Menu

Maria Hawranek

Maria Hawranek urodzona w 1987 roku, jest niezależną reporterką i dziennikarką. Ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Swoją pracę realizuje z Polski, ale także z Ameryki Łacińskiej. Współpracuje z wieloma magazynami, m.in. „Wysokie obcasy”, „National Geographic”, „Duży Format”, „Przekrój”. Jest współautorką popularnego bloga Intoamericas.com, w którym dzieli się wiedzą i doświadczeniem, zdobytym w trakcie licznych podróży. Zakochana w Ameryce Łacińskiej oraz przyrodzie, z ogromną radością pisze o swojej ogromnej pasji.

Maria Hawranek – blog i reporterska działalność

W roku 2016 Maria Hawranek razem z Szymonem Opryszkiem wydali książkę „Tańczymy już tylko w Zaduszki”, która od razu zawitała na liście bestsellerów. Jest to zbiór reportaży prezentujących codzienność mniej znaną i spopularyzowaną Ameryki Łacińskiej. To portret miejsc i ludzi, żyjących na uboczu, którzy często funkcjonują z dala od współczesnych unowocześnień. W 2018 roku podróżnicy wydali kolejną opowieść reporterską „Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju”, która przedstawia niezwykły eksperyment społeczny oraz prezentuje otwarte pytania do każdego wizjonera i jednostek, które próbują stworzyć nowy, lepszy świat.

Wyróżnienia za działalność

W roku 2014 podróżnicy otrzymali nagrodę Blog Roku w kategorii Podróże, w ramach działalności bloga, natomiast rok później zostali nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej. W 2019 roku otrzymali także wyróżnienie: Najlepsze Publikacje Turystyczne 2019 w kategorii Książka Reportażowa, za powieść „Tańczymy już tylko w Zaduszki”.
„Urugwajczycy kochają długie weekendy tak samo jak wolność” – mówi o rodakach José Mujica, były prezydent i najskromniejszy celebryta świata, który do pracy jeździł 20-letnim garbusem, a lwią część pensji oddawał na cele charytatywne. Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy uczeń dostaje od państwa laptop, emeryt – tablet, a imigrant i uchodźca, nawet były więzień Guantanamo – szansę na nowe życie. „Wyhoduj sobie wolność” to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat. „Urugwaj jest jak mały tajemny skarb. Gdy się go odkrywa, człowiek chciałby zazdrośnie zachować jak najwięcej dla siebie. Ale Maria Hawranek i Szymon Opryszek dzielą się swoim znaleziskiem, więc niepokoję się o losy Urugwaju. Bo co jeśli wszyscy postępowcy, antyklerykałowie, zwolennicy małżeństw par jednopłciowych, palacze zioła oraz wszelkiej maści społecznicy, naprawiacze świata, „lewacy” i nie-całkiem-dopasowani, a także smakosze yerba mate i wielbiciele prawej stopy Luisa Suáreza ruszą masowo zaludniać tę świecką krainę-marzenie na antypodach? Piękna opowieść o małym kraju, który odważył się być sobą.” Artur Domosławski
„Nie ma jednego modelu szkoły, który pasowałby wszystkim dzieciom. Niby to takie oczywiste, a przecież wcale niełatwo jest znaleźć rozwiązanie skrojone na miarę naszych potrzeb. Maria Hawranek ze znawstwem i dociekliwością pokazuje morze możliwości czekających na tych, którzy mają ochotę ruszyć w podróż w poszukiwaniu wymarzonej szkoły”. JUSTYNA SUCHECKA – dziennikarka, autorka książki Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat Pierwszy praktyczny przewodnik dla rodziców, którzy mają dość Czujesz, że tradycyjny model szkoły nie wspiera dzieci w rozwoju tak, jak mógłby i powinien? Twoje dziecko ma dość nadmiaru sprawdzianów i prac domowych, a ty – roli jego nadzorcy? W poszukiwaniu szkół, do których chce się chodzić, Maria Hawranek, reporterka i mama, przejechała całą Polskę. W Warszawie, Gdańsku, Bielsku-Białej, Radowie Małym czy Słupi Wielkiej znalazła inspirujące miejsca i ludzi, którzy zarażają entuzjazmem i wcielają w życie inne pomysły na edukację. Sięgają do metod Marii Montessori czy Celestyna Freineta, rezygnują z ocen, prowadzą lekcje w przyrodzie i mają czas, by dbać o relacje. Wszystko po to, by uczniowie mieli szczęśliwe dzieciństwo, ale też odnaleźli się w dorosłym życiu. Oto pierwszy przewodnik, który pokazuje, jak w praktyce wyglądają przyjazne szkoły – prywatne, domowe i publiczne. W całej Polsce, dla każdego dziecka. „Książka Marii Hawranek tchnie autentyzmem, zaangażowaniem, pasją jej bohaterów, ale i fascynacją samej Autorki. Stwarza przestrzeń wyboru i stanowi realną pomoc dla rodziców, którzy mogą czuć się zdezorientowani, szukając dla swojego dziecka przyjaznej szkoły”. BOGUSŁAW ŚLIWERSKI – profesor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, były przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN Maria Hawranek – reporterka i podróżniczka. Pisze dla „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Tygodnika Powszechnego” i „Przekroju”. Współtwórczyni serwisu IntoAmericas.com. Współautorka książek Wyhoduj sobie wolność oraz Tańczymy już tylko w Zaduszki. Autorka wielu reportaży i wywiadów dotyczących edukacji. Mama Gucia.