Menu

Jakub Syty

Siedzę naprzeciwko doktora Llulla. Z powodu mojego nieco „ekscentrycznego" zachowania w ostatnim czasie ma on ocenić moje zdrowie psychiczne. Prosi mnie, żebym mu opowiedziała, jak wyglądał mój tydzień. Wyjaśniam mu, jak znalazłam zwłoki i wytropiłam mordercę. Szczerze? Mam talent do rozwiązywania spraw kryminalnych. A głosy, które słyszę w mojej głowie? Cóż, udaje mi się nad nimi zapanować. Album znalazł się w oficjalnej selekcji Festiwalu w Angouleme w kategorii najlepszy kryminał 2024.
– CO TO BYŁ ZA DŹWIĘK? – TO ONE. POZNAJĘ ICH ZNAK FIRMOWY. UWIELBIAJĄ WYSADZAĆ RÓŻNE RZECZY. Więzienie stanowe. Świat mężczyzn. Najgorsze łotry dzikiego zachodu zamknięte razem w czterech ścianach. Kiedy nasze Ladies pojawiają się na miejscu, ich los zdaje się z góry przesądzony. Ale nawet osadzone, wciąż są tak samo zawzięte.
Trzeci i ostatni tom serii „Superman: Syn Kal-Ela” w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Jonathan Kent stawił czoło wielu wyzwaniom na drodze do zostania Supermanem, lecz co zrobi, gdy będzie musiał się zmierzyć z wybuchowym zagrożeniem ze strony metaludzkich bomb? Jon i jego chłopak, dziennikarz Jay, muszą rozwikłać tajemnicę „Przebudzenia” i zmierzyć się z ogromnym zagrożeniem, za którym stoi dyktator Henry Bendix. Jeśli zawiodą, superbohaterów ze świata DC czeka zagłada. Zagadkowa bohaterka zwana Śniącą przewiduje koszmarny wynik nadchodzącego starcia... Czy ta przepowiednia pomoże Supermanowi uniknąć straszliwego losu? Wszystkie drogi prowadzą do Gamorry, gdzie Jon, Jay i niebiorący jeńców superaktywiści zwani Rewolucjonistami przypuszczają frontalny atak na Bendixa posługującego się technologią zmieniającą ich przyjaciół i ukochanych w śmiertelnych wrogów! Scenariusz napisali Tom Taylor („DCEased”, „Nightwing”, „All-New Wolverine”) oraz aktorka i aktywistka Nicole Maines (serial telewizyjny „Supergirl”, „DC Pride 2021”), która zajęła się historią Śniącej. Za stronę graficzną odpowiadają Cian Tormey („Catwoman”, „Nightwing”), Clayton Henry („Flash”, „X-Men”) i kilku innych artystów. Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „Superman: Son of Kal-El” #11–15.
Ta cholerna skóra ma nam pomagać zachować zimną krew, wytrzymać uderzenia gorąca... Tylko jeszcze trzeba dobrze się w niej czuć. Nie moja wina, że często muszę ją zmieniać. To nie była moja wina! Kurwa!
Król Francji Franciszek I przybywa do małego opactwa, by powierzyć mnichom niepokojący obraz, którego nikt nie może oglądać. Portret został namalowany przez geniusza, człowieka uznawanego za jednego z wizjonerów sztuki i nauki: Leonarda da Vinci. Jak wielkiemu artyście, o doskonałej wrażliwości, udało się stworzyć udręczone dzieło? Jakiej tajemnicy Franciszek I nie chce ujawnić? Dlaczego należy ukryć ostatnie dzieło mistrza, którego podziwiał ponad wszystko? Aby się o tym przekonać, trzeba cofnąć się do 1494 roku, do Mediolanu, kiedy to rozpoczęła się zdumiewająca seria morderstw, popełnionych przez nieuchwytnego zabójcę zwanego „Złodziejem Twarzy”. Leonardo da Vinci, delikatny i wykształcony artysta, będący u szczytu swojej świetności, teoretycznie nie miał powodów, aby interesować się tą niepokojącą sprawą. Ekscytujący thriller historyczny, po mistrzowsku wymyślony przez Didiera Convarda (Tajemnica Trójkąta) i narysowany przez Gilles’a Chailleta (Vasco), wirtuoza rysunku realistycznego i specjalistę od historii. Zmierzenie się z postacią tak sławną jak Leonardo da Vinci było prawdziwym wyzwaniem, któremu autorzy znakomicie sprostali. Miłośnicy historii mogą być nieco zszokowani odmiennym odczytaniem życia jednego z największych geniuszy sztuki.
