Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mit, magia, manipulacja i orbis interior śląska sztuka nieelitarna

Wisłocki Seweryn Aleksander

Mit, magia, manipulacja i orbis interior śląska sztuka nieelitarna

8.0

(1 ocena) wspólnie z

23,00

 

Na wiosnę 2004 r. otrzymałem propozycję napisania specyficznego przewodnika po śląskiej sztuce nieelitarnej. Zadaniem jego było towarzyszyć wystawie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, która latem owego roku odbyła się w Muzeum Polskim w Raperswil, w Szwajcarii. Pomysłodawcy tegoż przedsięwzięcia, dr. Marianowi G. Gerlichowi chodziło o opracowanie, będące w szerokim kontekście kulturowo-artystycznym charakteryzacją istoty zjawiska, jakim była i jest śląska sztuka nieelitarna. I to w dwu wymiarach: uniwersalnym i regionalnym. Do tego w formie mocno skondensowanej, co przy nieco szalonym terminie, całość plasowało gdzieś w pobliżu kwadratury koła.
W tym miejscu składam podziękowanie dr. Marianowi G. Gerlichowi, bez którego inspiracji i zachęty zapewne nie podjąłbym się napisania tej książki. Moja satysfakcja autorska polega na tym, iż wystawy dawno już nie ma, a książka zaczęła żyć własnym życiem. Od dłuższego czasu otrzymuję sygnały z kraju i nie tylko, wręcz dopominające się jej wznowienia, sugerujące rozbudowanie treściowe i dopełnienie materiałem ilustracyjnym. (W pierwszej edycji wydawca nie uwzględnił potrzeby uzupełnienia tekstu ilustracjami). Ponieważ książka koncepcyjnie plasuje się na pograniczu antropologii kultury, historii sztuki i regionu, zdecydowałem się, w oparciu o własne archiwum badawcze, na nieznany powszechnie, zróżnicowany treściowo i formalnie, wybór ilustracji dowodnie ukazujących konteksty kulturowe, a właściwie subkulturowe a także fascynacje metafizyczne i inne – stanowiące bezpośrednie podglebie malarstwa, grafiki czy rzeźby.

Śląsk
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-716-4562-4

Liczba stron: 164

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 23,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...