Menu

Grupa BRM

Grupa BRM
Ach, te Mazury! Co przychodzi Wam na myśl, gdy ktoś mówi, że jedzie na Mazury? Zazwyczaj są to jeziora, porty, przystanie, tawerny. O Mazurach często mówi się w kontekście żeglowania i uprawiania przeróżnych sportów wodnych. W książkach Agnieszki Żelazko przeczytacie o tych mniej znanych Mazurach. Jakich? Bardziej spokojnych, zielonych, a czasem dzikich i wyludnionych. Autorka pokaże Wam małe zatoczki, urocze porty, doliny rzek pełne dzikiego ptactwa. Zabierze Was do miejsc historycznych, przedstawi piękną architekturę. W III części „Mazursko” przeczytacie o nieprzebranych lasach, ścieżkach edukacyjnych, trasach rowerowych, wykopaliskach archeologicznych, a nawet o pewnej mazurskiej piramidzie, pod którą są ponoć tajemnicze korytarze oraz skarby. W książce znajdziecie również historie niezwykłych osób, które robią na Mazurach ciekawe rzeczy: prowadzą obiekty turystyczne, organizują wydarzenia kulturalne lub rozwojowe, karmią pysznościami, dokumentują zabytki albo... zatrzymują tę piękną krainę w magicznych kadrach. W III części Mazursko przeczytacie o następujących miejscach: Mikołajki – Stare Sady – Notyst Wielki – Lipowo – Piersławek i Izba Pamięci Ernsta Wiecherta – Galindia – Bobrówko – Karwica – Krzyże – Wiartel – Pisz – Jabłoń – Jezioro Śniardwy – Zdory – Ublik – Rydzewo – Piękna Góra – Łabędzi Szlak – Mamerki i Bursztynowa Komnata – Budry – Młyn Kulturalny w Budrach – Lasy Skaliskie – Zabrost Wielki – Piramida w Rapie – Banie Mazurskie – Ełk. Agnieszka Żelazko Dziennikarka, fotografka, autorka ponad 10 książek (jedna z nich była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus). Inicjatorka projektu LAS RAZ realizowanego na Mazurach. Pochodzi z Rzeszowa, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na tej samej uczelni skończyła również dwuletnie Studium Literacko- -Artystyczne nazywane pierwszą w Polsce szkołą pisarzy. Przez kilkanaście lat mieszkała w Warszawie, wreszcie wylądowała na Mazurach. To tutaj lubi przebywać, pracować, pisać, fotografować. Śmieje się, że ciągnie ją coraz bardziej na północ Polski. Jest pasjonatką pysznej kuchni. Kontakt z naturą jest dla niej bardzo ważny, dlatego najchętniej przebywa w mazurskim lesie lub nad jeziorem.
56 przepisów na proste, ale pomysłowe dania przygotowane z polskich produktów i regionalnych składników: warzyw, owoców, miodu, jaj, mięs oraz ryb łowionych w mazurskich jeziorach
Pierwsza część cyklu Mazursko to nietypowy przewodnik po Mazurach jakich nie znacie. Autorka skupia się nie tylko na żeglarstwie i innych sportach wodnych, z których znane są Mazury. Zabiera czytelnika na mikro wycieczki po niewielkich wioskach, dzikich plażach, zatoczkach oraz lasach. Pokazuje rezerwaty, pomniki przyrody, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i spacerowe. Pisze też o Leśniczówce Pranie (w której mieści się muzeum K.I. Gałczyńskiego) oraz Ogródku, w którym żył i tworzył Michał Kajka. Przedstawia ciekawe historie ludzi, którzy realizują na Mazurach swoje pasje: latają na motolotni, rzeźbią, wytwarzają naturalne świece i kosmetyki, prowadzą urocze obiekty turystyczne. To książka dla każdego, kto chciałby poznać Mazury z innej strony. To książka dla tych, którzy lubią czasem zboczyć z utartego szlaku.