Pięć opowieści o morderstwie, jaskiniowcach, seksie i porwaniach przez kosmitów. Emily przesyła pozdrowienia to śmiertelnie poważna historia o zabójstwie, zemście i dominacji seksualnej. Low Moon to pierwszy na świecie (i prawdopodobnie ostatni) western o szachach. Następnie & opowiada dwie przeplatające się historie: facet próbuje ukraść wystarczająco dużo pieniędzy, aby uratować chorą matkę, a drugi typ morderczo zabiega o względy upragnionej kobiety. Pierwszy film noir najlepiej można opisać jako Listonosz zawsze dzwoni dwa razy spotyka Dzień świstaka. Ale z jaskiniowcami w roli głównej. Jesteś tutaj przedstawia porwania przez obcych, podróże kosmiczne oraz ból i zamieszanie w relacjach rodzinnych, których kulminacją jest enigmatyczny finał. Wyobraź sobie nigdy nienakręcone filmy Alfreda Hitchcocka, Bustera Keatona czy odkryte powieści Aleksandra Dumasa, zaadaptowane i sfilmowane przez współczesnego minimalistę, takiego jak Jim Jarmusch czy Wes Anderson, a będziesz mieć pojęcie o wyjątkowym smaku komiksów Jasona. Dodaj do tego prostotę kreski i zwierzęce postacie. Jason, jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców komiksu nie boi się mieszać gatunków i wykorzystywać elementów fantastycznych. Dziwne, nieszablonowe opowieści ze zgryźliwymi dialogami i ponurym humorem.
Wspaniała, długa i piękna historia miłosna rozgrywająca się u stóp Gór Skalistych i na Wielkich Równinach. Oto losy Longwayów: Buddy?ego, Chinook, Jeremy?ego i Kathleen. Rodzina początkowo stawi czoła naturze, czasami wrogiej, lecz kształtującej charakter, a następnie wojnom indiańskim, które niechybnie przyniosą ze sobą przemoc i niesprawiedliwość. Podążajcie za nimi ścieżkami życia. Traper Buddy Longway to człowiek, którego życie naznaczone jest radością i dramatem, napięciem i ożywieniem. Opowieść ukazuje XIX-wieczny Dziki Zachód i klasyczne motywy: gorączkę złota, konwoje pionierów, Indian i bandytów. Autorem rysunków i scenariusza jest Szwajcar Derib, autor serii dla dzieci "Yakari" opowiadającej o przygodach małego Indianina. Album zawiera cztery oryginalne części oraz dodatki przybliżające kulisy pracy nad komiksem.
Synowie Ziemi stracili króla, a być może nawet przegrali wojnę podczas straszliwej bitwy pod Al Astan, z której zwycięsko wyszli diuk Omelu, a także jego sojusznicy. Osaczony w tym kupieckim mieście i ciężko ranny, Kiriel – dzięki opatrznościowemu przybyciu iccrińskiego statku oraz interwencji Fl'ar – znajduje dość osobliwą drogę ucieczki. Lecz jaka jest w rzeczywistości przeszłość tajemniczej pani generał Peloris? I jaką rolę mają do odegrania słudzy Aniołów w tej ponurej intrydze, w wyniku której na całym kontynencie szerzy się chaos? Wydanie zawiera części #4–6 serii „Przysięga“.
