Menu

Erica

Erica
Październik 1939. Po zdemaskowaniu przez Christiana Leitnera, Staszek i Maria zbiegają z Rawicza, pozostawiając w ratuszu nieprzytomnego Niemca. Postanawiają kontynuować swoją ucieczkę na zachód, pomimo tego, że ich fałszywa tożsamość została spalona. Bez grosza przy duszy, mają do pokonania ponad tysiąc kilometrów. Tymczasem Leitner rusza w pogoń nie chodzi tylko o ujęcie przestępców, ale także o jego honor. Po nieudanej próbie odbicia Obelta, kapitan trafia do obozu jenieckiego, zaś jego podkomendni z Bronkiem na czele starają się przebić na Kresy, do Baranowicz. Zaniewski postanawia odnaleźć Anielę mimo, że na drodze stoi mu Armia Czerwona. Powieść Horyzont zdarzeń to druga część cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę obu braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie Oraz kochać piękne kobiety. Remigiusz Mróz (ur. 1987) jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże uczelni. W jego dorobku literackim znajdują się dwie opublikowane powieści i szereg artykułów naukowych z dziedziny prawa. Tworzy prozę różnych gatunków kilkanaście dotychczas nieopublikowanych pozycji oscyluje wokół historii, sci-fi, polityki, horroru, kryminału i sensacji."
Dalszy ciąg przygód Rolanda z Montferratu, zwanego Czarnym Rycerzem. Rok 1189, Ziemia Święta. Ocalałe z klęski pod Hittin resztki wojsk krzyżowców rozpaczliwie walczą o odzyskanie utraconych zamków i miast Królestwa Jerozolimskiego. Czarny Rycerz ma do spełnienia własną misję. Usiłuje ocalić z rąk asasynów największą z relikwii, zapewniającą władzę nad światem – Arkę Przymierza. Przedtem jednak musi umknąć z ponurej fortecy w górach An-Nusarija. Czy samotny krzyżowiec zdoła ujść sztyletom skrytobójców Starca z Gór? Czy uda mu się ostrzec templariuszy o zdradzie? Jakie będą jego dalsze losy? Czy przeklęty przed wiekami Miecz Salomona będzie posłuszny dłoni chrześcijańskiego rycerza? Czy odwaga i zręczność w walce wystarczą, by pokonać wrogów posługujących się nie tylko stalą, ale i magią? Marek Orłowski, a właściwie Marko Szapkarow–Orłowski, urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest absolwentem ASP w macedońskim Skopje. Pasjonuje się jeździectwem, sportami wodnymi i turystyką górską, ale też historią średniowiecza i zabytkową bronią. Aktywny tryb życia łączy z zamiłowaniem do czytania książek o dość eklektycznie dobranej tematyce. Samotny krzyżowiec. Miecz Salomona był jego literackim debiutem.
Emigranci. Wyzwania wolności to druga książka autobiograficzna Stefana T. Meissnera, obejmująca powojenny okres jego życia. Autor wspomina czasy studenckie w Londynie, przenosiny do Nowego Świata, karierę w korporacji Ingersoll Rand oraz podróże na zachód USA, na dziewiczą północ Kanady, do tropikalnej Brazylii czy egzotycznych Indii. Przedstawia także własne wrażenia na temat zmian zachodzących w wolnej Polsce oraz przemyślenia związane z problemami i wyzwaniami, z którymi boryka się nasz kraj. Stefan Tadeusz Meissner urodził się 14 stycznia 1926 roku. W 1939 roku przeżył oblężenie Warszawy, a w czasie okupacji wstąpił do Armii Podziemnej. Uzyskał maturę na tajnych kompletach i zaczął studia na tajnej politechnice. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach batalionu „Gurt”. Ranny, przeżył niewolę, po czym znalazł się w szeregach korpusu generała Andersa. W listopadzie 1946 roku ożenił się z „sanitariuszka Oleńką”, Aleksandrą Ursyn Niemcewicz, a pod koniec roku wraz z 2. Korpusem został ewakuowany z Włoch do Anglii. Rozpoczęte w okupowanej Warszawie studia kontynuował najpierw na Politechnice Mediolańskiej, a dyplom inżyniera uzyskał w 1951 roku w Londynie. W tym samym roku wyemigrował wraz z rodziną do Kanady, gdzie dostał pracę w międzynarodowym koncernie Ingersoll Rand. Stał się wybitnym specjalistą w dziedzinie zarządzania zakładami produkcyjnymi. Gdy Polska odzyskała niepodległość, wielokrotnie przyjeżdżał do rodzinnego kraju, by jako doradca-wolontariusz dzielić się z polskimi przedsiębiorcami doświadczeniem zawodowym. Swoje przeżycia wojenne opisał w książce Krzyknęli „Wolność!”.
Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło przeznaczenie tkane przez Norny, prządki zdarzeń. Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich. Artur Szrejter przedstawia wypełnione walką, magią i miłością życie najsławniejszego bohatera z rodu Wölsungów – Sigurda, zabójcy smoka Fafnira. Autor wszechstronnie omawia dzieje tego herosa i wykazuje, że jego postać stworzono w odległej epoce, po czym konsekwentnie ją przekształcano, aby ideowo odzwierciedlała następujące w ciągu wieków przemiany społeczne i religijne ludów skandynawskich. Z drugiej strony także sam wyidealizowany wizerunek Sigurda wywierał wielki wpływ na postępowanie dążących do zdobycia sławy i bogactw wojowników Północy. Książka zawiera także nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało ono tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory. ARTUR SZREJTER – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów (Mitologia germańska, Demonologia germańska, Bestiariusz germański, Herosi mitów germańskich tom I) oraz Słowian (Wielka wyprawa księcia Racibora, Pod pogańskim sztandarem).
WOJNY WIKINGÓW PŁONĄCE ZIEMIE Rok 892. Na granicach Wessexu gromadzą się kolejni wrogowie zza morza. Król Alfred, dotychczas potrafiący bronić Kraju Zachodnich Sasów przed wikingami, coraz bardziej podupada na zdrowiu, zaś jego następca to niedoświadczony młodzik. Na szczęście wódz Uhtred kolejny raz prowadzi armię Sasów ku zwycięstwu. Radość królewskiego wodza z triumfu przyćmiona jednak zostaje udręką z powodu osobistej tragedii. Okazuje się też, że jego wojenne powodzenie wzbudza zawiść na królewskim dworze. Rozgoryczony pan mieczy będzie musiał wybrać między wierną służbą a marzeniami o odzyskaniu ojcowizny – twierdzy Bebbanburg na dalekiej północy Brytanii... W tym tomie cyklu Wojny wikingów dodatek specjalny pióra Bernarda Cornwella – szkic popularnonaukowy Początki Anglii. Narodziny historii. Bernard Cornwell – jeden z najbardziej cenionych na świecie pisarzy brytyjskich. Autor kilkudziesięciu powieści historycznych przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.
Dalszy ciąg przygód Rolanda z Montferratu, zwanego Czarnym Rycerzem. Starodawna magia przeniosła go do innego, obcego mu świata. Przed Czarnym Rycerzem stają nowe wyzwania – i nowi przeciwnicy. Jakie będą jego dalsze losy? Czy zdoła powrócić do swoich czasów? Czy miłość kobiety, którą napotka na swojej drodze zatrze w jego pamięci wspomnienia z przeszłości? Wybór między uczuciem a honorem może okazać się ponad siły samotnego krzyżowca. Marek Orłowski, a właściwie Marko Szapkarow–Orłowski, urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest absolwentem ASP w macedońskim Skopje. Pasjonuje się jeździectwem, sportami wodnymi i turystyką górską, ale też historią średniowiecza i zabytkową bronią. Aktywny tryb życia łączy z zamiłowaniem do czytania książek o dość eklektycznie dobranej tematyce. Samotny krzyżowiec jest jego literackim debiutem. Kolejna część: Samotny krzyżowiec. Ścieżki przeznaczenia dostępna w księgarniach.
