Menu

Adam Zamoyski

Adam Zamoyski urodził się w Nowym Jorku, a wychował w Londynie. Opublikował po polsku m.in. biografie Stanisława Augusta Poniatowskiego Ostatni król Polski oraz Paderewskiego. Świetny historyk, starający się syntetycznie spoglądać na dzieje i rekonstruować psychologiczne motywacje postaci historycznych oraz niezwykły eseista, nie wahający się ujawniać osobistego stosunku do opisywanych zjawisk. Potrafi zainteresować czytelnika - wszystkie jego książki czyta się jak zajmujące powieści! Często odwiedza Polskę. Z rąk ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka otrzymał w 1997 r. dyplom za wybitne zasługi dla kultury polskiej w świecie.
Nowa biografia Fryderyka Chopina napisana przez brytyjskiego historyka polskiego pochodzenia Adama Zamoyskiego, poparta wnikliwą analizą korespondencji i dokumentów z epoki, rzucająca nowe światło na osobowość i codzienne życie artysty.
Wyjątkowa publikacja o bitwie, którą historycy i politolodzy uznali za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Zamoyski pisząc o Bitwie Warszawskiej spotykał się z uczestnikami walk, co zaowocowało żywą i wartką narracją. Barwne epizody oddające klimat epoki przetykane są świetnie naszkicowanymi portretami najważniejszych postaci ówczesnego konfliktu. Zamoyski przebieg bitwy opisuje szczegółowo, ale unika przy tym nieprzyjaznych dla czytelnika specjalistycznych opisów taktyki wojennej. Niezaprzeczalnym atutem książki jest jej szata graficzna – żadna dotychczas wydana książka o Bitwie Warszawskiej nie zawierała tak wielu starannie dobranych zdjęć – czarno-białych i kolorowych. Polskie wydanie książki przygotowane przez Wydawnictwo Literackie różni się pod tym względem znacząco od wydania angielskiego. Adam Zamoyski (ur. 11 stycznia 1949 w Nowym Jorku) – historyk, eseista, hrabia. Debiutował biografią Chopina w 1979 roku. Obecnie jest prezesem zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. W 1997 roku otrzymał dyplom ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla kultury polskiej. W 2007 roku został odznaczony komandorią Orderu Odrodzenia Polski.
Tom ten prezentuje najcenniejsze dzieła malarstwa z najstarszych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie (rok założenia 1879) oraz zapoczątkowanej na przełomie XVIII i XIX wieku w Puławach Kolekcji Książąt Czartoryskich. Zbiory te pozwalają dokładnie prześledzić ewolucję malarstwa polskiego, a także zawierają wiele bardzo cennych dzieł mistrzów europejskich, w tym słynną Damę z łasiczką Leonarda da Vinci. Autorami tekstów są kustosze i pracownicy naukowi obydwu muzeów. Każdy kolejny rozdział to wnikliwy esej o malarstwie danego okresu ilustrowany dziełami pochodzącymi zarówno ze stałych ekspozycji, jak i z nieudostępnianych zwiedzającym zasobów magazynowych. Powstał w ten sposób najobszerniejszy i najbardziej kompetentny album krakowskich obrazów, eksponowanych we wszystkich oddziałach MNK.