Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ogień nad Chinami

Witold Urbanowicz

Ogień nad Chinami

7.6

(56 ocen) wspólnie z

23,80

 

Wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303 z frontu chińsko-japońskiego!

Witold Urbanowicz - polski lotnik i as myślistwa - opisuje swoje przygody z czasów, gdy w 1943 i 1944 roku walczył jako pilot 14 Floty Lotniczej USA. Był jedynym polskim żołnierzem, który w czasie II wojny światowej walczył z japońską armią. Jego wspomnienia układają się w niezwykłą opowieść nie tylko o niesamowitych bitwach powietrznych, ale również o zetknięciu z orientalną kulturą i jej ludźmi. Nie stroni też od wspomnień z lat wcześniejszych - dzieciństwa, początków lotniczej kariery i bitwy o Anglię.
Witold Urbanowicz zasłynął jako dowódca najlepszego dywizjonu myśliwskiego bitwy o Anglię w jej decydującej fazie. Z wynikiem 15 trafień pewnych i dwóch prawdopodobnych jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich w bitwie o Anglię. Miał doskonały ogląd sytuacji w powietrzu („Dla mnie pułkownik Urbanowicz był jak swami [hinduski mistrz] - wyznał jeden z amerykańskich pilotów 75 Dywizji. Po walce wymieniał tyle szczegółów, że wierzyć się nie chciało. Widział wszystko, co się zdarzyło i co każdy z nas robił”). Urbanowicz został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, brytyjskim Krzyżem Walecznych i wieloma innymi polskimi, brytyjskimi, amerykańskimi i chińskimi (kuomintangowskimi) orderami wojskowymi. Urbanowicz, patrząc na wojnę z perspektywy zwykłego żołnierza, ukazuje jej tragizm, nawet jeśli jest prowadzona o wolność. Ta wciągająca i pełna anegdot opowieść na pewno zainteresuje wszystkich czytelników Zapomnianych dywizjonów Zamoyskiego i Sprawy honoru Clouda i Olsen.

W naszym pojęciu książka warta była druku nie tylko z uwagi na nazwisko autora. Nie przez egzotykę, czy wartości literackie. I nawet nie tylko jako jeden jeszcze przyczynek do dziejów drugiej wojny światowej i historii polskich losów - choć i to jest elementem bardzo cennym. Warta była druku przede wszystkim jako dokument trudnego humanizmu - pisał w 1963 roku redaktor Wydawnictwa Znak Tadeusz Żychiewicz.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2007-06-15

ISBN: 978-83-240-0843-8

Opracowanie graficzne
Przemysław Dębowski

Znak

Format: 135 x 205 mm

Cena detaliczna: 34,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...