Menu

Zadie Smith

Zadie Smith, brytyjska pisarka, urodziła się w 1975 roku w Londynie, jako Sadie Smith. Imię zmieniła w wieku 14 lat. Ukończyła King’s College w Cambridge. W czasie studiów dorabiała jako śpiewaczka jazzowa. Chciała też zostać dziennikarką. Swą pisarską karierę rozpoczęła jeszcze w czasie studiów. Jest nazywana jedną z najbardziej uznanych autorek młodego pokolenia. Wykładała na Uniwersytecie Columbia oraz na Uniwersytecie Nowojorskim. Pomimo ogromnego sukcesu, Zadie Smith jest osobą niezwykle skromną. Jest żoną irlandzkiego pisarza i poety, Nicka Lairda i matką córki Katherine.

Zadie Smith - kariera rozpoczęta już w trakcie studiów

Kariera Zadie Smith nabrała rozpędu, gdy w 2002 roku wydała powieść "Białe zęby". Zdobyła szereg znaczących nagród, a książka została zaadaptowana na miniserial. Po sukcesie powieści "Łowca autografów" wyjechała na stypendium do Stanów Zjednoczonych do harvardzkiego Radcliffe Institute for Advanced Study. W 2006 roku wydała książkę zatytułowaną "O pięknie", którą na język polski przetłumaczył Zbigniew Batko. Poza znanymi na świecie książkami, Zadie Smith wydała też kolekcję esejów pod tytułem "Changing My Mind: Occasional Esseys."

Zadie Smith - wielokrotna laureatka prestiżowych konkursów i plebiscytów

Po swoim debiucie literackim Zadie Smith została laureatką James Tait Black Memorial Prize oraz Betty Trask Award. Otrzymała również nagrodę Whitbread Book Awards w kategorii Pierwsza Powieść. Z kolei jej powieść „O piękniezostała nominowana do prestiżowej nagrody Bookera. Inna powieść autorki „Swing time”, znalazła się na liście bestsellerów New York Times’a i również została nominowana do Nagrody Bookera oraz National Book Critics Circle Award.
Wyjątkowa bohaterka. Niepowtarzalne emocje. Triumfalny powrót Zadie Smith Bestseller „New York Timesa” i „Sunday Timesa” Na co dzień wiedzie życie gosposi i nieformalnej redaktorki grafomańskich powieści, ale tajemnicza wdowa Elisabeth Touchet spowita jest mrokiem – odejście męża, śmierć dziecka, romans z kuzynem i z jego żoną. Tylko ona widzi coś, czego nie potrafią dostrzec inni. Niekonwencjonalna, o ciętym języku i nieprzeciętnej inteligencji Elisabeth niestrudzenie szuka godnego siebie miejsca. Ma odwagę, by pragnąć niedozwolonego  w świecie, w którym żądzą mężczyźni, prasa i konwenanse. Oszustwo to tylko pozornie powieść historyczna, tak naprawdę Zadie Smith snuje śmiałą i wnikliwą opowieść o ponadczasowej tęsknocie za możliwością tworzenia własnych reguł i życia po swojemu.  Pieczołowicie odtworzona dziewiętnastowieczna Anglia stanowi doskonałą scenerię dla pasjonującej opowieści o fake newsach, manipulacji i dociekaniu prawdy w świecie, w którym wszyscy kłamią. Pierwszą od prawie dekady powieścią Zadie Smith dowodzi swojego mistrzostwa. Pisarka u szczytu swoich możliwości. „The Telegraph” Genialna nowa pozycja w dorobku Smith. To nie zwrot w pisarstwie autorki, lecz świadectwo rozmachu jej talentu. „Los Angeles Times” Dickens może i nie żyje, ale Smith na szczęście ma się dobrze. „The New York Times Book Review” Smith łączy wartkość narracji z ostrzem satyry. To intrygujące zestawienie lekkiego, zręcznego pióra i pracochłonnej konstrukcji. „The Guardian” Opowieść o inteligentnej kobiecie w kulturze, która nie jest zainteresowana bystrymi, inteligentnymi kobietami.  „The Washington Post” Podobnie jak debiutancka powieść Smith Oszustwo to historia o tym, czym jest życie i miłość w XXI wieku. „Financial Times”  
