Menu

ŻAK Wydawnictwo Akademickie

ŻAK Wydawnictwo Akademickie
Ostatnie lata przyniosły wzmożone zainteresowanie szukaniem odpowiedzi na pytanie o tożsamość człowieka. Wpłynął na to coraz większy udział kobiet w życiu zawodowym i społecznym oraz rozwój ruchów feministycznych walczących o równouprawnienie. Tematem zainteresował się również Tomasz Bajkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, który w trzech głównych uczelniach tego miasta ? Politechnice, Uniwersytecie i Akademii Medycznej przeprowadził w 2006 roku badania na ten temat. Na 500 badanych osób dokładnej analizie poddał 312 ankiet (podobna liczba mężczyzn i kobiet). Obraz kobiecości i męskości zaprezentowany przez badanych jest mniej zróżnicowany niż ten prezentowany około 20 lat temu. Najistotniejszym elementem różnicującym go jest płeć biologiczna, zmniejszają się natomiast różnice psychologiczne. Zdaniem badanych na kształtowanie się poczucia własnej płciowości największy wpływ ma dzisiaj grupa rówieśnicza, następnie rodzina oraz media. Marginalizacji zaś ulega wpływ szkoły i Kościoła.
Omówione zagadnienia: wybrane źródła współczesnego rozumienia przyjaźni, wybrane elementy badań nad przyjaźnią małżeńską w literaturze przedmiotu, analiza ewolucji obrazu przyjaźni w małżeństwie oraz w innych obszarach rzeczywistości społecznej kobiet i mężczyzn z wykształceniem wyższym na podstawie badań własnych.
Systemy i modele oddziaływań resocjalizacyjnych- źródła intelektualne współczesnej postaci oddziaływań resocjalizacyjnych- psychodynamiczne sposoby oddziaływań resocjalizacyjnych- przykłady zastosowania ekonomii punktowej w resocjalizacji- dostosowanie metod oddziaływania resocjalizacyjnego do cech psychicznych wychowanka.
Książka jest dziełem nestora polskiej psychologii - prof. Tadeusza Tomaszewskiego. Wydana po raz pierwszy w 1983 roku i wznowiona w 1986 roku szybko zniknęła z półek księgarskich, jako że omówiono tu w zwięzłej i przystępnej formie najważniejsze problemy współczesnej psychologii, a więc to, co niezbędne jest studentom wydziałów humanistycznych do egzaminu z tego przedmiotu. Obecne, trzecie już wydanie, przejrzał i poprawił Janusz Reykowski.
Po zmianie ustroju, w wyniku obalenia komunizmu, Polska stała się dla wielu firm zachodnich interesującym partnerem do współpracy gospodarczej i chłonnym rynkiem zbytu. Kuszącą szansą rozwoju zawodowego i intelektualnego dla młodych stały się duże miasta, a przede wszystkim Warszawa, jako stolica i centrum kraju. Coraz więcej młodych wykształconych ludzi ściągało do niej z różnych regionów Polski w poszukiwaniu pracy. Jak przyjęła ich Warszawa i warszawiacy? Czy oni sami traktują pracę w Warszawie jako przelotną potrzebę, czy chcą osiąść na stałe? Na te pytania stara się odpowiedzieć autorka książki, a wykorzystując fragmenty oryginalnych wypowiedzi młodych ludzi czyni tę pozycję szczególnie interesującą.
Każdy z nas zna co najmniej kilka porzekadeł na temat nadziei. Temat ten podejmowało w twórczości wielu pisarzy i poetów. A czym jest nadzieja dla psychologa? Czy istnieje psychologia nadziei? Jeżeli tak - to czym ona jest? Temat ten rozważa w najnowszym opracowaniu znakomity psycholog, profesor Józef Kozielecki, szukając odpowiedzi na ważne pytania dotyczące nadziei na tym polu nauki.
Człowiek w środowisku pracy i jego problemy, organizacja przedsiębiorstwa, stosunki międzyludzkie, osiągnięcia lub porażki. Oto zagadnienia omawiane w tym podręczniku. Na różnych szczeblach organizacji człowiek jest twórcą, obiektem i ofiarą zmian. Od jego umiejętności współdziałania oraz przygotowania zawodowego zależą losy zakładów pracy, atmosfera tam panująca i stosunki koleżeńskie. By osiągnąć sukces, mieć satysfakcję z pracy, szacunek kolegów i uznanie przełożonych trzeba poznać tajniki psychopedagogiki pracy.
