Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W kręgu polityki i literatury Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim

Krystyna Stasiewicz

W kręgu polityki i literatury Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim

35,70

 

„Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642–1702), zwany za życia Salomonem polskim, marszałek wielki koronny za czasów Jana III Sobieskiego, nie doczekał się do tej pory monografii. Trudno się dziwić. Napisanie biografii tak wybitnej, ale i kontrowersyjnej osobistości obdarzonej wieloma talentami (politycznym, mecenasowskim, pisarskim) wymaga współpracy historyków, filologów, historyków sztuki i filozofii.

Mam nadzieję, że studia zebrane w tej książce przyczynią się do wzbogacenia wiedzy o życiu i twórczości S.H. Lubomirskiego. Powstały w latach 1979–2010 i rozproszone były w różnych czasopismach i pracach zbiorowych. W układzie książki wyodrębniają się dwa bloki zagadnień: biograficzny i literacki. Będzie można dowiedzieć się o ambitnym planie małżeństwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego z Domicelą Izabelą de Portia, córką Jana Ferdynanda, przyjaciela i doradcy Ferdynanda III i Leopolda I Habsburga, o korespondencji Lubomirskiego z Ludwikiem XIV z lat 1674–1678. Listy te nie były publikowane przez Kazimierza Waliszewskiego; ich kserokopie otrzymałam w latach siedemdziesiątych XX wieku od księżnej Leonii Lubomirskiej z Krakowa. Będzie można poznać talent oratorski marszałka wielkiego koronnego, który na sejmie koronacyjnym Jana Sobieskiego wygłosił mowę z okazji nominacji biskupa warmińskiego Jana Stefana Wydżgi na podkanclerza koronnego.

Osiem studiów dotyczy twórczości literackiej interesującego nas autora, a w szczególności jego komedii, ich miejsca w ówczesnym życiu teatralnym, rodowodu, ukształtowania językowego. W kilku studiach obserwacje wykraczają poza twórczość komediową i dokumentują korzystanie przez pisarza z tradycji literackiej polskiej i obcej, a także wpływ Lubomirskiego na rozwój literatury polskiej XVII stulecia." (Krystyna Stasiewicz, słowo wstępne)

Elset
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-647-3663-6

Liczba stron: 165

Format: 16.9x23.6

Cena detaliczna: 35,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...