisana bezpośrednio po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, w trakcie której osamotniona i zrujnowana Polska obroniła swoje istnienie przed bolszewicką nawałą i zatrzymała pochód rewolucji na zachód Europy. Książka wydana po raz pierwszy w 1924 roku ukazuje się w wolnej Polsce po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej. Pomimo upływu czasu nie straciła na aktualności. Obecne wydanie poprzedza przedmowa płk. dra hab. Juliusza Tyma, podsumowująca główne inicjatywy badawcze dotyczące tej wojny.
Książka jest zbiorem trzydziestu eseistycznych portretów twórców polskiego eseju, wśród nich Norwida, Stempowskiego, Miłosza, Herberta, Rymkiewicza. Autor odpowiadając na pytanie czym jest esej jako dzieło sztuki, znajduje go jako jedną z najważniejszych form artystycznej wypowiedzi, z którą mierzyli się najważniejsi polscy pisarze.
Spisek barbarzyńców to druga część planowanej przez Stanisława Srokowskiego trylogii, którą rozpoczął wydanymi w 2012 roku przez wydawnictwo Arcana Barbarzyńcami u bram. Spisek kontynuuje zderzenia konwencji - groteski i realizmu, ponownie zestawia los patriotów zaangażowanych w Solidarność Walczącą z karierami komunistów i oportunistów po '89 roku, konsekwentnie również prowadzi autor narrację w dwóch czasach - stanu wojennego i współczesnym.
Wydawnictwo 2 kolory ujawnia „Taśmy prawdy” z 2003 roku. Dlaczego wydarzyła się katastrofa smoleńska? Dlaczego mogło dojść do sfałszowania wyborów samorządowych w 2014 roku? Lech i Jarosław Kaczyńscy, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Antoni Macierewicz, Jan Olszewski, Jan Rokita, Ryszard Bugaj, Lech Dymarski, Maciej Zalewski– naoczni świadkowie i uczestnicy transformacji w rozmowach z Jerzym Zalewskim przeprowadzonych do filmu pt. „Dwa Kolory” odsłaniają kulisy polskiej transformacji. Rozmówcy autora to wybitni politycy, którzy w trakcie realizacji filmu opisują dwa nurty polskiej opozycji, które można by nazwać niepodległościowym i rewizjonistycznym, a także oceniają okres transformacji i przedstawiają warunki brzegowe III RP. Ponieważ ich losy są (były) bardzo różne, odmienna też jest interpretacja i pamięć, stąd książka ma charakter historycznego świadectwa. Wydaje się również, że przedstawiony przez nich opis świata polskiej polityki - opozycji w PRL- u i III RP - wyjaśnia bądź przybliża do wiedzy, dlaczego IV RP, która miała lada moment nadejść, nie była trwale możliwa i dlaczego mogło dojść do katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie, ponieważ rozmówcy autora opowiadają tę samą historię, dotyczącą tych samych wydarzeń, a każda rozmowa jest integralną częścią książki, kolejnym jej rozdziałem, strukturalne Dwa kolory przypominają film Akire Kurosawy Rashamon, w którym to samo wydarzenie opowiada kilkoro świadków, pamiętając je inaczej i wyciągając z niego odmienne bądź różniące się wnioski. Ponieważ autor Jerzy Zalewski jest wrogiem rewizjonizmu w naturalny sposób wśród rozmówców przewagę mają politycy z nurtu patriotycznego.
"Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo..." Zbigniew Herbert Cztery opowiadania składające się na niniejszy tom tworzą zadziwiający i niezwykle delikatnie kreślący ludzką tragedię "kwadryptyk historyczny" losów kresowych Polaków. Absurdalność zła, "totalność" bezprawia w cywilizacyjnym zderzeniu z "normalną codziennością" wywołują pytanie o wytrzymałość ludzkiej wiary w Opatrzność Bożą nad nimi. Po zbrodniach wojennych z września i października 1939 r., po zimowych deportacjach i zbrodni katyńskiej na 26 tys. oficerów z wiosny 1940 r., zbrodnia na więźniach z Berezwecza i Nikołajewa podczas ewakuacji z więzień latem 1941 r., stanowi zamknięcie "tryptyku zbrodni" sowieckich na Polakach z pierwszego okresu wojny. Eugeniusz Łastowski - urodził się w 1919 r. we wsi Myszki na Wileńszczyźnie. Zdał maturę w 1939 r. w Gimnazjum i Liceum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Czasy wojny spędził na Wileńszczyźnie. Po wojnie pracował jako podkomisarz ziemski w Węgorzewie, w 1947 r. za udzielenie pomocy Akowcowi z Kresów został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia w Ełku. Po wyjściu na wolność zamieszkał na Ziemiach Zachodnich, gdzie pracował jako klasyfikator gruntów na ternie woj. lubuskiego. Autor powieści pt. "Szumiały lasy" oraz szeregu publikacji w różnych czasopismach, m.in.: w londyńskim "Orle Białym" i "Frondzie".?