Zadajesz sobie pytanie czy jesteś dobrym i spełnionym rodzicem? Czy aby twoje dzieci otrzymują od Ciebie wystarczającą dozę miłości? SMART LOVE udziela odpowiedzi i dostarcza praktycznych wskazówek. To niezastąpione narzędzie w walce o dobry stan emocjonalny Naszych dzieci. Książka zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą rodzicom obdarować swoje dzieci dokładnie takim rodzajem miłości, jakiego ich pociechy potrzebują, aby wyrosnąć na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Opisywane przez autorów metody wychowawcze są rozwijane i stosowane od ponad trzydziestu lat. Wnioski pochodzą z dwóch bezpośrednich źródeł, jakimi są doświadczenia zebrane podczas wychowywania piątki własnych pociech oraz badania kliniczne, które były prowadzone, pomagając dzieciom, nastolatkom i dorosłym w ramach ich praktyki zawodowej. Obowiązkowa lektura każdego rodzica, który chce mądrze wychować swoje dziecko.Zadajesz sobie pytanie czy jesteś dobrym i spełnionym rodzicem? Czy aby twoje dzieci otrzymują od Ciebie wystarczającą dozę miłości? SMART LOVE udziela odpowiedzi i dostarcza praktycznych wskazówek. To niezastąpione narzędzie w walce o dobry stan emocjonalny Naszych dzieci. Książka zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą rodzicom obdarować swoje dzieci dokładnie takim rodzajem miłości, jakiego ich pociechy potrzebują, aby wyrosnąć na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Opisywane przez autorów metody wychowawcze są rozwijane i stosowane od ponad trzydziestu lat. Wnioski pochodzą z dwóch bezpośrednich źródeł, jakimi są doświadczenia zebrane podczas wychowywania piątki własnych pociech oraz badania kliniczne, które były prowadzone, pomagając dzieciom, nastolatkom i dorosłym w ramach ich praktyki zawodowej. Obowiązkowa lektura każdego rodzica, który chce mądrze wychować swoje dziecko.
Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli górą nad swymi zamorskimi sąsiadami. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw było zdobycie miasta sławnego ze zjazdów skandynawskich władców i z przechowywania relikwii Krzyża Świętego – bogatego grodu Konungahela. Zastępy słowiańskie poprowadził wojowniczy Racibor, książę Pomorza, a zleceniodawcą wyprawy był władca Polski, Bolesław III Krzywousty. Dlaczego Krzywousty wysłał za morze armię liczącą kilkaset okrętów i prawie 30 tysięcy ludzi? Na kim chciał wywrzeć wrażenie taką manifestacją siły? Z odpowiedzi na te pytania wyłoni się obraz wieloaspektowej polityki Bolesława III, którą w sposób zaborczy i mocarstwowy prowadził przez całe swoje panowanie. Książka Artura Szrejtera jest pierwszym monograficznym opracowaniem wojny konungahelskiej. W sposób przystępny, a jednocześnie rzetelny i szczegółowy – ukazuje jej przyczyny, przebieg i konsekwencje. Wielka wyprawa księcia Racibora jest pierwszą książką z serii Wojny wikingów i Słowian. Kolejny tom nosi tytuł Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku.
