Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pieśń trubadura

Edward Hirsch

Pieśń trubadura

7.2

(6 ocen) wspólnie z

22,99

 

Edward Hirsch, ur. w 1950 roku w Chicago, jeden z najwybitniejszych żyjących poetów amerykańskich, nazywany jest „adwokatem poezji”. Rozległa erudycja i pasja, z jaką zachłannie czyta i propaguje poezję, sprawiła, że jego krytycznoliterackie książki, wśród nich How to Read a Poem (1999), zyskały status bestsellerów. Opublikował dziewięć tomów poetyckich, prawie wszystkie wyróżniono najbardziej prestiżowymi nagrodami literackimi. Ostatnio ukazały się The Living Fire: New and Selected Poems (2011) oraz Gabriel (2014) – wstrząsająca elegia napisana po śmierci syna. Jest laureatem Prix de Rome oraz Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, a także McArthur Award, zwanej „stypendium dla geniuszy”.
Poezja Hirscha żywo reaguje na współczesność, ale cechuje ją też wyjątkowe wyczulenie na historię – jego wiersze dotykają zjawisk tak dramatycznych jak Holokaust i okrucieństwa nazizmu. Jak zaświadcza poeta, ocalanie od zapomnienia tego, co zagrożone i ginące, poszukiwanie w świecie pierwiastka metafizycznego zawdzięcza on wpływowi polskiej szkoły poezji, która nauczyła go „opiewać ziemskie i pozaziemskie tajemnice”. Sam o sobie mówi żartobliwie, że jest amerykańską sekcją Towarzystwa Poezji Polskiej. Przewodniczy od początku jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Obecny wybór wierszy jest znacznie poszerzonym wznowieniem tomiku Dzika wdzięczność, który ukazał się w roku 2003.

To wiersze o sensie życia, miłości, umierania; poetycki dziennik „modlącego się do tajemnic” poety.
Ewa Lipska

Znak
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2015-10-19

ISBN: 978-83-240-4062-9

Liczba stron: 96

Znak

Format: 148x226

Cena detaliczna: 32,90 zł

Tłumaczenie: Maja Wodecka

Jhumpa Lahiri

„Znakiem firmowym poezji [Hirscha] jest (…) serdeczność, ale też opanowanie, czułość bez sentymentalizmu, dawanie świadectwa życiu z kamienną twarzą, a przede wszystkim wyodrębnianie i ocalanie tych szczegółów naszej egzystencji, które – tak często nie dostrzegane, tak łatwo zapominane – są niezbędne dla naszych dusz”.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...