Menu

Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy

Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy
Tom XVIII. Materiały konferencyjne V Międzynarodowego Kongresu Naukowego Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, który odbył się w dniach 29 września - 1 października 2021 r. w Białymstoku. Tom XVIII zawiera teksty z zakresu historii, historii sztuki i konserwatorstwa.
W 2018 r. autorzy niniejszego opracowania rozpoczęli na zlecenie Instytutu POLONIKA badania nad wybranymi zasobami polskiego dziedzictwa artystycznego w Gruzji. Jednym z głównych działań była dokumentacja twórczości i docelowo napisanie monografii architekta Aleksandra Szymkiewicza, który - choć urodzony i wykształcony w Petersburgu - w większości opracowań, tak gruzińskich, jak i polskich, uznawany jest za Polaka. Przeprowadzone przez nasz zespół badania i kwerendy archiwalne (podczas trzech wyjazdów roboczych do Gruzji) ujawniły znaczny zasób materiałów nieuwzględnionych w dotychczasowych publikacjach. [...] Planowane były dalsze szerokie kwerendy w zasobach archiwów rosyjskich. Niestety pandemia, a następnie atak Rosji na Ukrainę uniemożliwiły realizację tych zamierzeń. Uznaliśmy jednak, że warto opublikować częściowe wyniki badań w formie swego rodzaju szkicu do biografii Szymkiewicza, choćby z tego względu, że ostatnio pojawiają się kolejne poświęcone mu opracowania niepozbawione błędów i przekłamań. (fragment Wstępu)
Tom XVI. Materiały konferencyjne V Międzynarodowego Kongresu Naukowego Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, który odbył się w dniach 29 września - 1 października 2021 r. w Białymstoku. Tom XVI zawiera teksty z zakresu historii, historii sztuki i konserwatorstwa.
[...] Regulamin wojskowy Adama Weyde z 1698 roku jest istotny nie tylko z punktu widzenia wojskowości rosyjskiej. Było to bowiem dzieło, które prezentowało najnowsze, wprowadzane pod koniec XVII stulecia w Europie rozwiązania szkoleniowe, organizacyjne i taktyczne. Całkiem śmiało można pokusić się o konstatację, że gdyby regulamin Weydego został wydany drukiem i przetłumaczony na język niemiecki lub francuski, miałby szanse stać się kluczowym traktatem dla rozwoju powszechnej myśli wojskowej XVIII w.  (fragment Wstępu)