Marek Trela przez prawie czterdzieści lat pracy w państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim najpierw otaczał opieką weterynaryjną takie końskie sławy czystej krwi arabskiej, jak Bandola, Parma, Etruria czy Eukaliptus, a następnie wyhodował blisko tysiąc koni, w tym wiele czempionów, spośród których wyjątkową legendą cieszy się klacz Pianissima – najbardziej utytułowana przedstawicielka swojej rasy w dziejach, dla której „Mazurek Dąbrowskiego” grały orkiestry na trzech kontynentach; tak bliska ideału, że uznano ją za nowy wzorzec doskonałości konia arabskiego na świecie. Taki sukces jest marzeniem każdego hodowcy z powołania, ale… Marek Trela został nim przez przypadek. A raczej z woli dyrektora Andrzeja Krzyształowicza, który wybrał go na swojego następcę. Jaka była droga od młodzieńczych marzeń o jeździeckich laurach na olimpiadzie do wyhodowania legendy, dowiedzą się Państwo z tej książki, bogato ilustrowanej pracami światowej sławy fotografika Stuarta Vesty, a także niepublikowanymi wcześniej dokumentami oraz zdjęciami z domowych zbiorów.
Zapraszamy do jedynej w swoim rodzaju, szczerej do bólu rozmowy Stalina z Hitlerem. Mesdames et Messieurs, drodzy przyjaciele, za chwilę pojawią się przed wami nasi niezwykli honorowi goście. Niegdyś przyjaciele, później śmiertelni wrogowie, obaj stworzyli na swój własny sposób ziemskie inferno dla milionów. Ucząc się wzajemnie od siebie, uśmiercili więcej ludzi, niż zginęło na frontach wszystkich wojen razem wziętych. Za życia nigdy się nie spotkali, teraz dochodzi do tego po raz pierwszy. W tym sensie to historyczna chwila. Obaj są obecnie naszymi wysokimi funkcjonariuszami. Stoją na czele dwóch specjalnie dla nich utworzonych departamentów Połowu Dusz. Logo pierwszego to Swastyka, logo drugiego – Sierp i Młot. Voila! Oto oni! Autor bezbłędnie rozlicza dyktatorów i jednocześnie uchyla rąbka tajemnicy z ich wspólnej rywalizacji. Mimo groteski autor pokazuje znajomość faktów historycznych, które układają się w przerażająca całość. Uzmysławia jak mało brakowało, by połączyli siły i wtedy świat wyglądałby zupełnie inaczej. Do rozmowy zaproszeni są również wielcy dygnitarze nazistowscy i stalinowscy. Piekielną rozgrywkę Hitlera i Stalina czas zacząć.
Jest to książka o harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK i warszawskim powstańcu. Niedoszłym prawniku, dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu i varsavianiście. Wreszcie podróżniku, który jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. Jego reportaże i książki podróżnicze, programy radiowe i telewizyjne ukazywały się niegdyś w ogromnych ilościach. Michał Ogórek napisał we wspomnieniu, że przez wiele lat był przekonany, że Olgierd Budrewicz nie istnieje, że to musi być jakiś zbiorowy pseudonim, bowiem niemożliwe, żeby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie. Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z dalekiego świata. Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami innych: przyjaciół, znajomych, a czasem ludzi nim zafascynowanych, przez wspomnienia kolegów z piłkarskiego boiska podczas niemieckiej okupacji, z AK-owskiej podchorążówki i z Powstania, kolegów dziennikarzy i ludzi, o których pisał, wreszcie licznych przyjaciół i znajomych. Wyłania się z tych wspomnień postać człowieka szczęśliwego, ciekawego, twórczego, przyjaznego ludziom i na pewno niebanalnego. Zresztą przekonajcie się Państwo sami. Grzegorz Micuła Podróże Budrewicza były dla mnie zawsze wojażami gentlemana z W 80 dni dookoła Świata – wspomina Maciej Kuczyński, architekt, speleolog, polarnik, pisarz, wieloletni prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club – żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, służące nie „sprawdzaniu siebie”, nie „przemaganiu własnych słabości”. Tyle tylko, że balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga Olgierd zamienił na klimatyzowane boeingi. Maciej Kuczyński Ewa Budrewicz – córka Olgierda Budrewicza, anglistka, tłumaczka literatury pięknej i reportażowej.