Od kilku dekad w Polsce, jak i w wielu innych krajach świata, najpopularniejszymi programami telewizyjnymi są seriale, a wśród nich telesagi, określane również mianem telenowel lub oper mydlanych. Autor tej pracy podjął się analizy kilku produkcji telewizyjnych m.in.: Barw szczęścia, Klan, M jak miłość, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Plebania, Samo życie i W labiryncie pod kątem zawartych w nich opinii o płci i rodzinie. Jak napisał autor na wstępie pracy: „Najpopularniejsze seriale telewizyjne stanowią istotny czynnik konstruowania tożsamości zbiorowej, a więc powinny być obszarem badań przedstawicieli różnych dyscyplin”. Praca szczególnie interesująca ze względu na bardzo aktualny temat oraz szczególnie wnikliwy warsztat badawczy.
Bajka dla dzieci. Ta niezwykła opowieść ma swoje źródła w historii pewnej rodziny, z którą tytułowy Puduś mieszkał. W historii opisanej w książce Puduś jednak opuszcza łazienkowe zakamarki i wyrusza w podróż w świat wyobraźni i pięknej przyrody. Czy wiecie jakie tajemnice skrywa dziewanna? Czy znacie tajemnice motyli? Jakie zwyczaje ma chochoł? Czy dzięcioł ma szczególne uzdolnienia? A kto jest najmądrzejszy w lesie? Odpowiedzi na te pytania można poznać dzięki lekturze książki, a może dowiedzieć się jeszcze więcej… Za względu na duży druk, lektura szczególnie polecana dla dzieci samodzielnie czytających w wieku wczesnoszkolnym.
Jak zauważyła autorka książki we wstępie, „We wszystkich stacjach telewizyjnych emitowane są polskie seriale. Od kilkunastu lat ich liczba znacznie wzrosła, wiele z nich stało się dla swoich sympatyków nieodłącznym elementem codzienności, a niektóre gromadziły lub gromadzą przed telewizorem od kilku do nawet kilkunastu milionów widzów. Wszystkie te względy wydają się wystarczające do tego, by socjolog zainteresował się tym, co seriale zawierają i jak są odbierane przez widzów, nie zapominając o społecznym kontekście, w którym te przekazy są tworzone i odbierane”. Praca właśnie jest niezmiernie aktualnym studium socjologicznym o polskich serialach obyczajowych, i co warto podkreślić, to nie tylko analiza teoretyczna historii polskich seriali, ich twórców i roli stacji telewizyjnych oraz polskich scenarzystów, ale bardzo wciągające zestawienie opinii widzów wypisywanych na forach dyskusyjnych i powstałych w wyniki badań autorki wśród studentów.
„Po pierwszej dekadzie nowego wieku warto podjąć badania nad współczesną polską obyczajowością i jej przemianami” napisała we wstępie do monografii prof. Beata Łaciak i zebrała w pracy ponad dziesięć artykułów socjologów i kulturoznawców analizujących różne wymiary współczesnych zwyczajów. Znajdziemy w opracowaniu wiele wątków poruszających nowe trendy dotyczące obyczajów związanych z żywnością, jedzeniem, dietami – freeganie, witarianie, restauracje serwujące owady to kilka odnotowanych trendów. Tematy te zostały zresztą ciekawie splecione z wątkami dotyczącymi sfery seksualnej. Analizie poddano również stosunek współczesnych Polaków do pamiątek rodzinnych. W tym obszarze szczególne miejsce zajmuje analiza działalności grupy rekonstrukcyjnej z Drohiczyna nawiązującej do tradycji rycerstwa trzynastowiecznego. Zmiany społeczne społeczeństwa polskiego są również tematem artykułu analizującego obyczaje życia rodzinnego w serialu Rodzinka pl.
