Menu

Przemysław Dymek

Historia i działania bojowe Wielkopolskiej VII Brygady Rezerwowej Piechoty są praktycznie nieznane. Szersze opisy niektórych walk stoczonych przez tę Brygadę w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. można znaleźć jedynie w wydanej w 1934 r. pracy Bolesława Waligóry "Bój na Przedmościu Warszawy w sierpniu 1920 r." oraz dwóch współczesnych opracowaniach: Janusza Odziemkowskiego "Piechota polska w wojnie z Rosją Bolszewicją 1919-1920" opublikowanej w 2010 r. i Jerzego Kirszaka "Armia Rezerwowa gen. Sosnkowskiego w roku 1920" z 2013 r Szersze historie pułków wchodzących w skład Wielkopolskiej VII Brygady Rezerwowej Piechoty, tj. 155. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, 159. Pułku Piechoty Wielkopolskiej i 167. Bytomskiego Pułku Piechoty zostały przedstawione w popularnych publikacjach...[...].   Niniejsze opracowanie stanowi próbę w miarę szczegółowego opowiedzenia dziejów VII Brygady Rezerwowej Piechoty w całym okresie jej istnienia, tj. od lutego do końca listopada 1920 r. (ze Wstępu)
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej. Zeszyt nr 226
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej, ukazująca genezę powstania i szlak bojowy 96 pułku piechoty rezerwowego. Zeszyt nr 223
W publikacji przedstawiono losy 42. Pułku Piechoty. Na początku pracy opisano jego udział w walkach o polskie granice w latach 1919-1920. Druga część dotyczy funkcjonowania pułku w okresie międzywojennym. Zgodnie z tytułem serii wydawniczej, najwięcej miejsca poświęcono udziałowi pułku w Kampanii Wrześniowej. Opisano tu przebieg mobilizacji, a także cały szlak bojowy 42. Pułku Piechoty. Publikacja przedstawia też obsadę personalną 42 Pułku Piechoty w dniu 1 września 1939 roku.
W publikacji przedstawiono losy 97. Pułku Piechoty Rezerwowego. Na początku pracy opisano genezę pułku. Druga część dotyczy funkcjonowania pułku w okresie międzywojennym z podziałem na bataliony KOP : Dawidgródek, Rokitno i Bereźne. Zgodnie z tytułem serii wydawniczej, najwięcej miejsca poświęcono udziałowi pułku w Kampanii Wrześniowej. Opisano tu przebieg mobilizacji, a także cały szlak bojowy 97. Pułku Piechoty. Publikacja przedstawia też obsadę personalną 97 Pułku Piechoty z podziałem na bataliony w dniu 1 września 1939 roku.
Niniejsze opracowanie stanowi próbę opowiedzenia historii poznańskich oddziałów intendentury - 7. Oddziału Służby Intendentury i 7. Batalionu Administracyjnego, stacjonujących w okresie 1925-1931 w garnizonie poznańskim na terenie Fortu Winiary, przemianowanego później na Koszary Cytadela, których głównym zadaniem było szkolenie szeregowych dla potrzeb służby intendentury, uzupełnienie składów osobowych formacji nieewidencyjnych intendentury oraz prowadzenie czynności mobilizacyjnej intendentur polowej. Główne źródło wiedzy, z którego korzystano to materiał archiwalny zgromadzony w Centralnym Archiwum Wojskowym WBH w Warszawie. W zbiorach CAW WBH znajdują się tylko dwie teczki z materiałami źródłowymi dotyczącymi wymienionych oddziałów intendentury. Jedna z nich zawiera jedynie dokumenty uposażenia oficerów 7. Batalionu Administracyjnego. Zawartością drugiej teczki są Rozkazy Dzienne obu formacji, przy czym jest to tylko jeden rocznik rozkazów 7. Oddziału Służby Intendenury (1925) oraz trzy niepełne roczniki rozkazów 7. Batalionu Administracyjnego (1929-1931)... (fragment Wstępu)
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej, ukazująca genezę powstania i szlak bojowy 79 pułku piechoty. Zeszyt nr 146
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej, ukazująca genezę powstania i szlak bojowy 78 pułku piechoty. Zeszyt nr 147.
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej, ukazująca genezę powstania i historię 20 pułku artylerii lekkiej. Zeszyt nr 133
Monografia w serii Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej, ukazująca genezę powstania i historię 7 batalionu sanitarnego. Zeszyt nr 220
Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, zeszyt nr 189
16 IV 1919 r. Dowództwo Główne Wojsk Wielkopolskich wydało rozkaz sformowania II Batalionu Saperów Wielkopolskich. Zawiązek tego oddziału stanowiły dwie nadliczbowe kompanie I Batalionu.
