Menu

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Książka stawia sobie za cel próbę wyznaczenia nowej estetyki dramatycznej opartej na lustrzano-ekranowej grze. Autorka prezentuje możliwie szerokie podejście, łącząc wszelkie ścieżki interpretacji, które zmierzają ku literaturze i teoriopoznawczej scenie dramatu istnienia. Próbuje nakreślić sytuację, w której obecność luster i ekranów w dramacie współczesnym charakteryzuje kryzys technik mimetycznych odwołujących się do metafory „powieści – zwierciadła przechadzającego się po gościńcu”, a zmierza w kierunku prezentacji procesu zanikania lustrzanej głębi. Świat stał się jednocześnie przemierzanym traktem i drugą stroną lustra, wygodnym gościńcem i trudną opowieścią o nim. Autorka wprowadza własne koncepcje – kolażowej tożsamości medialnej, obrazów masek pustki, idei ekranowego modelu komunikacyjnego, wreszcie zarysu lustrzano-ekranowej estetyki. Pokazuje, jak z pozoru genologiczne pojęcia stają się określeniami teoriopoznawczymi, jednocześnie wyznaczając lustrzano-ekranową estetykę dramatów współczesnych. W opisie tej nowej estetyki przywoływane są najnowsze dramaty, czasem prawie nieznanych dramaturgów, jak np. Krzysztofa Rudowskiego, Pawła Sali, Roberta Kucharskiego, Pawła Jurka czy Jacka Suta, a także klasyków, takich jak Tadeusz Różewicz, Witold Gombrowicz, Witkacy, Samuel Beckett i Jean Genet.
Książka powinna pomóc w znalezieniu u progu nowego tysiąclecia odpowiedzi na pytania o sens rozumienia tradycji i nowatorstwa, o ciągłość procesów kulturowych, o zakorzenienie teraźniejszości w przeszłości. Zamieszczone tu prace mają charakter interdyscyplinarny. Ich autorami są naukowcy z wielu ośrodków akademickich kraju, specjaliści w zakresie literatury, filozofii, muzykologii, historii sztuki.
Autorka przedstawia poglądy historiografii czesko- i niemieckojęzycznej z ziem czeskich od schyłku XVIII wieku po 1989 rok na kolonizację średniowiecznych Czech. Porusza więc zagadnienia: jak sytuacja polityczna, społeczna oraz kulturalna w Europie Środkowo-Wschodniej zaważyła na ocenie kolonizacji niemieckiej i na prawie niemieckim w historii Czech i Moraw, jaki wpływ miała narodowość poszczególnych uczonych na ich ocenę przeszłości, jak z biegiem lat zmieniały się opinie poszczególnych historyków, na ile różniły się sądy badaczy wyrażane w ściśle naukowych artykułach od poglądów prezentowanych w publicystyce i syntezach adresowanych do szerszego krgu odbiorców.
Przedstawiony Czytelnikowi pierwszy tom serii „Klasycy Nauki Poznańskiej" jest przedrukiem pięciu artykułów Moniki Gruchmanowej, które ukazywały się od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX wieku. Z takiej rozpiętości czasowej wynikają pewne różnice, zwłaszcza w zasadach ortograficznych i interpunkcyjnych między poszczególnymi tekstami, a także w porównaniu z dzisiejszymi zasadami. W niniejszej edycji poddano więc modernizacji ortografię i interpunkcję tekstu, dostosowując je do aktualnie obowiązujących norm. Usunięto również zdarzające się błędy typograficzne. Zachowane natomiast zostały wszystkie indywidualne cechy stylu i języka Autorki. Nie ingerowano więc w cechy morfologiczne, składniowe ani leksykalne tekstów, nawet jeśli w odbiorze współczesnego Czytelnika są one niewłaściwe.
Przedstawiony vCzytelnikowi kolejny tom serii „Klasycy Nauki Poznańskiej" jest przedrukiem pracy Karola Libelta O miłości ojczyzny, wydanej po raz pierwszy w 1844 roku w czasopiśmie „Rok". Prezentowany tekst jest reedycją wydania z 1849 roku, zamieszczonego w Pismach pomniejszych, t. L Z ponadpółtorawiekowej odległości czasowej wynikają znaczne różnice we wszystkich działach języka, zwłaszcza zaś w zasadach ortograficznych i interpunkcyjnych w odniesieniu do zasad dzisiejszych. W niniejszej edycji poddano więc modernizacji ortografię i interpunkcję tekstów, dostosowując je do aktualnie obowiązujących zasad. Usunięto również wcale nierzadko zdarzające się błędy typograficzne. W niewielkim natomiast stopniu ingerowano w cechy fonetyczne i morfologiczne tekstu. Modyfikacji podlegały wyłącznie te formy, które w wydaniu z 1849 roku wykazywały wariantywność postaci - ujednolicano je wówczas zgodnie z postacią nowszą. Nie zmieniano natomiast tych cech fonetycznych i morfologicznych, które, choć już nieaktualne, w pracy Libelta były stabilne, nie występowały w drugim opozycyjnym wariancie.
