Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Biało-czarna

Ewa Wanat

Biało-czarna

7.1

(37 ocen) wspólnie z

39,90

 

Trwa wojna domowa – mówi Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta prawicowy, jeden z rozmówców Ewy Wanat. Polska wojna domowa – pisze we wstępie do książki sama autorka, z sercem zdecydowanie po lewej. Czy potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać, bez wrogości, uprzedzeń? Czy jesteśmy ciekawi siebie nawzajem? Z tych pytań zrodziła się Biało-czarna: osiem rozmów – portretów dwustronnych nas i was.

Polską podobno rządzi nasizm. Wszystko, co robią nasi, jest dobre – dodaje jeden z rozmówców Ewy Wanat. Trudno ustalić, kto zaczął. I kiedy. Czy to 10 kwietnia 2010 roku tak nas w Polsce podzielił, czy może tę przepaść zaczęliśmy kopać dużo wcześniej? Wałęsa – zdrajca czy bohater? Okrągły Stół – powód do dumy czy Targowica? Smoleńsk – katastrofa czy zamach?

Dlatego Wanat pyta inaczej. Nie od końca, czyli tego, jak dziś wygląda debata publiczna, ale od początku: jak to się stało, że jesteśmy w niej tu, gdzie jesteśmy. Czasem pyta przewrotnie, innym razem dosadnie. A czasem zaczynając od metafizyki, za którą tęskni Piotr Najsztub czy od Dostojewskiego, którym zafascynowany jest Tomasz Terlikowski. Albo domu rodzinnego – czy jak to jest być ojcem samotnie wychowującym dzieci, nauczyć się dla nich smażyć schabowe i uszyć kostium Czerwonego Kapturka, co zdarzyło się Jackowi Żakowskiemu, mieć braci-lemingów – jak Ziemkiewicz, bądź partnerkę o lewicowym światopoglądzie kiedy, jak Piotr Skwieciński, jest się konserwatystą.

Ewa Wanat nie chce grać w słownego ping-ponga, nie skupia się tylko na protokole rozbieżności. Pytając szerzej i głębiej stara się zrozumieć, dlaczego patrząc na te same sprawy tak różnie można je interpretować. Biało-czarna ukazuje się w momencie, w którym dotarliśmy do ściany. Są dwa plemiona i dwa monologi, ale nie ma rozmowy, bo obie strony mówią odwrócone do siebie plecami. Albo wyłącznie uciekają – do swoich. Rozmowy Wanat pokazują, że czas przestać uciekać. Bo uciekanie oznacza tylko tyle, że nadal nie będzie się tych drugich rozumiało.

Wielka Litera
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2016-05-20

ISBN: 978-83-8032-105-2

Liczba stron: 384

Wielka Litera

Format: 205x135mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...