Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sprzedam dinozaura Paleontolodzy kolekcjonerzy i przemyt skamielin

Paige Williams

Sprzedam dinozaura Paleontolodzy kolekcjonerzy i przemyt skamielin

7.3

(51 ocen) wspólnie z

52,87

 


Ile kosztuje przeszłość?

Na aukcji w Nowym Jorku za milion dolarów sprzedano szkielet potężnego dinozaura z gatunku Tarbosaurus bataar. Nieco później okazało się, że wywieziono go nielegalnie z Mongolii. Sprzedawcą był Eric Prokopi, znany pasjonat skamielin, od lat zajmujący się poszukiwaniem, preparowaniem i sprzedażą cennych okazów. W tym przypadku posunął się jednak o krok za daleko. Grupa paleontologów zaalarmowała rząd Mongolii. Rozpętała się zażarta międzynarodowa batalia o bezcenny szkielet, a Prokopi mógł tylko obserwować, jak jego świat rozpada się na kawałki.

Sprzedam dinozaura to fascynująca opowieść o barwnym świecie kolekcjonerów, handlarzy, przemytników i podejrzanych transakcji na czarnym rynku. W lukratywnej branży, jaką jest kolekcjonowanie skamielin, od lat trwają napięcia między nauką a komercją, a granica między tym, co jest legalne, a co nie jest, często się zaciera. Williams prowadzi nas przez kontynenty i tysiąclecia, zadając pytanie: do kogo należy przeszłość?

„Posługując się niezrównaną prozą i bystrymi obserwacjami, Paige Williams opowiada historię, która jest głęboko zakorzeniona w pasji i pysze portretowanych przez nią barwnych postaci. Sprzedam dinozaura, książka zabawna i głęboka, to z pewnością jedna z najmocniejszych propozycji z gatunku non-fiction od lat”.
Ed Yong, autor bestsellera Mikrobiom, laureat Nagrody Pulitzera

„To, co zaczęło się jako opowieść o sensacyjnej rozprawie sądowej nieuczciwego łowcy skamielin, rozwija się w fascynującą obserwację sposobów, w jakie zderzają się komercja, ambicja, polityka i nauka. (…) Czytelnikowi wprowadzanemu przez autorkę do podziemnego świata kolekcjonerów towarzyszy dreszcz emocji”.
„The New York Times”

„W tej książce jest wszystko: namiętność, nauka, polityka, intrygi i oczywiście dinozaury. Paige Williams potrafi wspaniale opowiadać”.
Elizabeth Kolbert, autorka książki Szóste wymieranie, laureatka Nagrody Pulitzera

„Williams opisuje nie tylko fascynującą historię kryminalną – dzięki niej dowiadujemy się o obsesyjnych łowcach skamielin i ewolucji życia na Ziemi. To nadzwyczajna lektura”.
David Grann, autor książki Czas krwawego księżyca
Paige Williams jest amerykańską dziennikarką, laureatką National Magazine Award. Publikuje w „New Yorkerze”. Jej artykuły ukazywały się w licznych antologiach, m.in. The Best American Magazine Writing i The Best American Crime Writing. Jest związana z Columbia University Graduate School of Journalism, wykładała także na kilku innych amerykańskich uczelniach. Ma w swoim dorobku reportaże o przedmieściach Detroit, karze śmierci w Alabamie, paleoantropologii w Afryce Południowej i kulturze plemienia Tlingit na Alasce.

Bo.wiem
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-233-5190-0

Tytuł oryginalny: The Dinosaur Artist: Obsession, Betrayal, and the Quest for Earth's Ultimate Trophy

Liczba stron: 462

Format: 13.7x20.5cm

Cena detaliczna: 75,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...