Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bibliografia źródeł drukowanych do dziejów Polski w epoce pierwszych Jagiellonów (1385-1506)

Bibliografia źródeł drukowanych do dziejów Polski w epoce pierwszych Jagiellonów (1385-1506)

63,00

 

Zakres chronologiczny, który przyjęliśmy w naszej pracy, to lata 1385-1506. W zasadzie aż do czasów króla Kazimierza Wielkiego włącznie historyk może posiadać dobre rozeznanie w całości edycji źródłowych do swoic badań i samodzielnie dotrzeć do wydanych źródeł. Od schyłku XIV w. jest to niemożliwe, okres pierwszych Jagiellonów charakteryzuje się bowiem m.in. dużym wzrostem produkcji piśmienniczej. W ciągu owych 120 lat powstało o wiele więcej źródeł niż w całym okresie od X do schyłku XIV w. Wiele z nich wciąż spoczywa w archiwach, wiele jest jednak opublikowanych. Rok 1506 natomiast często uznawany jest symbolicznie za koniec średniowiecza i koniec epoki "pierwszych Jagiellonów".
fragment Przedmowy

Polskie Towarzystwo Historyczne
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 9788367609425

Liczba stron: 373

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 63,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...