"Wojna roku 1920" widziana oczami dowódcy legendarnej 10 Dywizji Piechoty to obraz szczególny. Sam będąc doświadczonym oficerem Żeligowski stara się wyjaśnić motywy swoich działań oraz konsekwencje, czasami negatywne, rozkazów które otrzymywał. Książka zawiera liczne uwagi zarówno pod adresem szeregowych żołnierzy jak i oficerów dając świadectwo głębokiej znajomości praktycznej strony wojny
Książka pt. Misja. Polityczna biografia Andrzej Dudy próbuje odpowiedzieć na pytanie - jak to możliwe? W jaki sposób człowiek nieznany, kreowany przez mainstreamowe media na trzeciorzędnego, "plastikowego", czy "teflonowego" polityka zdobywa w trakcie trwającej niespełna pół roku kampanii wyborczej zaufanie większości Polaków i mandat od narodu do sprawowania najważniejszej funkcji w państwie? Wielu Polaków wciąż zadaje pytanie kim właściwie jest Andrzej Duda? Nie ulega wątpliwości, że jest to człowiek, który zrobił najbardziej spektakularną karierę polityczną w wolnej Polsce. Autor niniejszej publikacji stawia sobie za cel prześledzenie przebiegu tej kariery od momentu przyjęcia propozycji posła Mularczyka i wejścia w skład grupy eksperckiej przygotowującej ustawę lustracyjną, przez samorząd krakowski, Kancelarię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z najdramatyczniejszymi momentami po katastrofie smoleńskiej, po parlament europejski i wreszcie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na każdym etapie politycznej drogi Andrzej Duda podkreśla, że podejmowane wyzwania i jego obecność w polityce zdeterminowane są przez pojęcia takie, jak SŁUŻBA, MISJA I POWOŁANIE.
Najkrótsza historia literatury polskiej to znakomita synteza autorstwa prof. Jana Tomkowskiego, twórcy bestsellerowej Literatury Polskiej wydanej przez PIW w 2004 roku. Książka jest niezastąpionym dodatkiem do podręczników szkolnych zarówno na poziomie szkół średnich jak i akademickim. Pozwala zebrać i usystematyzować wiedzę na temat epok, prądów literackich oraz twórców i ich dzieł. Książka szczególnie ucieszy uczniów, maturzystów, ale i studentów kierunków humanistycznych. Autor w swej najnowszej publikacji opisuje dzieje literatury polskiej od średniowiecza po czasy współczesne. Książka posiada również praktyczne kalendarium najważniejszych dla kultury polskiej wydarzeń. Istnieją narody, które swoje doświadczenia utrwaliły w malarstwie, muzyce czy architekturze. Zdarzają się i takie, które swoją tożsamość odnalazły dopiero w sztuce filmowej. Polski los zapisywany jest od wieków głównie w książkach. Dlatego jak podkreśla sam autor Najkrótszej historii literatury polskiej znajomość historii literatury ojczystej to nie tylko wyzwanie dla wspomnianych studentów, pragnących wzbogacić swoją wiedzę, lecz to obowiązek każdego myślącego Polaka. Literatura wciąż się zmienia – dzięki pisarzom, badaczom i czytelnikom. Wszystkim potrzebne są nowe syntezy, monografie, słowniki, leksykony. Również te najkrótsze, przeznaczone nie tylko dla specjalistów. Najkrótsza historia literatury polskiej spełnia te oczekiwania.?
