Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polskie badania nad starożytnym Egiptem do końca XIX wieku

Hieronim Kaczmarek

Polskie badania nad starożytnym Egiptem do końca XIX wieku

65,00

 

Te fakty raczej nie budzą wątpliwości: wzrastająca corocznie liczba wycieczek do Egiptu, liczne publikacje na temat starożytnej cywilizacji, które zalewają nasz rynek i które są przez ten rynek wchłaniane, filmy i programy telewizyjne – to dość sugestywny dowód na wzrost zainteresowań cywilizacją starożytnego Egiptu. I choć poziom owych publikacji jest dość zróżnicowany: od solidnych, odkrywczych studiów do rzeczy popularnych,
powierzchownych, czy czasami wręcz bałamutnych, to samo zjawisko fascynacji odległą cywilizacją jest bezdyskusyjne. W sposób nieledwie naturalny pojawia się przed nami cały zestaw pytań. Jak wyglądało to wcześniej? Od kiedy możemy mówić o zainteresowaniu sięPolaków tą odległą krainą? Jaki był nasz wkład w badania nad jej przeszłością?Od kiedy możemy mówić o polskiej egiptologii jako nauce?
W niniejszej pracy podejmuję próbę odpowiedzi na te pytania. Pozornie jest to bardzo proste. W nauce polskiej dość długo utrzymywała się opinia, że nasze zainteresowania naukowe starożytnym Egiptem w niewielkim tylko stopniu wykraczały poza przypadek, a do końca XIX wieku2 nasz udział w tych badaniach był raczej symboliczny. Pogląd ten – to jedna z podstawowych tez mojej pracy – wydaje mi się nieuzasadniony. Systematyczne, prowadzone przez wiele lat poszukiwania bibliograficzne pozwoliły mi zgromadzić rozliczne publikacje, które dość wyraźnie tego rodzaju sądy podważają. Tych materiałów źródłowych jest tak wiele, że nie wszystkim będę mógł w tych studiach poświęcić tyle miejsca, na ile zasługują.
Ze wstępu

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-797-2080-4

Liczba stron: 416

Format: 17.0x24.0

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...