Przedstawiony Czytelnikowi kolejny tom serii „Klasycy Nauki Poznańskiej" jest przedrukiem sześciu artykułów Jarosława Maciej ewskiego, które ukazywały się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku; jeden tekst: Opinia dotycząca nadania tytułu doktora honoris causa Janowi Pawiowi II publikujemy według maszynopisu Autora (wersja drukowana, po ingerencjach cenzury, była niepełna). W niniejszej edycji zmodernizowano ortografię i interpunkcję wszystkich tekstów, dostosowując je do aktualnie obowiązujących zasad; usunięto zdarzające się błędy typograficzne. Zachowane natomiast zostały wszystkie indywidualne cechy stylu i języka Autora. Zweryfikowano wszystkie cytaty według podawanych źródeł, pozostawiając jednak rozwiązania typograficzne Profesora Maciej ewskiego. Dokonano również ujednolicenia zapisu bibliograficznego.
Przedstawiony Czytelnikowi kolejny torn serii „Klasycy Nauki Poznańskiej" jest przedrukiem dwóch fragmentów książki Józefa Kostrzewskiego Kultura prapolska, według trzeciego wydania z 1962 roku. Publikowane fragmenty obejmują rozdziały: Gospodarka i Odżywianie. Z ponadczterdziestoletniej odległości czasowej wynikają pewne różnice, zwłaszcza w zasadach ortograficznych i interpunkcyjnych w porównaniu z obecnie obowiązującymi normami. W niniejszej edycji poddano więc modernizacji ortografię i interpunkcję tekstów, dostosowując je do aktualnie obowiązujących zasad. Usunięto również zdarzające się błędy typograficzne. Zachowane natomiast zostały wszystkie indywidualne cechy stylu i języka Autora.
12 tom serii "Klasycy Nauki Poznańskiej" to zbiór tekstów Jana Wikarjaka opracowany przez Ignacego Lewandowskiego.
Właściwości fonetyczne poszczególnych listów pozwalają na uchwycenie nie tylko zakresu wariantywności i stopnia normalizacji, ale także zróżnicowania regionalnego przynajmniej części poszczególnych procesów. Po raz pierwszy zatem opis języka I połowy XVI wieku (a dokładnie drugiej jego ćwierci), dzieki wykorzystaniu jednorodnej bazy materiałowej, objął całość fonetycznych nieseryjnych procesów normalizacyjnych, w dużym stopniu zbliżonych do uzusu i normy uzualnej.
Pozycja z serii "Klasycy nauki Poznańskiej." barwnie opisująca sarmackie tradycje i europejskie hotyzonty.
Pozycja z serii "Klasycy nauki Poznańskiej." barwnie opisująca znane i nieznane pasje badawcze.
Seria przypomina bogate tradycje naukowe Poznania poprzez przedruki najbardziej znaczących prac (bądź ich fragmentów) wybitnych, nieżyjących już uczonych związanych ze stolicą Wielkopolski.
Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przedstawia Państwu niepublikowany dotąd obszerny fragment Wspomnień pióra Edwarda Taylora. Profesor spisał je pod koniec życia, zaznaczając na pierwszej stronie, że można je ogłosić drukiem dopiero w 25 lat po jego śmierci. Maszynopis dzieła przechowywał przez lata asystent Profesora, Witold Rosochowicz, przekazując go w 1998 roku Bibliotece Głównej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie znajduje się do dziś. W 2007 roku profesor Zenobia Knakiewicz podjęła się trudnej pracy redakcyjnej przygotowującej coraz mniej czytelny tekst do druku. Aby przybliżyć Czytelnikowi postać Edwarda Taylora, profesor Knakiewicz dołączyła do wydania obszerny wstęp poświęcony jego rodzinie i pracy naukowej oraz dodała szereg przypisów, których oryginalny tekst był pozbawiony. Zachowano natomiast wszystkie indywidualne cechy stylu i języka Autora, dokonując jedynie niezbędnej modernizacji ortograficznej i interpunkcyjnej.