Jazz Maynard i jego przyjaciel Teo wrócili do El Raval. Teraz znajdują się wśród rodziny i przyjaciół. Wszystko wskazuje na to, że Jazz zostawił za sobą brudne sprawy i wreszcie poświęca się swojej wielkiej pasji – trąbce. Jest o krok od wydania pierwszej płyty i przygotowuje się do przedstawienia swojego repertuaru na scenie Cave Canem. Tylko że dzielnica El Raval się nie zmieniła. Dowodzi tego brutalne zabójstwo wuja Raimundo przez bandę drobnych rzezimieszków. Judas jest zdecydowany wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę, razem z Jazzem i Teo. Tak jak by to zrobiło trio z dawnych lat. Wpadając w sidła przeszłości, Jazz musi dokonać wyboru. I dokonuje go, lecz naraża się, że zapłaci wysoką cenę...
Drugi tom najnowszych przygód Supermana w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Jonathan Kent jest nowym ziemskim Człowiekiem ze Stali! Czeka go walka z dyktatorem obcego kraju i starcie z wielkim morskim stworem. Rola Supermana może być przytłaczająca. Czy nastolatek pójdzie w ślady ojca, czy obierze własną drogę? Podczas gdy jego ojciec przebywa na innej planecie, Jon Kent przejął rolę Supermana, aby bronić Ziemi. Razem ze swoim chłopakiem, Jayem Nakamurą, przeciwstawia się dyktatorowi Gamorry, Henry’emu Bendixowi, próbując udaremnić jego plan przejęcia kontroli nad wszystkimi superbohaterami. Gdy Bendix znajduje sojusznika w osobie Lexa Luthora, Superman łączy siły z Aquamanem, by stawić czoło stworowi z morskich głębin. Z kolei kiedy zaczynają ginąć supebohaterowie, udaje się po pomoc do Nightwinga. Czy Jonowi uda się obalić Bendixa i zagwarantować bezpieczeństwo bliskich mu ludzi? Z każdą kolejną przygodą w tej serii Jon definiuje, co oznacza bycie Człowiekiem ze Stali. Tom stworzyli scenarzysta Tom Taylor („Injustice”) oraz rysownicy: Cian Tormey („Catwoman”), Bruno Redondo („Titans”), Steve Pugh („Liga Sprawiedliwości”) i Clayton Henry („Flash”). Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „Superman: Son of Kal-El” #7–10, „Superman: Son Of Kal-El 2021 Annual” #1 i „Nightwing” #89.
Poznajcie Alberta, nowego dzieciaka w grupie. Ma obsesję na punkcie dziewcząt, a raczej jednej konkretnej dziewczyny i przedstawi swoją brudną codzienność zakochanego psychopata. Ale jak daleko się posunie, aby zaspokoić mroczną fantazję? Trochę thriller, trochę historia obyczajowa - nowa francuska seria komiksowa, reklamowana jako połączenie Millenium i Sześć stóp pod ziemią.
Magiczny talizman zwany Pentagramem chroni Krainę Niebiańskiego Rogu przed Mrocznym Czarownikiem - Niebytem. Niestety, moc talizmanu słabnie. Aby ją odbudować, trzeba odnaleźć pięciu Mistrzów Zmysłów i odebrać od nich tajemnicze maski. Zadanie to zostaje powierzone młodej wojowniczce Zorii, a towarzyszyć jej będą: mądry Brisbane, błyskotliwy Teome, dzielna Mokla i jej wojowniczy brat Moha. Pełna niebezpieczeństw podróż zawiedzie ich w najdalsze rejony Krainy. Śladem śmiałków podążają słudzy Niebytu pod dowództwem Argasa. Kiedy Kryształowy Miecz odzyskuje swą magiczną moc, Zoria może stanąć do walki z Niebytem jak równy z równym. W tej sytuacji odnalezienie ostatniego z Mistrzów Zmysłów - Mistrza Smaku - wydaje się być coraz bardziej prawdopodobne. I właśnie wtedy okaże się, że nic nie jest takie, jakie wydaje się być na pierwszy rzut oka... Piąty album zamyka pierwszy cykl serii Kryształowy Miecz.