"W 1929 r. zostały utworzone cztery dowództwa Brygad Saperów, których głównym zadaniem było ujednolicenie i podniesienie poziomu wyszkolenia żołnierzy w formacjach saperskich. Historie i działania dowództw Brygad Saperów należą do bardzo mało znanych. Międzywojenne dzieje tych jednostek dowodzenia nie doczekały się niestety do tej pory należytego udokumentowania. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy wydają się być częste zmiany w organizacji wojsk saperskich, szczególnie w latach 1929-1936. Ogólne opisy działalności i organizacji Brygad Saperów możemy znaleźć głównie w pracach analitycznych poświęconych wojskom saperskim autorstwa i współautorstwa prof. Zdzisława Cuttera, takich jak „Saperzy II Rzeczypospolitej”, „Saperzy Polscy 1918-1939”, „Polskie wojska saperskie w 1939 roku”, czy „Szkolenie wojsk saperskich w okresie międzywojennym” (współautor Marek Katolik). Niniejsze opracowanie stanowi próbę opowiedzenia krótkiej historii 3. Brygady Saperów z siedzibą dowództwa w Poznaniu, działającej w latach 1929-1934."
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 132,
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej.
Niniejszy tom wieńczący to zamierzenie wydawnicze, zawiera opis wrześniowych walk pozostałych formacji z tradycją wielkopolską, a więc kawalerii, broni pancernej, żandarmerii, saperów, łącznościowców oraz taborów. Wychodząc z dziejów i tr5adycji 7. Batalionu Sanitarnego oraz Kadry Zapasowej 7. Szpitala Okręgowego przedstawiono także zarys działań służb medycznych Armii „Poznań” w Kampanii Wrześniowej.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 185
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 213
Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej. 8 dywizjon artylerii przeciwlotniczej
Zarys historii wojennej pułków polskich w Kampanii Wrześniowej.
Niniejsze opracowanie stanowi próbę opowiedzenia dziejów 7. Grupy Artylerii z siedzibą dowództwa w Poznaniu, działającej w latach 1929-1939 na obszarze Okręgu Korpusu Nr VII. W opracowaniu historii 7. Grupy Artylerii oparto się głównie na materiale archiwalnym zgromadzonym w Centralnym Archiwum Wojskowym WBH w Warszawie – zespole akt poświęconych 7. GA, który niestety nie jest imponujący i obejmuje jedynie pięć, skromnych objętościowo, jednostek archiwalnych z lat 1929-1939. Zawierają one rozkazy dzienne oraz materiały o charakterze wyszkoleniowym, takie jak programy i wytyczne szkolenia kadry oficerskiej i podoficerskiej, założenia i szkice ćwiczeń aplikacyjnych, rozkazy organizacyjne i wytyczne do szkoły ognia, rozkazy i sprawozdania ze strzelań bojowych podczas szkoły ognia i koncentracji dywizyjnych oraz sprawozdania z ćwiczeń pułkowych, koncentracji dywizyjnych i manewrów międzydywizyjnych. Skorzystano także z wybranych dokumentów z zespołu akt Departamentu Artylerii MSWojsk. oraz zespołów akt oddziałów artylerii, wchodzących w skład 7. Grupy Artylerii. Dla opracowania biogramów oficerów służących w dowództwie i formacjach 7. GA wykorzystano akta personalne zgromadzone w CAW.
W niniejszej pracy podjęto próbę omówienia historii walk w kampanii wrześniowej 1939 roku tych oddziałów Wojska Polskiego, które wywodzą swoją tradycję z Wielkopolski. Przedstawiono wrześniowe dzieje wszystkich oddziałów, które zostały utworzone przez Wielkopolan dla potrzeb walki o wyzwolenie spod pruskiego zaborcy podczas Powstania Wielkopolskiego oraz tych, które utworzono w chwili zagrożenia Polski sowieckim najazdem 1920 roku. Dodatkowo przedstawiono w pracy wrześniowe walki oddziałów, które zostały utworzone w okresie międzywojennym w wyniku działań reorganizacyjnych w Wojsku Polskim, a które stacjonowały następnie w garnizonach wielkopolskich.
Z dużą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce Tom II „Księgi wrześniowych walk pułków wielkopolskich”. Duże zainteresowanie Czytelników, z jakim spotkał się Tom I pozwala nam mieć nadzieję, że odbiór Tomu II będzie równie pozytywny. Z uwagi na obfitość materiału nie udało się zamknąć całości „Księgi wrześniowych walk pułków wielkopolskich” w ramach Tomu II. Niniejszy tom zawiera opis wrześniowych walk oddziałów artylerii wielkopolskiej oraz jedynego wielkopolskiego pułku lotniczego.
Monografia 2 batalionu strzelców, ze szczególnym uwzględnieniem działań we wrześniu 1939 r. Zeszyt nr 216
1 2
z 2
skocz do z 2