Obraz szatana w niepublikowanych listach młodzieży do redakcji czasopisma "Miłujcie się!" Językowy obraz Jana Pawła II w prasowych nekrologach Jan Paweł II wobec kultur afrykańskich Konceptualizacja miłości w dramacie "Przed sklepem jubilera" Karola Wojtyły
Franciszek Ratajczak (1887-1918). Spis treści: - środowisko rodzinne - na emigracji w Westfalii - wojna i powstanie...
Narracje o Polsce.
Klucz do solidarności wielkiej rodziny intelektualnej.
Niniejsza pozycja przedstawia wnioski Augusta Cieszkowskiego o utworzenie uniwersytetu w Poznaniu, składane w drugiej izbie sejmu pruskiego w Berlinie w latach 1851-1855. Teksty zaprezentowano w formie reprintów. Do piątego, ostatniego wniosku w języku niemieckim zostało dołączone jego współczesne tłumaczenie. Teksty wniosków poprzedzone zostały przedrukiem artykułu Zdzisława Grota zamieszczonego w tomie dedykotanym prof. Kazimierzowi Tymienieckiemu z roku 1959.
Kolejny tom jest przedrukiem siedmiu prac Jana Sajdaka (w tym dwóch prac translatorskich), które powstawały od pierwszego dziesięciolecia XX wieku do połowy XX wieku.
Krótki rys historii chirurgii w wielkopolsce Chirurgiczne leczenie choroby Graves-Basedowa Guzy w śródpiersiu pochodzenia nerwowego Ągodne nowotwory żołądka i dwunastnicy Zagadnienie wyboru postępowania operacyjnego w chirurgii dróg żółciowych
Czem jest i czem będzie psychologia? Problem świadomości u Freuda Kilka uwag o badaniach inteligencji w Polsce Z psychologii zeznawania dzieci o przestępstwach przeciw obyczajowości
Krystyna Szcześniak, Moje wspomnienia o Profesorze Leszku Moszyńskim Resztki słownictwa słowińskiego na południowym brzegu jeziora Łebsko Świat roślinny w XVII-wiecznym dolnołużyckim przekładzie Nowego Testamentu w porównaniu z polską Biblią Gdańską i czeską Kralicką
Zestawienie publikacji profesora Zygmunta Szweykowskiego Stanowisko Bolesława Prusa w literaturze polskiej Z problemów warsztatu powieściowego Henryka Sienkiewicza
Na podróż do Rzymu Barbary Kaniny i jej towarzyszki nie zwrócono uwagi ani jako na samodzielną daleką wyprawę, ani na jej nietypowość wśród mieszczan. Jedną z przyczyn tego jest marginalność dziejów mieszczanek w historii naszego mieszczaństwa. W typowych polskich źródłach miejskich kobieta jest cieniem swego męża podejmującego za nią wszelkie decyzje. Nawet niby samodzielne ustalenia majątkowe były jednak realizowane w mężowskim interesie. Młoda kobieta, nie podejmując własnych decyzji w sprawie wyboru męża, daje mu majątek, rodzi dzieci, gospodarzy w domu, i dopiero zostawszy wdową, zyskuje prawo do decydowania, ograniczone jednak prawami swych dzieci i pasierbów. – Taki oto jest rys wstępny fantastycznej opowieści pt. „Jak poznańska burmistrzowa ze swą krawcową do Rzymu na jubileusz 1500 r. pielgrzymowała” o – no właśnie, czy wyemancypowanej w swojej epoce kobiecie ?..., w każdym razie o kobiecie, która nie tylko dzielnie odbyła niebywałą podróż do Rzymu, ale też osiągnęła nieprawdopodobny awans społeczny; spisanej przez tropiciela najróżniejszych detali z przeszłości Poznania prof. Jacka Wiesiołowskiego. Na marginesie dodam, że prezesa PTPN i kronikarza – redaktora naczelnego „Kroniki Miasta Poznania”. Jacek Wiesiołowski jest człowiekiem „od zawsze” zakopanym w księgach. Z ... nieodłącznym papierosem, latami studiuje dokumenty przeszłości. Również z książnicach miast włoskich, w bibliotekach Paryża i innych. Odczytuje, co już rzadkością przecież, i łacińskie zapisy. Relacja dotycząca Barbary Kani stanowi też równolegle dokument praw, obyczajowości, by nie powiedzieć po prostu – codzienności Poznania, Wielkopolski, części wreszcie Europy przełomu XV i XVI wieku.
1 2 3 4
z 4
skocz do z 4