Książka jest niezwykle ciekawym opracowaniem powstałym na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2012–2014 przez doświadczone Autorki o cenionym warsztacie naukowym. Autorki w przedstawianej pracy podjęły się zbadać na początku XXI wieku zróżnicowania obyczajów codziennych i odświętnych, prywatnych i dotyczących sfery publicznej, pokazując wzory obyczajowych praktyk w wybranych dziedzinach – medialnej, kulinarnej, urzędniczej. Założyły, że elementem zróżnicowania praktyk obyczajowych może być miejsce zamieszkania, dlatego też badania były prowadzone w czterech środowiskach: w dużym mieście w województwie mazowieckim – Warszawie, w województwie świętokrzyskim w średnim mieście – Kielcach, w województwie kujawsko-pomorskim w małym mieście – Chełmnie oraz w wiejskiej gminie Przemyśl w województwie podkarpackim. Wartością pracy są pogłębione wywiady oraz materiał ilustracyjny w postaci zdjęć z miejsc objętych badaniem. Praca jest podróżą po Polsce, w którą zabiera wszystkich zainteresowanych przemianami, których jesteśmy świadkami w drugiej dekadzie XXI wieku.
Biografia jako historia życia jest obszarem szczególnego zainteresowania humanistyki. Opracowanie niniejsze zostało poświęcone listom, dziennikom, pamiętnikom, blogom. Jak zaznaczyły autorki, jest „co najmniej jeden powód zainteresowania tego typu materiałami źródłowymi – to świadomość, że wiele z nich ginie bezpowrotnie, bo współczesne praktyki kulturowe nie pozostawiają dla nich dość przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że w domowych archiwach, w redakcjach czasopism, biurach i urzędach, a przede wszystkim w Państwowym Archiwum Akt Nowych znajdują się materiały źródłowe, które zasługują na zainteresowanie badaczy życia społecznego”. Praca jest świetnie napisana, będzie ciekawa lekturą dla zainteresowanych badawczymi perspektywami wiedzy o biografii, ale ujętej z perspektywy społecznej z nią związanej.
Patomechanizm zaburzeń emocjonalnych Rola rodziców Zachowania agresywne Dziecko nadpobudliwe psychoruchowo Terapia zaburzeń emocjonalnych
Wiele bajek przedstawionych w książce współtworzyły dzieci. Historie opowiedziane odzwierciedlają przeżywane dziecięce problemy, a także pomagają w szukaniu rozwiązań. Są to nie tylko utwory dla dzieci - niektóre z nich są przeznaczone dla dorosłych. Mówią o ich potrzebach, a także o tym, w jaki sposób są one zaspokajane. Czasami bowiem myśl o własnych rozterkach przesłania dorosłym myślenie o rzeczywistych potrzebach dzieci. Do niektórych bajek są dołączone dziecięce rysunki, które ilustrują najbardziej istotne chwile w opowiedzianej historii.
Książka, oparta na wydaniu z 1927 r., zachowuje oryginalna formę tłumaczenia i materiału ilustracyjnego. W tekście zmieniono jedynie przestarzałą pisownię, słownictwo i szyk zdań, dzięki czemu rozprawa autora staje się bardziej przystępna dla odbiorcy, sięgającego dziś po klasykę myśli pedagogicznej.
Jako redaktor niniejszej pracy zbiorowej podjęłam się znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzują się „wartościowa” znajomość, koleżeństwo i przyjaźń oraz jakie jest ich znaczenie w procesie wychowania młodego pokolenia – takimi słowami redaktora naukowego można by scharakteryzować prezentowaną monografię naukową, choć obszar tematyczny pracy jest nawet bogatszy, bo zawiera o wiele szersze tematy. Autorzy poszczególnych artykułów prowadzą nas stopniowo przez kolejne zagadnienia: motyw więzi w rodzinie, więzi społecznych w przestrzeni miejskiej, w kontekście architektonicznym, w środowisku pracy, w działalności wolontaryjnej, wspólnotowej, religijnej, temat przyjaźni młodzieńczej, przyjaźni na odległość. Praca szczegónie polecana wychowawcom oraz rodzicom, a także animatorom kultury i działaczon społecznym.
