Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tożsamość międzynarodowa Federacji Rosyjskiej

Stanisław Bieleń

Tożsamość międzynarodowa Federacji Rosyjskiej

49,00

 

Typowym błędem percepcyjnym jest pojmowanie Rosji przez pryzmat jej skomplikowanej historii. Tak na przykład polska świadomość narodowa bazuje głównie na mitach Rosji carskiej czy radzieckiej, mniej zaś na rzetelnej wiedzy i aktualnej rzeczywistości rosyjskiej. Wbrew pozorom, Polacy dość słabo znają współczesną Rosję, choć w wielu środowiskach uważa się, że jest odwrotnie.
Autor rozprawy stara się nie ulegać antyrosyjskim uprzedzeniom. Podobnie jak nie jest zwolennikiem pesymizmu poznawczego, iż Rosja swoją złożonością i tajemniczością przebija inne zjawiska. Świadom całej mistycznej filozofii, zawierającej się w stwierdzeniach Fiodora Tiutczewa, iż "rozumem Rosji się nie pojmie" oraz Piotra Czaadajewa, że "Rosja nie jest prostym krajem, lecz kosmosem", światem samym w sobie, autor stara się zachować racjonalny stosunek do obiektu poznania. Rosja z całą pewnością nie jest jakąś metafizyczną tajemnicą. Ma oczywiście swoją specyfikę, która w sposób oryginalny odróżnia ją od innych państw i społeczeństw, lepiej poznanych i bardziej rozumianych. Jest jednocześnie jednym z wielu normalnych krajów, które przy dobrej woli i pewnej dozie wysiłku intelektualnego udaje się rozpoznać.

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 8389964597

Liczba stron: 442

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...