Menu

Akces

Akces
Anna Cholewa-Selo jest dziennikarką. Od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Nie poddała się, gdy usłyszała diagnozę: to guz mózgu. Ogromny. Nieoperowalny. Rzadko spotykany. Jeden przypadek na milion. Ta przejmująca książka jest opowieścią o strachu, zwątpieniu i bezsilności. Jest opowieścią o trudnej i pięknej codzienności z chorym dzieckiem. Książka o lęku, sile, odwadze i ciągłej walce o życie Sebastiana. Ale przede wszystkim to opowieść o miłości.
Gdy Andrzej Ostoja - Owsiany wysiada z wrocławskiego pociągu na dworcu łódź Kaliska, Aleją Politechniki ciągną już ze chrzęstem gąsiennic transportery opancerzone SKOT, jada kolumny milicji i wojska. Jest mroźna noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. A zmęczony starszy pan ma ze sobą dwie walizki nielegalnych wydawnictw. Za chwilę poprosi milicjanta o pomoc w przeniesieniu ich na druga stronę ulicy... Iwona Śledzińska-Katarasińska: "Miał opinię oryginała. Był z innej epoki. Po KPN-owsku zdyscyplinowany. Z czasem coraz bardziej uwidaczniała się jego pasja społecznikowska, ideowa i nasze relacje się ocieplały"
Reprint publikacji poświęconej powstaniu styczniowemu, do której szkice wykonał m.in. Edward Rydz-Śmigły. "Chciałbym, by Polska, która tak gruntownie po 1863 r. o mieczu zapomniała, widziała go błyszczącym w powietrzu w rękach swoich żołnierzy." (Józef Piłsudski)
Ten facet ma talent - pomyślałem o Waldemarze Pernachu po przeczytaniu Wzorowego Pacjenta. Pełna osobistych refleksji opowieść o starej Warszawie, stanie wojennym napisana przez człowieka, który przecież nie jest zawodowym literatem. Waldemar Pernach zaskoczył mnie ponownie. Napisał interesującą powieść Układy, zupełnie inna w treści i sposobie narracji. Historia warszawskiego półświatka opowiadana przez zaplątanego w przypadkową aferę gospodarczą bohatera. To już inna Warszawa, inni ludzie, obyczaje niż opisane w Pacjencie.
Te wspomnienia to historia dwóch lat - dwóch lat wówczas piętnasto-siedemnastoletniego chłopca, który w swoim życiu chciał o nich bardzo zapomnieć, i prawie mu się udało. Dziś ma odwagę by się tymi latami z nami podzielić Piotr Ciacek
"Zabrali Janka" to pierwsza fabularyzowana opowieść o uwolnieniu Jana Narożniaka podczas stanu wojennego. Przebieg tej spektakularnej i brawurowej akcji znany jest w ogólnych zarysach. Jednak w wyniku rozmów z uczestnikami tamtych zdarzeń oraz w oparciu o dostępne dokumenty i opracowania autorce udało się odkryć pewne nowe fakty i nakreślić najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń. Opowieść obfituje w dramatyczne zwroty akcji i ukazuje sylwetki dzielnych ludzi, członków solidarnościowego podziemia.
"Nielegalna polityka" autorstwa Andrzeja Anusza rozszerza pojęcie drugiego obiegu , zwykle ograniczane do podziemnych publikacji, na całą działalność opozycyjną sprzed 1989 roku. Dawny lider NZS w roli badacza dostrzega w niej fenomen antropologiczny i kulturowy. "Nielegalną politykę" warto powitać z satysfakcją jako pierwszą książkę pomagającą zrozumieć, co naprawdę w Polsce zdarzyło się 4 czerwca 1989.
Powieść historyczna jest ciekawa tylko wtedy, kiedy łączy w sobie elementy tajemnicy, sensacji i dramatu. W tej materii jest trochę tak jak w sztuce kulinarnej. Szczypta ostrej przyprawy może zabić smak - albo uczynić go niepowtarzalnym. W przypadku "Mazura" takie ryzyko istnieje i jest jak najbardziej realne. Romans Niemca z Polką w cieniu swastyki, pruski dryl połączony z delikatnością i wrażliwością, to jedna z moich propozycji na jesienne, i nie tylko jesienne popołudnia z książką. Kim był prof. Lutz z Berlina i jakie tajemnice krył "Schloss Hartheim" w Górnej Austrii, dowiedzą się Państwo już wkrótce. Życzę miłej lektury i owocnej dyskusji na forum. Pozdrawiam Jerzy Woźniak