Po wydarzeniach z albumu „Nieskończona granica” rozpoczyna się nowy rozdział w uniwersum DC. Tom „Superman – Ten, który spadł” przygotowuje grunt pod nową erę w dziejach Supermana, która odbije się szerokim echem w uniwersum DC Comics. Twórcami albumu są nominowany do Nagrody Eisnera scenarzysta Phillip Kennedy Johnson („The Last God”) oraz rysownicy Scott Godlewski („The Lost Boys”, „Copperhead”) i Phil Hester („Swamp Thing”, „Green Arrow”). Kiedy Superman odbiera wiadomość od jednego ze starych sprzymierzeńców z odległego świata, Clark i Jon Kentowie ruszają w kosmos. Przyjdzie im stawić czoło pasożytniczej istocie, która potrafi zawładnąć umysłami swoich ofiar. Ojciec i syn muszą stworzyć zgrany duet, by uwolnić mieszkańców planety i wrócić bezpiecznie do domu. Jednak gdy Jon zaczyna objawiać nowe, wyjątkowe zdolności, Clark zaczyna sobie uświadamiać, że jego moce słabną. Czy to koniec Supermana, czy nadejście nowego? Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „Superman” #29–32 i „Action Comic” #1029.
Lewiatan zdecydował się zaatakować Metropolis. Dołączają do niego Lex Luthor wraz z Legionem Zagłady. Lecz czy to wystarczy, żeby przejąć miasto Supermana? Przecież Człowiek ze Stali ma po swojej stronie potężnych przyjaciół... Czas wezwać Ligę Sprawiedliwości oraz jej nastoletnich odpowiedników, Ligę Młodych, by przeciwstawić się siłom zła i powstrzymać Lewiatana przed zrównaniem Metropolis z ziemią... Pełen wielkich niespodzianek czwarty tom serii „Superman Action Comics – Metropolis w ogniu” jest dziełem fantastycznego zespołu artystów, w skład którego wchodzą Brian Michael Bendis („Naomi”, „Legion of Super-Heroes”), John Romita Jr. („Superman: Rok pierwszy”) i Klaus Janson („Powrót Mrocznego Rycerza”). Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „Action Comics” #1017–1021.
Drugi tom serii „Superman” ze scenariuszem laureata Nagrody Eisnera – Briana Michaela Bendisa („Daredevil” „Ultimate Spider-Man”). Za rysunki odpowiadają m.in. Ivan Reis („Liga Sprawiedliwości”, „Aquaman”) i Brandon Peterson („Uncanny X-Men”, „Green Lanterns”). Jon Kent – syn Supermana i Lois Lane – powrócił z gwiazd wraz ze swoim dziadkiem Jor-Elem. W Superboyu zaszły duże zmiany i nie chodzi tylko o jego nowy kostium. Jak Człowiek ze Stali zareaguje na to, co stało się z jego synem? Superboy zaskoczy swoich rodziców opowieścią o tym, czego nauczył się od Jor-Ela podczas ich wspólnej odysei. Spotkania z kosmicznym łowcą nagród Lobo, Syndykatem Zbrodni z innej Ziemi, a nawet Korpusem Zielonych Latarni to tylko część wyzwań, z jakimi mierzył się Jon. Superman musi także zażegnać kosmiczny konflikt, za którego powstanie mógł być odpowiedzialny jego ojciec! Jednak jakie są prawdziwe zamiary Jor-Ela? I w jaki sposób Superman – z pomocą Supergirl oraz Krypto – odpowie na zagrożenie ze strony Rogola Zaara i generała Zoda?
Lekka i zabawna opowieść dla młodszych dzieci z elementami science fiction. Elwirka przychodzi do Kaja po pomoc. Dziobato, ukochana przytulanka jej siostry Malwinki, przepadł jak kamień w wodę. Okazuje się, że to nie jedyna zaginiona maskotka w mieście. Wraz z pomocą przyjaciół – pana Inżyniera, papugi Kubatu i robota Strażnika – Kaj spróbuje rozwikłać tę zagadkę i znaleźć sprawcę całego zamieszania. Scenariusz komiksu napisał wykładowca akademicki i tłumacz Jakub Syty. Ilustracje są dziełem Przemysława „Surpiko” Surmy, z wykształcenia konserwatora zabytków, a z zawodu ilustratora książkowego. Komiks nagrodzony w pierwszej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.