Jest to nowe, poprawione i uzupełnione wydanie książki profesora Uniwersytetu Warszawskiego - Jana Strelaua, która ukazała się kilkanaście lat temu pod tytułem O inteligencji człowieka. Co to jest inteligencja? Jakimi metodami można ją mierzyć i jakie to ma znaczenie dla praktyki pedagogicznej? Oto pytania, na które szukamy odpowiedzi na łamach tej książki.
Pojęcie stresu i jego rodzaje, stres w laboratorium, następstwa stresu, odporność na stres, jak ludzie radzą sobie ze stresem.
Patologia jest coraz częściej powtarzanym słowem które weszło już na trwałe do języka polskiego. Nic dziwnego, bo kryją się za nim takie pojęcia jak: przemoc w rodzinie, pijaństwo i rozbój, korupcja, kradzieże oraz prostytucja i terror. Wynika to między innymi ze swobód jakie uzyskaliśmy wraz z odzyskaniem niepodległości ale również z narastającego w Polsce bezrobocia, coraz szerszego ubóstwa i nędzy a także wzrastającej liczby bezdomnych. Dzięki powszechności środków masowego przekazu upowszechniają, się również obce wpływy służące przyjmowaniu różnych wynaturzeń społecznych. Stąd konieczność zapobiegania szerzącym się dewiacjom, między innymi przez placówki edukacyjno-wychowawcze. Przykładem tego jest wprowadzenie "pedagogiki resocjalizacji" do programów studiów pedagogicznych. A jak to robić praktycznie znajdziecie Państwo odpowiedź na łamach tej książki, której dodatkowym atutem jest zamieszczony na końcu w formie "aneksu" wybór obowiązujących w Polsce aktów prawnych.
Czas przemian społecznych nie pozostał bez wpływu dla funkcjonowania małżeństwa i rodziny – zauważa Anna Kwak w monografii poświęconej analizie przebrażeń, jakim uległy związki tradycyjne – mężczyzny i kobiety – w rodzinie. W opracowaniu odzwierciedlono – na podstawie analizy literatury i badań autorki – różnorodność form życia w związkach heteroseksualnych, ich płynność, zauważalną wolność wyborów. Jak odnotowuje autorka, na dobre upowszechniła się wielość form życia rodzinnego, znaczenia nabrała więź osobowa w rodzinie, a zauważalna stała się kruchość relacji. Anna Kwak w przedstawianej monografii analizuje szczegółowo w obszarze polskim, ale również w perspektywie literatury światowej procesy, które dokonały się w rodzinie tradycyjnej i doprowadziły do nietradycyjnych jej alternatyw. Stawia także pytania o wartości tkwiące w bliskich związkach, analizuje opinie respondentów. Analiza zaprezentowana przez badaczkę uświadamia znaczenie obserwowanych procesów zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa.
Profesor Józef Kozielecki, wilnianin, wybitny psycholog, zabiera nas w podróż niezwykłą – do Wilna, jak pisze, do miejsca dzieciństwa, miejsca niezwykłego na ziemi. W pracy Profesor zgromadził kilkanaście esejów o przeszłosci, teraźniejszości i przyszłości własnej, osobistej i historycznej w Wilnie, ale i w Europie. Wspomina dzieciństwo sielskie, anielskie… i czas deportacji, analizuje także układ społeczno-polityczny czasów powojennych oraz zmieniającą się Europę dwudziestowieczną i współczesną. Książka jest wzbogacona interesującym dodatkiem pt. Wilno w oczach przyjaciół. Swoje spotkanie z tym miastem opisują w esejach prof. Zofia Ratajczak, prof. Maryla Goszczyńska, Marek Borchert i Janusz Mechanisz. Praca warta polecenia tym wszystkim, którym Wilno nie jest obojętne – biograficznie i sentymentalnie.
Przedmiotem pracy jest zjawisko bikiniarstwa w Polsce w latach 1948-1956. Jak dotąd zagadnienie to nie spotkało się z należytą uwagą ze strony historyków, socjologów czy w kulturoznawców.
W książce, opartej na wydaniu z 1948 r., zachowano oryginalną formę tekst. Jedynie w niektórych miejscach zmieniono nieaktualną już pisownię i słownictwo, dzięki czemu rozprawa autora stała się bardziej przystępna dla odbiorcy, sięgającego dziś do źródeł polskiej myśli socjologicznej.
1 2
z 2
skocz do z 2