Menu

Zeta Ars

Zeta Ars
Reprint wydania z 1895 roku. Autorem jest Konrad Niklewicz – były inspektor winnic w Austro-Węgrzech. Niklewicz w swoim dziele wprowadza czytelnika we wszystko to, co gospodarstwa piwnicznego (kiperstwa) i fabrykacji win dotyczy. Stara się przy tym, by wiadomości były dla wszystkich zrozumiałe kładąc nacisk na praktyczną stronę tematu. Na początku książki pojawiają się definicje wina naturalnego i sztucznego. W I części autor rozbudza nasze zmysły wzroku, smaku i powonienia, byśmy mogli zrozumieć i poczuć „kwiat” lub „bukiet” poprzez praktyczną próbę wina. Poznajemy przy tym kiperskie wyrażenia. W części II Niklewicz uświadamia jak można za pomocą przyrządów ocenić skład chemiczny moszczu i wina. Jest to podstawowa wiedza, którą później wykorzystujemy w części III do postawienia diagnozy w przypadkach chorób i wad wina, spowodowanych m.in. obecnością mikroorganizmów, np. obce zapachy i smaki, zmiana koloru, psucie się wina. Podaje nam również recepturę na ważenie octu winnego. W IV części autor uczy nas technicznych metod, takich jak: ściąganie, klarowanie oraz podaje sposoby postępowania z winem wytrawnym, niedofermentowanym, wątpliwym. Dowiadujemy się o środkach czyszczących wino, by potem przejść do tematu ogrzewania wina. W części V informuje o uszlachetnianiu win i sposobach przechowywania trunku w butelkach. Część VI zapoznaje nas z winem z drożdży winnych, z winem rodzynkowym i uczy nas sztucznej fabrykacji win. Część VII to kompendium wiedzy o drożdżach, winach słodkich i deserowych, esencjach, moszczach rodzynkowych, winach słodkich i likierowych, winach białych i czerwonych. Ponadto autor zapoznaje nas z urządzeniami w piwnicy i daje dobre rady na temat przechowywania win w beczkach. W jednym woluminie znajduje się VII części (łącznie 359 stron numerowanych z licznymi drzeworytami w tekście.) Pierwsze trzy części zostały wydane w 1895 r. nakładem autora. Pozostałe cztery w 1896 r. W książce zachowana została ciągłość numeracji.
"Kochana córko moja! Gdybym wiedzieć mogła na pewno, ze w każdej chwili Twojego rozwoju i dalszego życia towarzyszyć Ci będą rady i wskazówki kochającej i doświadczeniem życiowym wzbogaconej matki, że tak jak w Twych niemowlęcych i dziecinnych latach wzrok mój zawsze spoczywać będzie na Tobie, czytać w Twoich myślach, bacznie śledzić każdą zmianę zachodzącą czy w twym organizmie, czy też w twym charakterze - może nie pisałabym tej książeczki. Wiedziałabym, że ile razy nasunie Ci się jakaś wątpliwość, ile razy jaka ciekawa zagadka dręczyć Cię będzie, zwrócisz się do mnie ze szczerem i otwartem pytaniem, ufna że Cię nigdy nie zawiodę ...."
Książka składa się z 24 chromolitografii wykonanych na podstawie akwarel Juliusza Kossaka oraz Stanisława Tondosa. Akwarele ukazują piękną architekturę dawnej stolicy. W książce znajdują się teksty historyczne profesora Władysława Łuszczkiewicza - pierwszego w Polsce nowoczesnego historyka sztuki, malarza, profesora Szkoły Sztuk Pięknych oraz dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Dodatkowo przedmowa książki napisana została przez Maryana Sokołowskiego - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyka sztuki oraz konserwatora zabytków. FRAGMENT WSTĘPU: „Kraków jest nie tylko prastarą stolicą Piastów i Jagiellonów i „polskim Rzymem”, jak go nazwano, ale najbardziej na wschód wysuniętym z pomiędzy tych większych miast Europy, których pomniki świadczą o dziejach zachodniej cywilizacyi. Jeżeli między Wawelem, a Kopcem Kościuszki, jak między dwoma słupami granicznemi rozwija się nieledwie cała nasza historya, to z drugiej strony na tej samej przestrzeni, fale cywilizacyjnego życia, płynące od zachodu pozostawiają ostatnie największe i najbardziej znaczące ślady swej siły i doniosłości, rozchodząc się stąd coraz szerszymi kołami ku wschodowi. Wszystkie wielkie epoki europejskiej kultury złożyły się na charakter tego miasta...”
