Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zagadnienia polityki wewnętrznej

Zagadnienia polityki wewnętrznej

39,00

 

W minionych latach Europa stanęła przed jednym z największych wyzwań w swojej historii — kryzysem uchodźczym. Mimo obaw, jakie wywoływali nowi przybysze, niemiecka kanclerz zadecydowała o otwarciu dla nich granic swego kraju. Wywołało to niezadowolenie społeczeństwa oraz przyczyniło się do wzrostu popularności ruchów eurosceptycznych oraz populistycznych. Sprawdzianem dla polityki migracyjnej miały być wybory parlamentarne, które jesienią 2017 r. odbyły się w Republice Federalnej Niemiec oraz w Austrii. Austriacy zagłosowali na ugrupowania prawicowe, sensacją zaś było zwycięstwo Sebastiana Kurza, który w grudniu został najmłodszym szefem rządu w Europie. Natomiast w Niemczech wyraźnie spadło poparcie dla tradycyjnych partii, a w ławach Bundestagu po raz pierwszy w powojennych dziejach państwa zasiedli posłowie reprezentującej nacjonalistyczne poglądy Alternatywy dla Niemiec. Nigdy dotąd kraj nie pogrążył się w impasie związanym z niemożnością utworzenia rządu jak na przełomie roku 2017 i 2018.
Pozostałe poruszone tematy dotyczą karier czołowych przedwojennych i powojennych polityków niemieckich, a także zaangażowania socjaldemokratki Anke Martiny na rzecz większego udziału kobiet w życiu politycznym RFN. Nietracące na aktualności zagadnienie rozrachunku z czasami zimnowojennego podziału, którego symbolem przez blisko trzy dekady pozostawał mur berliński, wciąż prowokuje pytania o sposób jego ukazywania w filmach powstałych po 1989 r. Do relacji polsko-niemieckich nawiązują dwa teksty — o reakcji środowiska polonijnego w RFN skupionego w Związku Polaków „Zgoda” na stan wojenny w Polsce oraz poruszający kwestię lokowania miejsc pamięci i cmentarzy żołnierzy niemieckich na ziemiach polskich.
Część artykułową tradycyjnie dopełniają działy recenzyjny oraz kroniki i sprawozdania.

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-11-28

ISBN: 978-83-229-3623-8

Liczba stron: 216

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...