Zbiór opowiadań science fiction i fantasy. Autor podejmuje klasyczne tematy fantastyki naukowej, takie jak kontakt z obcymi, podbój kosmosu czy II wojna światowa. Z kolei w opowiadaniach fantasy o rycerzu Tevatcie i mikropowieści "Pieśni Almanhour" buduje rzeczywistość fikcyjnej krainy Śródmorze. Jarosław Zieliński - debiutował dwadzieścia lat temu (opowiadaniem "Rycerz, krew i kruk na ostrzu miecza" na łamach pisma "Voyager"), ale później większość swoich utworów fantastycznych umieszczał w sieci. W pierwszej połowie lat 90. działał w literackiej grupie Klub Tfurcuf, skupiającej wielu znanych, wielokrotnie nagradzanych pisarzy mi.in. Jarosława Grzędowicza, Jacka Komudę, Jacka Piekarę czy Andrzeja Pilipiuka. Był redaktorem wydawanego przez KF fanzinu "Fantom". Był także księgarzem, wydawcą, poetą, autorem podręczników do informatyki i tekstów politologicznych. Za tomik "Słowa i linie" (2012) otrzymał Nagrodę im. księdza Jana Twardowskiego.
Gdy każdy wybór oznacza czyjąś śmierć… Koniec II wojny światowej nie dla wszystkich oznaczał koniec walki. Partyzantom, którzy nie złożyli broni przyszło zmierzyć się z nowym okupantem i jego zwolennikami. Nie rezygnowali, choć mieli świadomość, że ich przyszłość, to śmierć w bitwie lub z rąk agentów bezpieki w celach. Lato 1945 roku. W okolicach Przemyśla oddział majora Kosy zbrojnie przeciwstawia się nowemu ustrojowi. Zadanie rozprawienia się z partyzantami otrzymuje kapitan Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Lesław Wolski. Ambitny kabewiak nie cofnie się przed niczym by dopaść osławionego bandytę. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dobry ubek”, w której zmierzą się dwaj godni siebie przeciwnicy. Jednak najważniejszą rolę w tej walce odegra mężczyzna o pseudonimie „Trup”. Powieść "Dobry ubek" to druga po "Piekło odzyskane" część cyklu "Niezłomni", opisujący historie ludzi żyjących w powojennej rzeczywistości. Zagubionych i niepewnych przyszłości, wciąż przeżywających wojenną traumę, różnie pojmujących pojęcia patriotyzmu i wolności, jednak z żelazną konsekwencją dążących do osiągnięcia wytyczonych celów.
Wszyscy twierdzą, że najwyższą wartością dla człowieka jest zdrowie. Towarzyszy temu przekonanie, że dbać o nie należy tylko wówczas, gdy pojawi się choroba, której leczeniem powinien zająć się lekarz. Zastanówmy się jednak nad tym, kogo lekarz leczy – zdrowego czy chorego? Jak sama nazwa wskazuje, lekarz zajmuje się leczeniem osób chorych. Kto więc powinien zadbać o nas, gdy jesteśmy zdrowi? Pytanie to, wbrew pozorom, nie ma charakteru retorycznego. O swoje zdrowie powinniśmy zadbać sami. Nie bójmy się ponosić za nie odpowiedzialności! Niestety, większość ludzi nie wie, jakie działania należy podjąć, by zatroszczyć się o zdrowie. Potrzebny jest do tego odpowiedni zasób wiedzy, który można zdobyć, czytając tę książkę. Uzyskaną wiedzę czytelnik powinien wykorzystywać w codziennej profilaktyce, której celem będzie utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz dalsza jego ochrona. "Pisząc tę książkę, starałem się terminologię medyczną zastąpić słowami zrozumiałymi dla każdego, jednak niektóre nazwy nie mają swojego odpowiednika w codziennym języku. Mam nadzieję, że zagadnienia poruszane w tej książce będą dla Państwa interesujące, ponieważ przedstawiam je w nietypowy sposób, inny niż autorzy podręczników akademickich i literatury popularnonaukowej". autor
