Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zmierzch ery Gorbaczowa i triumf Jelcyna

Jan Sobczak

Zmierzch ery Gorbaczowa i triumf Jelcyna

79,00

 

Niektóre opinie Sobczaka budzą mój sprzeciw. Ale nie mogę nie wyrazić przy tym szacunki dla bijącej z Dziennika szczerości. I ona też decyduje o wartości zapisów badacza i bacznego, choć niekiedy nader już krytycznego obserwatora. Sądzę więc, że Zmierzch ery Gorbaczowa i triumf Jelcyna zainteresuje wielu czytelników książki. Opis rodzącej się silnie transformacji ustrojowej w Polsce i jej początków w Rosji wybijam na pierwszy plan w Dzienniku profesora Sobczaka nie dlatego, by stanowił w nim dominantę treści, lecz dlatego że Autor jako historyk szybko zdał sobie sprawę, iż zrządzeniem losu stał się obserwatorem wielkiego przełomu historycznego. A mógł przecież ograniczyć się do rzeczy ważnych, ale nie tak gigantycznego kalibru.
prof. dr hab. Eugeniusz Duraczyński

Zafascynował mnie ten Dziennik. Niezbyt wielu historyków prowadziło podobny, tak starannie oddający wszystkie pasje i punkty widzenia. Prezentowany w Dzienniku moskiewskim tekst daje nam fantastyczny materiał oglądu spraw z tamtej strony. Niezbyt ufryzowany oddaje lepiej ducha epoki, zmagań nie tylko Autora niż nie jedno studium socjologiczne. Na kartach odżywają stare zapomniane spory, wielkie ówczesne wydarzenia, dziś nieinteresujące nawet badaczy epoki.
Prof. dr hab. Norbert Kasparek

Aspra
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-754-5345-4

Liczba stron: 856

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 79,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...