Pan inżynier ma piękny sen, budzi się i nie może go sobie przypomnieć. Tylko stworzona przez niego nowa maskotka wie, co mu się przyśniło… jednak ta zniknęła! W tym samym czasie główny bohater, dociekliwy chłopiec Kaj, wraz ze swoimi rodzicami i koleżanką Elwirką jadą do lasu zbierać jagody. Dzieci zagłębiają się w las, gdy nagle spotykają inżyniera i papugę Kubatu, podążających tropem zaginionej maskotki. Kaj i Elwirka postanawiają pomóc im w poszukiwaniach.
Lekka i zabawna opowieść dla młodszych dzieci ubarwiona elementami science fiction. Skąd się biorą ukochane przez maluchy pluszowe zabawki? Czy naprawdę z fabryki? Dociekliwy chłopiec Kaj rozwiązuje tę zagadkę, po czym zaprzyjaźnia się z samotnym inżynierem, który ożywia zabawki i wysyła je do świata ludzi, by opiekowały się dziećmi. W tej części serii Kaj zostaje poproszony przez inżyniera o pomoc w ważnej sprawie. Przytulanka pewnej małej dziewczynki zaczęła się dziwnie zachowywać, co może wywołać spore kłopoty. Przy okazji rozwiązywania tej zagadki chłopiec będzie miał okazję spotkać się ze swoją dawną ukochaną maskotką, papugą Kubatu. Wspólnie postarają się pomóc dziewczynce i jej zabawce. Scenariusz komiksu napisał wykładowca akademicki i tłumacz Jakub Syty. Ilustracje są dziełem Przemysława „Surpiko” Surmy, z wykształcenia konserwatora zabytków, a z zawodu ilustratora książkowego. Coś a la balon to drugi tom serii, która powstała jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w pierwszej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.
Kaj uważa, że wyrósł już ze spania z Kubatu, swoją przytulanką. Właśnie wtedy dowiaduje się, że maskotka jest żywym stworzeniem! Wyruszają razem do zamku tajemniczego czarnoksiężnika, twórcy Kubatu, aby ten sprawił, by maskotka nie utraciła wspomnień, jak inne dziecięce przytulanki. Czy chłopiec zdoła udowodnić, że jest prawdziwym przyjacielem Kubatu? Czy dowie się, kim naprawdę jest czarnoksiężnik? Kaja i jego żywą zabawkę czekają niezwykłe i niebezpieczne przygody. Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.
„Pełna okrucieństwa i przemocy historia drogi przechodzącego z rąk do rąk zegarka kieszonkowego w czasach podboju Dzikiego Zachodu... Western, w którym czuć proch i błoto...” Czternaście krótkich historii zawartych w „Go West, Young Man” przedstawia podbój Dzikiego Zachodu, począwszy od 1763 i skończywszy na 1938 roku. Od konfliktów nad brzegami Wielkich Jezior po zatargi na pustyni w Meksyku, a na ich tle losy różnych postaci. Traperzy i pionierzy, indiańskie plemiona, desperados i prostytutki – wszyscy walczą o przetrwanie na Wielkich Równinach, w dynamicznie rozwijających się miasteczkach i podczas niekończących się wojen. Motywem przewodnim tego albumu jest ciemna strona ludzkiej natury, a także gorzki smak amerykańskiego snu. Pojawia się tu także tematyka rasizmu, ludobójstwa Indian, sytuacji kobiet, wojen i biedy. „Go West, Young Man” to wnikliwy i świadomy hołd złożony westernowi.
Pełna okrucieństwa i przemocy historia przelotu świętego orła Indian w czasach podboju Zachodu. Western pachnący prochem i błotem... W kilkunastu opowiadaniach "Indianie" przedstawiają mroczne epizody z dziejów Ameryki, począwszy od 1540, a skończywszy na 1889 roku. Cztery stulecia kolonizacji, poprzez masakry i choroby roznoszone przez osadników, doprowadziły do ludobójstwa, które nigdy nie zostało tak oficjalnie nazwane, lecz przyczyniło się do śmierci czternastu milionów rdzennych Amerykanów. Ukazując ciemną stronę amerykańskiego snu, "Indianie" składają hołd uciskanym rdzennym ludom.
