Książka ta skierowana jest przede wszystkim do hodowców ryb akwariowych, lekarzy weterynarii specjalizujących się w dziedzinie ichtiopatologii oraz wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu nauki o chorobach ryb.
Pisząc tę książkę chciałem służyć pomocą zarówno początkującym, jak i doświadczonym miłośnikom ryb akwariowych.
Na podstawie własnych badań mogę stwierdzić, że najczęstszymi przyczynami zaburzeń w hodowli ryb akwariowych są nieodpowiednie właściwości fizykochemiczne wody, w której są one hodowane, obecność w niej substancji toksycznych oraz niewłaściwy skład pokarmu. Rzadziej obserwuje się u ryb akwariowych objawy chorobowe i śniecią spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą czy inwazją pasożytniczą.
Nieodpowiednie czynniki środowiska i żywienia powodują osłabienie kondycji i obniżenie odporności ryb, utratę zdolności do rozrodu oraz często doprowadzają do ich śmierci. Choroby niezakaźne mogą występować równocześnie z chorobami zakaźnymi. Na podstawie własnych praktycznych doświadczeń oraz wiedzy licznych badaczy chorób ryb akwariowych, w oferowanej Państwu książce opisałem najważniejsze problemy z zakresu patologii tropikalnych śródlądowych i morskich ryb akwariowych.
W rozdziale 17 opisane zostały zasady leczenia oraz działanie najbardziej znanych leków, bez uwzględnienia zmieniających się regulacji prawnych w zakresie ich obrotu i stosowania. Przed użyciem tych leków należy zapoznać się z aktualnymi przepisami w tym zakresie.
Jerzy Antychowicz