'A writer at the peak of her powers' The TelegraphTruth and fiction. Jamaica and Britain. Who gets to tell their story? Zadie Smith returns with her first historical novel.It is 1873.Mrs Eliza Touchet is the Scottish housekeeper - and cousin by marriage - of a once famous novelist, now in decline, William Ainsworth, with whom she has lived for thirty years.Mrs Touchet is a woman of many interests: literature, justice, abolitionism, class, her cousin, his wives, this life and the next. But she is also sceptical. She suspects her cousin of having no talent; his successful friend, Mr Charles Dickens, of being a bully and a moralist; and England of being a land of facades, in which nothing is quite what it seems.Andrew Bogle meanwhile grew up enslaved on the Hope Plantation, Jamaica.He knows every lump of sugar comes at a human cost. That the rich deceive the poor. And that people are more easily manipulated than they realise.When Bogle finds himself in London, star witness in a celebrated case of imposture, he knows his future depends on telling the right story.The 'Tichborne Trial' captivates Mrs Touchet and all of England. Is Sir Roger Tichborne really who he says he is? Or is he a fraud? Mrs Touchet is a woman of the world. Mr Bogle is no fool.But in a world of hypocrisy and self-deception, deciding what is real proves a complicated task...Based on real historical events, The Fraud is a dazzling novel about truth and fiction, Jamaica and Britain, fraudulence and authenticity, and the mystery of 'other people.''As always it is a pleasure to be in Zadie Smith's mind, which, as time goes on, is becoming contiguous with London itself. Dickens may be dead, but Smith, thankfully, is alive' New York Times'Zadie Smith's Victorian-set masterpiece holds a mirror up to Britain . .. The Fraud is the genuine article' Independent'Smith's dazzling historical novel combines deft writing and strenuous construction in a tale of literary London and the horrors of slavery' Guardian
Książka Zadie Smith i Nicka Lairda "Dziwo" Ujmująca opowieść o tym, że warto być sobą, a to, że się różnimy, czyni świat piękniejszym. Świnka morska w stroju do judo? To dopiero dowcip! Zwierzaki mieszkające w domu Kit, małej dziewczynki, nieufnie patrzą na nową lokatorkę. Nigdy nie spotkały kogoś takiego. Maud nie potrafi latać ani wysoko skakać, i jeszcze ten strój… Istne dziwo! A ona tak bardzo chciałaby się z nimi bawić… Nie jest łatwo się różnić, ale przy odrobinie odwagi i życzliwości Maud odkryje, że bycie sobą to najlepsze, co mogło jej się zdarzyć. Bo życie jest za krótkie, żeby być jak wszyscy! Pierwsza książka dla dzieci Zadie Smith, bestsellerowej brytyjskiej pisarki, i Nicka Lairda, docenianego poety i pisarza, a prywatnie męża autorki. "Dziwo" - Książka Smith i Lairda Zadie Smith i Nick Laird Są małżeństwem. Mieszkają w Londynie z dwojgiem dzieci i bardzo starym mopsem. Zwykle piszą dla dorosłych (i to z sukcesami!). Oboje są nieco dziwni. Magenta Fox Ilustratorka, także mieszka w Londynie. Nie ma co prawda jeszcze żadnego pupila, ale liczy, że kiedy już jakiegoś przygarnie, będzie przynajmniej tak samo dziwny jak ona.
