Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Spór o pamięć Polityczne następstwa powojennych wysiedleń Niemców w pozimnowojennych relacjach polsko-niemieckich

Marek Mazurkiewicz

Spór o pamięć Polityczne następstwa powojennych wysiedleń Niemców w pozimnowojennych relacjach polsko-niemieckich

36,75

 

Książka Marka Mazurkiewicza jest udaną politologiczną analizą jednego z głównych problemów występujących w stosunkach polsko-niemieckich i czesko-niemieckich w okresie pozimnowojennym. Szczególnie wartościowe jest m.in. porównanie wpływu spraw roszczeń majątkowych wysiedlonych i kwestii dotyczących odmiennej pamięci historycznej związanej z przymusowymi wysiedleniami Niemców na pozimnowojenne stosunki polsko-niemieckie i polsko-czeskie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mieczysława Stolarczyka

Na podkreślenie zasługuje interdyscyplinarny charakter pracy. Jest to analiza z pogranicza politologii, stosunków międzynarodowych i historii. W niektórych partiach, szczególnie w rozdziale, w którym analizie poddano kwestie dotyczące pamięci, w tym kultury pamięci i sporów o pamięć, sięgnął autor także (i słusznie!) do dorobku socjologii.
Z recenzji dr hab. Aleksandry Trzcielińskiej-Polus, prof. UO

Marek Mazurkiewicz, ur. w 1984 r., pracownik naukowy Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, absolwent politologii Uniwersytetu Opolskiego, doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Danuty Kisielewicz. W kręgu jego zainteresowań badawczych oprócz problematyki powojennych przesiedleń znajdują się problemy polskiej i niemieckiej pamięci zbiorowej oraz mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3808-6

Liczba stron: 284

Format: 160x238mm

Cena detaliczna: 36,75 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...