Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Trzy mowy gratulacyjne z okazji zwycięstwa nad Moskwicinami Biblioteka Dawnej Literatury Popularnej i Okolicznościowej. Tom 26

Nidecki Andrzej Patrycy

Trzy mowy gratulacyjne z okazji zwycięstwa nad Moskwicinami Biblioteka Dawnej Literatury Popularnej i Okolicznościowej. Tom 26

16,00

 

Trzy mowy gratulacyjne z okazji zwycięstwa nad Moskwicinami (Gratulationum triumphalium ex Moscovitis orationes III) to wydany w 1582 lub 1583 r. zbór oracji wygłoszonych przez Nideckiego w katedrze św. Jana w Warszawie po kolejnych kampaniach Stefana Batorego przeciw Iwanowi IV Groźnemu: 21 listopada 1579 r. w imieniu kleru witał humanista króla powracającego po odzyskaniu Połocka, 18 stycznia 1581 r. po wyprawie wielkołuckiej, wreszcie 8 sierpnia 1582 r. po oblężeniu Pskowa i zawarciu pokoju w Kiwerowej Horce. Dał się w nich poznać Andrzej Patrycy nie tylko jako erudyta, zręcznie łączący w swych laudacjach odniesienia do mów i dialogów Cycerona z cytatami biblijnymi, ale również jako człowiek Kościoła, który zestawiając Batorego z królem Dawidem i podkreślając rolę Boskiej opieki, zabiegał u zwycięskiego monarchy o wywyższenie katolickiego duchowieństwa.

Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-640-0363-9

Liczba stron: 140

Format: 130x180mm

Cena detaliczna: 16,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...