Głośny debiut autorki bestsellerów Ta książka, która stworzyła Zadie Smith – pisarkę, którą kocha cały świat. Pełna epickiego rozmachu, doceniona przez czytelników i krytyków, znajduje się na liście 100 najlepszych angielskich powieści wszech czasów magazynu „Time”. Powieść o losach trzech rodzin emigrantów wypełniają miłość, skomplikowane relacje rodzinne i pytania o tożsamość we współczesnym świecie, a wszystko to na tle buzującego życiem, fascynującego wielokulturowego Londynu. Niezwykły talent widoczny już na pierwszych stronach. „Guardian” Zabawna, inteligentna, szaleńczo dobra lektura. „Independent” To powieść z pazurem. Salman Rushdie
Intymne zapiski czasu lockdownu Pierwsze miesiące nowej dekady przyniosły zupełnie nową rzeczywistość. Zadie Smith w Przebłyskach, niezwykle intymnych zapiskach o doświadczeniach czasu lockdownu, podejmuje temat postępującego kryzysu tożsamości. Próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania: kim w naszej izolacji są dla nas inni ludzie? Jak o nich myślimy? I jak traktujemy siebie samych? Autorka niepokoi się o Bena, właściciela salonu kosmetycznego, niecierpliwie oczekującego powrotu klientów. O własną matkę, która z zaangażowaniem śledzi statystyki katastrof. Zastanawia się, co jeszcze nas czeka. Zadie Smith to jedna z najważniejszych komentatorek współczesnego świata. Jej Przebłyski, w przekładzie Jacka Dehnela, Magdy Heydel, Katarzyny Janusik, Michała Kłobukowskiego, Jerzego Kozłowskiego, Michała Rusinka, Anny Sak, Anny Skucińskiej i Piotra Tarczyńskiego, to zapis myśli, które dziś kiełkują w głowie każdego z nas. To manifest solidarności, miłości i zrozumienia, tak potrzebny we współczesnym świecie. Zadie Smith (ur. 1975) – kultowa i kochana przez czytelników brytyjska pisarka. Jej pierwsza powieść Białe zęby zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 roku i szturmem zdobyła listy bestsellerów na całym świecie. O pięknie (2005) i Swing Time (2016) otrzymały nominacje do Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się również: Łowca autografów (2002), Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe (2010), Londyn NW (2014), Widzi mi się (2018) i Grand Union (2019).
Rodzina Belseyów jest zbyt normalna, by mogło to być prawdziwe. Troje dzieci, każde innego wyznania, apodyktyczna matka, była aktywistka na rzecz praw kobiet i oderwany od rzeczywistości ojciec, którego życie koncentruje się wokół twórczości Rembrandta. No i śmiertelnego wroga: Monty’ego Kippsa. Ale kiedy Jerome, najstarszy syn Belseyów, oświadcza się córce Monty’ego, wszystko wywraca się do góry nogami. Howard Belsey wyrusza za ocean, by wreszcie rozprawić się z Kippsem. I wywołać lawinę zdarzeń, które na zawsze już splotą losy dwóch rodzin. Tato, pomyłka. Nie powinienem był o niczym pisać. Nieodwołalnie skończone – o ile w ogóle się zaczęło. Proszę, proszę, błagam, nie mów nikomu, po prostu o wszystkim zapomnij. Zrobiłem z siebie kompletnego durnia! Mam ochotę zwinąć się w kłębek i umrzeć. Jerome [fragment] Smith obdarza nas niezwykłą rzadkością: oto powieść równie poruszająca, co zabawna, równie prowokatorska, co głęboko humanitarna. Michiko Kakutani, „The New York Times” Zadie Smith (ur. 27.10.1975 w Londynie) – kultowa i kochana przez czytelników brytyjska pisarka. Jej pierwsza powieść Białe zęby zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 roku i szturmem zdobyła listy bestsellerów na całym świecie. O pięknie (2005) i Swing Time (2016) otrzymały nominacje do Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się również: Łowca autografów (2002), Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe (2010), Londyn NW (2014), Widzi mi się (2018) i Grand Union (2019).
