Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej

Charles Glass

Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej

6.6

(33 ocen) wspólnie z

54,90

 

Mało kto wie, że w czasie II wojny światowej niemal 100 tysięcy Brytyjczyków i 50 tysięcy Amerykanów zdezerterowało ze swych armii, uszczuplając siły aliantów o równowartość dziesięciu dywizji! W ogromnej większości byli to żołnierze z pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod nieustannym ostrzałem, mając dość życia pod gołym niebem, nieudolności dowódców i wszechobecnej śmierci. Wielu dezerterowało, szukając pieniędzy i przygód. Pod koniec wojny Londyn, Rzym czy Neapol roiły się od band dezerterów rabujących wojskowe składy i kontrolujących czarny rynek. Paryż, w którym żandarmeria toczyła z nimi nocne strzelaniny, przypominał Chicago z czasów prohibicji.
„Dezerter”, książka znanego korespondenta wojennego i historyka Charlesa Glassa, to próba przeniknięcia za zasłonę strachu i hańby. Analizując niezliczone dokumenty z archiwów wojskowych, protokoły posiedzeń sądów wojennych, listy i wspomnienia oraz gazety z tamtej epoki, autor próbuje dociec, dlaczego często dzielni żołnierze decydowali się porzucić towarzyszy broni i wieść życie banity. To jedna z ostatnich nie opowiedzianych historii II wojny światowej.
Charles Glass (ur. 1951), obywatel Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jest światowej sławy dziennikarzem prasowym i telewizyjnym. W latach 1983–1993 był głównym korespondentem ABC News na Bliskim Wschodzie. Relacjonował wojnę Yom Kippur, wojnę domową w Libanie, kurdyjskie powstanie w północnym Iraku, samotnie dokumentował indonezyjską okupację Timoru Wschodniego. W 1983 r. wpadł w ręce szyickich porywaczy, lecz po dwóch miesiącach im uciekł. Jego artykuły ukazują się w pismach „London Review of Books”, „New York Review of Books”, „Independent” oraz „Spectator”. Jest autorem książek „Americans in Paris”, „Tribes with Flags”, „The Tribes Triumphant”, „Money for Old Rope” oraz „The Northern Front: An Iraq War Diary”. Swój czas dzieli między Francję, Wielką Brytanię i Bliski Wschód. Ma pięcioro dzieci, w tym troje przybranych.
Więcej o nim na stronie internetowej charlesglass.net.
„Glass przełamuje tabu, które nienaruszone utrzymywało się niemal 70 lat… Wojna, którą opisuje, daleka jest od ideału «kompanii braci», do którego przywykliśmy” - Keith Lowe, autor „Dzikiego kontynentu”
„W tej świeżej, trzymającej w napięciu i odkrywczej książce Charles Glass dokonał czegoś niezwykłego: przedstawił całkiem nowe spojrzenie na wojnę” - Patrick Bishop, autor książek „Cel Tirpitz” oraz „Chłopcy z bombowców”
„Poruszająca, dobrze udokumentowana książka, która pokazuje, że pole bitwy nie należało dla bohaterów, ale do młodych ludzi, którzy tracili człowieczeństwo i życie” - „Sunday Telegraph”
„Mocna i często zadziwiająca… do głębi osobista historia wojennej walki w całym jej chaosie, przerażeniu i moralnej dwuznaczności” - „The Boston Globe”
„Opowieści o tchórzostwie mogą być równie porywające jak opowieści o bohaterstwie. Jedne mówią nam o tym, kim chcielibyśmy być, drugie – o tym, kim obawiamy się, że jesteśmy” - „The New York Times”
„Cóż to za żałosny dźwięk? To lamenty tysięcy historyków wojskowości, którzy żałują, że nie wpadli na tak oryginalny pomysł jak Charles Glass” express.co.uk

Rebis
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-04-15

ISBN: 978-83-781-8517-8

Tytuł oryginalny: DESERTER

Liczba stron: 464

Rebis

Format: 15.8x23.2

Cena detaliczna: 54,90 zł

Tłumaczenie: Tomasz Fiedorek

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...