Trzy epoki, trzy oblicza Zła, trzy wcielenia Vlada Drakuli Tepesa. Vlad Drakula Tepes zmarł 14 grudnia 1476 roku. Oto jego historia, począwszy od tego dnia... Legion. Kroniki poprzez postaci głównych bohaterów nawiązuje do Jam jest Legion; jest to jednak czterotomowa niezależna seria, która swobodnie mogłaby funkcjonować bez wspomnianego tryptyku lub stanowić dla niego świetną historię wprowadzającą... Impulsem do powstania tego komiksu nie była wszechobecna moda na prequele, ale potrzeba wynikająca z wyjątkowej ewolucji, jaką przeszedł styl pisarski Fabiena Nury’ego (scenarzysty). I tu - uwaga - dochodzimy do sedna: być może Vlad Tepes nie jest całkowicie wyzuty z uczuć... Kroniki rozpoczynają się w 1476 roku niemal operowym prologiem, jak opisuje to sam autor. Mathieu Lauffray – twórca rysunków do wstępu – wprowadza czytelnika w gęstą atmosferę tego mrocznego miejsca. Świat „Kronik”, już od pierwszej strony komiksu, jest brutalny, intensywnie pulsujący emocjami, ale też fantastyczny, zdobiony barokowymi wręcz detalami, zatopiony w mitologii i legendach… Mroczny i krwawy... Od samego początku bratobójczej walki Vlad Tepes i Radu przemierzają świat dzięki krwi swoich ofiar. Dobierają kolejne wcielenia, nie spodziewając się, że sami padną ofiarą nieznanych do tej pory myśli i uczuć... jakże ludzkich. Ich wybory nie będą już należeć tylko do nich, a przeznaczenie dwóch wyjątkowych braci może na zawsze się odmienić... Legion. Kroniki do scenariusza Fabiena Nury’ego to komiks zrealizowany graficznie przez pięciu różnych rysowników, z których każdy reprezentuje odmienny, wyrazisty styl twórczy. Mathieu Lauffray, Mario Alberti, Zhang Xiaoyu, Tirso i Eric Henninot prowadzą czytelnika przez trzy różne epoki, przez realne i fantastyczne wydarzenia, malują niesamowity obraz naszpikowany nieoczekiwanymi nawiązaniami historycznymi i mitologicznymi. Zbiorowe wydanie czterotomowej serii wydanej w latach 2011-2012 na rynku frankofońskim. Trzy równolegle prowadzone wątki, z których każdy przypada na inną epokę historyczną, tworzą zamkniętą całość, wymykając się jednocześnie prostym klasyfikacjom gatunkowym. Dla dojrzałego czytelnika (18+). DLACZEGO SUPER? Z jednej strony jest to opowieść, która dzięki talentowi scenarzysty Fabiena Nury’ego skłania czytelnika do refleksji: A gdyby tak być nieśmiertelnym i przenosić świadomość z ciała do ciała? A do tego jeszcze móc kontrolować umysły ludzi ze swojego otoczenia? I na dodatek być jedynym (no, prawie) takim okazem na świecie? Wreszcie: Co by się stało, gdyby niezmącona wiara w nieśmiertelność i istnienie władzy absolutnej okazała się jedynie ułudą? Od strony graficznej jest to dzieło wyjątkowe, ponieważ poszczególne historie wcieleń głównych bohaterów zostały nakreślone przez różnych znakomitych rysowników. Swojego talentu użyczyli: Mathieu Lauffray (Long John Silver), Mario Alberti (Nathan Never), Zhang Xiaoyu (Krucjaty), Tirso (Le Manoir des murmures) i Éric Henninot (XIII Mystery – Little Jones). Prawdziwa uczta dla oczu! DLA KOGO? Dla wymagającego czytelnika. Dla zainteresowanych psychologią i ewolucją postaci. Dla wszystkich fanów Jam jest Legion oraz tych, którzy po przeczytaniu tego tytułu mieli więcej pytań niż odpowiedzi. Dla osób, które szczególną wagę przywiązują do strony graficznej komiksu.
1
z 1
skocz do z 1