Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Borys Jelcyn Studium politycznego upadku

Borys Jelcyn Studium politycznego upadku

118,78

 

[...] Kim tak naprawdę był Borys Jelcyn - wskazującym nowe horyzonty, nie do końca rozumianym wizjonerem czy tylko politycznym karierowiczem, który poprzez dekompozycję i negację ZSRS pragnął zaistnieć na scenie politycznej; kreatorem wydarzeń, rewolucjonistą realizującym własne wizje czy konformistą płynącym z nurtem dziejów; naiwnym idealistą czy wyrachowanym graczem; pewnym siebie, "władczym carem" czy pełnym kompleksów aparatczykiem z prowincji; chorym człowiekiem z problemami alkoholowymi czy dynamicznym politykiem bezwzględnie prącym do władzy; reformatorem czy burzycielem; motorem zmian czy ich hamulcem? Istnieje pokusa, aby opisać Jelcyna za pomocą jakiegoś prostego klucza, dwubiegunowego schematu. Jeśli przyjrzeć się faktom z jego politycznego życia, sprawa się jednak nader komplikuje. Prawdopodobnie wszystkie kontrastowe oceny są prawdziwe. Jelcyn był człowiekiem skomplikowanym, rozdartym wewnętrznie sprzecznościami. Co więcej, w jego przypadku można mówić o kilku jego zupełnie różnych wcieleniach.

(fragment Wprowadzenia)

Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy
Oprawa miękka

ISBN: 9788364103971

Liczba stron: 604

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 179,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...