Sławę achajskich królów śpiewaj, bogini, którzy zburzyli spiżowe mury Troi i nieprzebrane narody przywiedli do zguby. Śpiewaj im pieśń żałobną, bo oto na nich teraz przychodzi zagłada. Złoty wiek mykeńskiego imperium chyli się ku końcowi. Bohaterowie spod Troi albo dawno nie żyją, albo stali się gnuśni i zapijaczeni. W całej Helladzie panuje głód, wieloletnia susza wyniszcza plony, niewolnicy podnoszą głowy spod jarzma. Tymczasem w górach północy rośnie nowa potęga. Temenos, Kresfontes i Arystodem, spadkobiercy Heraklesa, jednoczą plemiona Dorów, aby powieść je przeciwko bogatym miastom Peloponezu. W obliczu niebezpieczeństwa Odyseusz bierze na siebie zadanie zjednoczenia Achajów, jednak jego legendarna przebiegłość może nie wystarczyć. Bogowie postanowili powiązać losy ginącego świata z dziećmi Agamemnona: Orestesem i Ifigenią. Pod bezlitosnym okiem Boga Słońca zaczyna się gra, w której pionkami są żal, namiętność i szał. Ale to nie gra o tron. Stawka jest o wiele wyższa. "Bóg Morze stworzył Achajów, żeby wojowali. Greg Gajek napisał »Powrót królów«, żeby przypomnieć o ich chwale. Znani i mniej znani bohaterowie Homera wracają, żeby po dekadzie od zakończenia wojny trojańskiej upomnieć się o swoją spuściznę: zemstę, królestwo lub nieśmiertelną sławę. Gajek bez kompleksów wkracza w dziedzinę powieści historycznej, z rozmachem kreśląc antyczny fresk, ożywiając jakże barwnych bohaterów i epokę, jej smaki, kształty i barwy. Debiut bardziej niż udany". Michał Cetnarowski, redaktor prozy polskiej w Nowej Fantastyce "Greg Gajek zabiera nas w fascynującą podróż do Hellady czasów mitycznych, opisanej finezyjnym, przebogatym stylem, z rozmachem porównywalnym do »Troi« Davida Gemmella. Oprócz zapierającej dech panoramy dziejów i obyczajów, mamy też galerię pełnokrwistych i na pewno nie posągowych postaci, których sukcesy i porażki prawdziwie wzruszają. Zwłaszcza Orestes i jego wierny druh kochają na zabój i zabijają z miłości, my zaś śledzimy ich poczynania z dreszczem podziwu, zazdrości, ale także i lęku". Witold Jabłoński, autor powieści "Słowo i miecz"
GROSSDEUTSCHLAND – elitarna jednostka Wehrmachtu, która z pułku wartowniczego rozrosłą się pod koniec wojny do korpusu pancernego. Brała udział w niemal wszystkich ważniejszych bitwach na froncie wschodni i odgrywała nich zawsze pierwszoplanową rolę. Stanowiła niezwykle skuteczną „straż pożarną” wykorzystywaną przez dowództwo niemieckie w kryzysowych sytuacjach. Była niezwykle rozbudowaną formacją, co doskonale opisał Helmuth Spaeter, długoletni dowódca jej batalionu rozpoznawczego. Autor opisuje dokładnie działania i organizację zaplecza tej jednostki, które odgrywało niebagatelne znaczenie w utrzymaniu jej sprawności bojowej, pomimo ponoszenia ogromnych strat. Żołnierze GROSSDEUTSCHLAND byli świadkami niemal wszystkich przełomowych wydarzeń w historii III Rzeszy, włącznie z zamachem na Hitlera w 1944 roku, gdyż wtedy pełnili służbę wartowniczą katerze głównej führera i przyczynili się do stłumienia puczu w Berlinie. Z niewielką przesadą można powiedzieć, że historia tej jednostki jest odzwierciedleniem czasów wzrostu i upadku potęgi militarnej reżimu hitlerowskiego. Helmuth Spaeter (1918-1999), żołnierz i autor niemiecki.