W książce „Nad Wisłą i Wkrą. Studium z polsko-rosyjskiej wojny 1920 roku” autor rozpatrując „działania 5-tej armii, uwzględnia (…) całokształt walk nad Wisłą i omawia równocześnie główne i wiążące się z bitwą nad Wkrą momenty operacji warszawskiej”. Publikacja napisana w 1928 r. przez znanego polityka i generała trafia na rynek wydawczy w 95. rocznicę opisywanych wydarzeń, zaliczanych do największych wiktorii w dziejach polskiego oręża. Bitwa prowadzona była przez Sikorskiego z niezwykłą energią i zdecydowaniem. Zaprezentowany przez niego styl dowodzenia, w szczególności zaś konsekwencja w realizacji zadań stawiały go wysoko wśród polskich dowódców szczebla operacyjnego. Wódz Naczelny zlecając mu wykonanie tak odpowiedzialnego zadania miał duże uznanie do jego zdolności organizacyjnych i dowódczych. Należy dodać, że marszałek Piłsudski, antagonista polityczny Sikorskiego, oceniając w grudniu 1922 r. polską generalicję wystawił mu pozytywną opinię. Czytamy w niej: „Pod względem charakteru dowodzenia. Inteligentny żywy umysł, lekki charakter obok wielkiej ambicji. Nadzwyczaj łatwy w obcowaniu z ludźmi, których umiejętnie i celowo zużytkowuje. Bardzo dobry organizator, umiejący szybko podzielić pracę, łatwo oceniając zdolności ludzi, o ile nie przysłoni mu wzroku taka czy inna prywata, do czego jest bardzo skłonny. Umie i lubi rozkazywać i przy swojej obrotności daje sobie łatwo radę prawie w każdej sytuacji. (…) ma dobre oko operacyjne i przy zdolności do ryzyka jest zdatny do wyższego dowodzenia." W procesie „odkrywania” przeszłości ważne miejsce zajmują relacje bezpośrednich uczestników. W sposób szczególny odnosi się to do wydarzeń przełomowych w dziejach. Z całą pewnością do takich należy zaliczyć te opisane przez gen. Władysława Sikorskiego w książce Nad Wisłą i Wkrą. Studium z polsko-rosyjskiej wojny 1920 roku. Nie bez znaczenia pozostaje też osoba samego autora. Pomimo upływu niemal 90 lat od pojawienia się omawianej publikacji na rynku wydawniczym nadal stanowi ona cenne źródło w poznawaniu ważnego etapu militarnej konfrontacji z bolszewikami, do jakiej doszło w sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy.?
Front Litewsko Białoruski generała Stanisława Szeptyckiego – to czwarta książka w Serii Bitwa Warszawska 1920. Tym razem patrzymy na pierwszą (lipcową) część bitwy oczami dowódcy frontu północnego, na którym bolszewicy skoncentrowali gross swoich sił. Jest więc książka zapisem działań wojennych. Jest też obroną generała przed oskarżeniami wysuwanymi przeciwko niemu po zakończeniu wojny. …”aby cała prawda zarysowała się jak najwyraźniej i aby przede wszystkim poznały ją najszersze warstwy młodego naszego korpusu oficerskiego”.
Czym jest esej jako dzieło sztuki? Marginesem literatury czy jedną z najważniejszych form artystycznej wypowiedzi? Czy esej zastępuje coraz mniej ambitną powieść, coraz rzadziej czytaną poezję i coraz mniej interesujący dramat??
Brawurowo napisana książka o Ameryce i podróży do przeszłości, do wileńskich korzeni. Powieść o młodości i dojrzewaniu bohatera i narratora w cieniu wydarzeń historycznych schyłku XX wieku. Jak wygląda dziś polskość, co znaczy być Polakiem, jak zmienia się perspektywa naszego myślenia wraz z oddaleniem od kraju? Autor mieszka od trzydziestu lat w USA, w Seattle, pisze po polsku i po angielsku.
Powieść autobiograficzna "Z otchłani" jest zapisem wspomnień jednego z Żołnierzy Wyklętych - Tadeusza Płużańskiego - więźnia dwóch systemów totalitarnych, które odcisnęły tragiczne piętno na losach Polaków w XX w. Dramatyczne wydarzenia okresu okupacji niemieckiej są w niej tylko wstępem do powojennego koszmaru, jakim był komunizm. Autor - kurier Witolda Pileckiego, sądzony i skazany na podwójną karę śmierci, zamienioną na dożywocie - próbuje rozliczyć się z demonami przeszłości, dokonać rachunku sumienia i zmusić nas do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami: wolnością, godnością, miłością i wreszcie uczciwością.
"Moje Spotkania z Bestiami" to trzecia odsłona reporterskiego śledztwa Tadeusza Płużańskiego nad zbrodniami dokonanymi na Polakach przez komunistycznych oprawców. Autor bestsellerowej książki "Bestie", wyróżnionej w 2012 roku przez kapitułę nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza, tym razem opisuje bezpośrednie "konfrontacje" z tytułowymi "Bestiami". Tadeusz Płużański urósł do miana największego w Polsce tropiciela komunistycznych zbrodniarzy, którzy nigdy nie ponieśli kary za swe haniebne czyny?