Reprint książki wykształconego, żyjącego w XIX wieku Piwowara - Jakuba Sroczyńskiego. Oryginał książki wydany został w 1821 roku. Dzisiaj oryginał jest praktycznie niedostępny. Wydawnictwo Zeta Ars dzięki uprzejmości Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wydało reprint tej jakże cennej publikacji. "Nowy Piwowar czyli teoretyczno praktyczna sztuka wyrabiania rozmaitych gatunków piwa angielskiego i sławnieyszych trunków słodowych tudzież niektórych nowo wynalezionych rodzaiów piwa w wielkich i małych ilościach". Autor w książce podaje przepisy na znamienite angielskie piwa, opowiada o sposobach przygotowania i warzenia piwa w małych ilościach. Piewszą część książki poświęca treści teroetycznej dotyczącej wody, suszeniu słodu, uprawie chmielu, przyrządzaniu kotła piwnego czy utrzymaniu piwa w beczkach. Spora część książki stanowi praktyczną stronę warzenia piw, podając sprawdzone sposoby i dokładne przepisy między innymi na: Piwo zwane Londonale, piwo zwane Windrosale, piwo angielskie stołowe, piwo zwane Purl, Portera dubeltowego i wielu innych.
Władysław Bezła zanany jest z wiersza "Kto ty jesteś? Polak Mały". "Abecadlnik" składa się z wierszy, których pierwsze litery tytułów tworzą cały alfabet. Brat Władysława Bełzy - Stanisław - był działaczem kulturalnym na śląsku, założycielem Towarzystwa Narodowo-Kulturalnej pracy dla Górnego Śląska oraz Biblioteki w ówczesnej Królewskiej Hucie (dziś w Chorzowie). Tomik po raz pierwszy wydany został w 1869 roku.
„Nauka robienia piwa przez Alex. Hrabiego Chodkiewicza, Królewskiego Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Królewskiego Gospodarczo-Rolniczego i Galwanicznego Towarzystwa członka” jest praktycznym staropolskim poradnikiem jak stworzyć i prowadzić browar. Reprint wydania z 1811 roku w drukarni XX Piiarów w Warszawie. Jest to opisana skrupulatnie i wyczerpująco historia powstawania piwa jako napoju. Podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich hrabia Chodkiewicz podaje wszystko co wiąże się z teorią robienia piwa zgodnie z praktyką, część ta zawiera rozdziały opisujące wymagania co do osób robiących piwo, jak tworzyć słody, jak rozpuszczać je w wodzie i jak za pomocą fermentacji zamieniać pierwiastek cukrowy na piwo. Bardzo dokładnie i z uzupełnieniem tabeli z wyliczeniami niezbędnymi do produkcji piwa podane zostały zasady tworzenia tego napoju, które będą koniecznymi umiejętnościami dla piwowara. W drugiej części autor podaje stricte praktyczne opisy jak stworzyć Piwnię czyli Browar wraz z niezbędnymi narzędziami. Zawarte są w niej szczegółowe opisy warunków budowy i zakładania browaru wraz z tablicami przedstawiającymi rozmieszczenie sprzętów i urządzeń. Hrabia Aleksander Chodkiewicz, żyjący w latach 1776-1838, był generałem, dramatopisarzem, chemikiem i technologiem, mecenasem nauki, kultury i sztuki. Od 1804 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, a od 1807 Petersburskiej Akademii Nauk. Był też uczestnikiem powstania kościuszkowskiego w 1794 roku i kampanii napoleońskiej w latach 1812-1813, podczas której dowodził, wystawionym własnym sumptem, pułkiem piechoty. W swych dobrach w Młynowie posiadał dużą bibliotekę, bogate zbiory sztuki i prywatny teatr. W 1818 roku założył w Warszawie pierwszy w Polsce zakład litograficzny. Był autorem licznych utworów literackich, opracował także m.in. podręcznik Chemia (t. 1-7, 1816-1818).
Zielnik Czarodziejski - naukowe badanie dawnych przesądów, czarów i roślin czarodziejskich. Autorem książki jest profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, botanik i pionier polskiej florystyki - Józef Rostafiński. Autor w swojej książce ukazał, że czasami mało prawdopodobne wierzenia ludu nie są wyobrażeniami, zachowanymi jeszcze z prastarych czasów pogańskich.
Ponad 450 stron pełnych niezwykłych historii o losach kraju oraz ważnych dla Polski postaciach. Autorka we wstępie pisze: "W historji, pieśniach, podaniach, legendach znajdujemy obrazy dawno minionej przeszłości. Czy pragniemy je ujrzeć? […]" Książka zawiera 140 ilustracji, portretów, widoków, scen i obrazów Alchimowicza, Andriolli'ego, Gersona, Czesława B. Jankowskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Lessera, Matejki, Millera, Orłowskiego, Ksawerego Pilati'ego, Pruszkowskiego, Rosena i H. Weyssenhoffa.