Menu

Waris Dirie

Waris Dirie - pisarka, modelka i aktywistka pochodzenia somalijskiego. W wieku 5 lat została poddana procedurze rytualnego obrzezania. Jako nastolatka uciekła z domu, gdyż chciano ją wydać za dużo starszego od niej mężczyznę. Przebywała u rodziny w Mogadiszu. Następnie zamieszkała w Londynie, gdzie odkrył ją jeden z najsłynniejszych fotografów mody Terence Donovan. W wieku 20 lat rozpoczęła karierę modelki. W latach 1997-2003 była ambasadorką ONZ, walczącą przeciwko rytualnemu okaleczaniu kobiecych narządów płciowych w krajach Trzeciego Świata.

Najważniejsze wydarzenia z życia pisarki

W roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli i jej kariera nabrała tempa. Waris trafiła też do Polski i zamieszkała w Gdańsku. Obecnie jest pisarką i Prezesem Fundacji „Kwiat Pustyni”. W jej książkach znajdziemy wiele opisów z prywatnego życia.

Książki Waris Dirie „Kwiat pustyni” (ang. „Desert Flower” - 1998 r.), „Córka nomadów” (ang. „Desert Dawn” - 2002 r.), „Przełamać tabu (niem. „Schmerzenskinder”, ang. „Desert Children” - 2010 r.), „List do matki” (ang. „A letter to my mother” - 2007 r.), „SAFA. Nie okaleczajcie mnie” (niem. „Safa. Die Rettung der kleinen Wüstenblume” - 2013 r.), „Czarna kobieta, biały kraj” (2014 r.).

Książki Waris Dirie - dlaczego tak fascynują?

Wydarzenia z życia Waris Dirie, opisywane w książkach jej autorstwa, budzą zdumienie, że zdarzyły się się naprawdę. Bestsellerowa książka biograficzna „Kwiat pustyni”, okazała się sukcesem i doczekała się wydań na całym świecie. W 2009 roku odbyła się premiera filmowej adaptacji wspomnianej książki. Powodzenie tej propozycji czytelniczej skłoniło pisarkę Waris Dirie do wydania kolejnych książek inspirowanych jej życiem.

Jeśli pasjonują Cię przygody afrykańskich kobiet, poznaj powieść Skrzydła dla motyla, losy masajki mieszkającej w Berlinie. W reportażu Żar. Oddech Afryki znajdziesz natomiast dogłębną analizę kontynentalnej Afryki.
W języków nomadów Waris znaczy kwiat pustyni. Zakwita z rzadka i na krótko na piaskach, kiedy spadnie deszcz. Waris to także imię bohaterki tej opowieści. Jej kariera jest niewiarygodna i budzi zdumienie, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki, w wieku sześciu - została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała być wydana za mąż za starca, ale - zdesperowana - uciekła z domu. Jej wielka wędrówka przez pustynię do Mogadiszu, a następnie Londynu, skończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki, występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Od wieli lat walczy przeciwko okaleczaniu kobiet, za co została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych. Swą historię, o której długo z nikim nie mogła rozmawiać, opowiada w autobiografii "Kwiat pustyni".
Nowa książka autorki bestsellerowego "Kwiatu pustyni"! W kolejnej autobiograficznej książce Waris Dirie opowiada o swym pobycie w Wiedniu, w którym zamieszkała po nieudanej próbie powrotu do ojczyzny. Jak powstawał film, kręcony na podstawie jej „Kwiatu pustyni”? Co naprawdę przydarzyło się w Brukseli, gdzie przeżyła porwanie? W jaki sposób Waris wspiera mieszkanki Afryki, prowadząc swą fundację? Opowieść o odwadze i tęsknocie, wiele anegdot z prywatnego życia i refleksje na temat współczesnego świata i miejsca, jakie zajmują w nim kobiety, te biedne, wciąż poniżane i czekające na pomoc.
Mała Safa pochodzi ze skrajnie biednej rodziny w Dżibuti. Wychowana w slumsie, została wybrana do roli małej Waris Dirie w ekranizacji światowego bestselleru Kwiat pustyni. Dramatyczna scena brutalnego obrzezania dziewczynki doprowadza do łez ludzi w kinach na całym świecie. Ale tak naprawdę Safa nie została obrzezana. Waris Dirie jest więc tym bardziej przerażona, gdy dowiaduje się, że dziewczynka wkrótce ma być okaleczona. I robi wszystko, by uchronić ją przed straszliwym losem. Gdy Waris Dirie pierwszy raz spotyka małą Safę ze slumsu w Dżibuti, powracają bolesne wspomnienia z jej własnego dzieciństwa. Ale czuje też ulgę: dziewczynka, która ma zagrać w ekranizacji jej historii, Kwiecie pustyni, jest jeszcze nietknięta. Tym większe jest przerażenie Waris, gdy dowiaduje się, że rodzice dziewczynki honorarium za jej udział w filmie chcą przeznaczyć właśnie na obrzezanie córki. Dla Waris to oczywiste: trzeba dziewczynkę za wszelką cenę uchronić przed okaleczeniem. Zawiera z rodzicami umowę: jej fundacja Kwiat Pustyni zadba o to, by Safa otrzymała wykształcenie i będzie wspierać jej bardzo biedną rodzinę aż do uzyskania przez dziewczynkę pełnoletniości. Cztery lata po ukończeniu pracy nad filmem Waris odwiedza Safę i jej rodzinę w Dżibuti i stwierdza, że mimo umowy Safie nadal grozi poważne niebezpieczeństwo. Po licznych bojach z jej rodziną i wielu perypetiach w Dżibuti i Europie Waris i jej zespół znajdują sposób, by uratować nie tylko Safę, lecz także tysiące innych niewinnych afrykańskich dziewczynek.
Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W tej książce opowiada o swojej nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem. Krytycznie przygląda się sytuacji panującej w Afryce. Nie szczędzi ostrych słów na temat bogactwa klasy panującej i nędzy zwykłych ludzi, wszechpanującej korupcji i bezsensu tzw. pomocy z Zachodu. Znajdziemy tu także wiele opisów z prywatnego życia autorki, dotyczących jej mieszkania w Polsce, narodzin syna Leona czy też premiery filmu `Kwiat pustyni` podczas festiwalu w Wenecji.