Każdy z nas kocha inaczej. Każdy z nas myśli w inny sposób. Każdy z nas widzi co innego. Każdy niesie swoją opowieść. Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W Grand Union bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie. Zadie Smith (ur. 1975) – kultowa i kochana przez czytelników brytyjska pisarka. Jej pierwsza powieść Białe zęby zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 roku i szturmem zdobyła listy bestsellerów na całym świecie. O pięknie (2005) i Swing Time (2016) otrzymały nominacje do Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się również: Łowca autografów (2002), Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe (2010), Londyn NW (2014) i Widzi mi się (2018).
Groupies nienawidzą muzyków rockowych. Kinomani nienawidzą gwiazd filmowych. Łowcy autografów nienawidzą znakomitości. Kochamy naszych bogów. Ale nie kochamy swojej zależności od nich. [fragment] Alex-Li Tandem jest brytyjskim Żydem chińskiego pochodzenia. Należy do pokolenia, które na własne życie patrzy jak na serial, a duchową pustkę zapycha imprezami i efekciarskimi hobby. Na tydzień przed piętnastą rocznicą śmierci ojca Alex przeżywa najdziwniejsze dni swojego życia: wyjeżdża do Nowego Jorku, by spełnić największe marzenie łowców autografów. Niezwykle uzdolniona pisarka, obdarzona głosem, który jest jednocześnie życiowy i wykształcony, brawurowy i filozoficzny. „The New York Times” Zadie Smith (ur. 27.10.1975 w Londynie) – jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej literatury. Jej pierwsza powieść Białe zęby zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 roku i stała się podstawą miniserialu telewizyjnego. O pięknie
Manifest Zadie Smith Widzi mi się powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, budzących emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki Białych zębów, dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności. „Pożaru niepodobna gasić powietrzem. Ale nie sposób też walczyć o wolność, co do której zapomniało się, jak ją rozpoznawać. Eseje te ofiarowuję czytelnikom wciąż zaciekawionym tą wolnością – niech je wykorzystują, przerabiają, demontują, destruują albo ignorują – wedle własnego widzimisię!” [ze wstępu] „Jedne z najlepszych tekstów Zadie Smith” „The Independent”
Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają ciemnoskóre ciała i czarna muzyka, fascynuje prawdziwa wolność. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nigdy już nie będą ze sobą blisko, ale też nigdy o sobie nie zapomną. Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy. Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith. „Najbardziej poruszająca powieść Zadie Smith od dekady”. – Alexandra Schwartz, „The New Yorker” „To piąta powieść Zadie Smith i według mnie najlepsza”. – „The Guardian” „Wirtuozerska powieść, pełna wnikliwych i subtelnych obserwacji na temat tańca, koloru skóry, klasy społecznej, globalnej kultury, a przede wszystkim wyjątkowych więzi, które łączą najlepsze przyjaciółki, a także matkę i córkę”. – BBC.com Zadie Smith – jedna z najważniejszych współczesnych pisarek. Każda jej książka trafia zarówno na listy bestsellerów, jak i do zestawień najważniejszych książek roku. Autorka m.in. Białych zębów, O pięknie, Londyn NW. Mieszka w Londynie i Nowym Jorku.
Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają ciemnoskóre ciała i czarna muzyka, fascynuje prawdziwa wolność. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nigdy już nie będą ze sobą blisko, ale też nigdy o sobie nie zapomną. Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy. Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith. „Najbardziej poruszająca powieść Zadie Smith od dekady”. – Alexandra Schwartz, „The New Yorker” „To piąta powieść Zadie Smith i według mnie najlepsza”. – „The Guardian” „Wirtuozerska powieść, pełna wnikliwych i subtelnych obserwacji na temat tańca, koloru skóry, klasy społecznej, globalnej kultury, a przede wszystkim wyjątkowych więzi, które łączą najlepsze przyjaciółki, a także matkę i córkę”. – BBC.com Zadie Smith – jedna z najważniejszych współczesnych pisarek. Każda jej książka trafia zarówno na listy bestsellerów, jak i do zestawień najważniejszych książek roku. Autorka m.in. Białych zębów, O pięknie, Londyn NW. Mieszka w Londynie i Nowym Jorku.