Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Działania wojenne w rejonie Biskupca w sierpniu 1914 roku

Tomasz Duchnowski

Działania wojenne w rejonie Biskupca w sierpniu 1914 roku

34,41

 

"Przedstawieniem walk w południowo-wschodniej części Warmii na początku I wojny światowej zajmowali się liczni historycy niemieccy i rosyjscy, ale niewielu badaczy polskich. Wydarzenia te miały doniosłe znaczenie dla dalszego przebiegu działań frontowych i nie znalazły dotychczas w polskiej historiografii stosownego odzwierciedlenia. Dlatego z uznaniem trzeba odnotować podjęcie tegoż naukowego wyzwania przez Tomasz Marcina Duchnowskiego. [...] Autorowi udało się połączyć ze sobą dwa niezwykle ważne elementy – naukową rzetelność i przystępny dla odbiorcy opis wydarzeń. Poruszane w dziele zagadnienia dotyczą kroków podjętych przez stronę niemiecką i rosyjską na terenie Prus Wschodnich przed wybuchem I wojny światowej, charakterystyki wojskowo-geograficznej rejonu głównych walk na terenie Warmii i przebiegu działań wojennych w sierpniu 1914 roku oraz ukazują straty poniesione przez obie strony. [...] Dużo miejsca w swym opracowaniu dr Duchnowski poświęcił problemom towarzyszącym funkcjonowaniu armii. Zaliczył do nich przede wszystkim stosunek społeczeństw przeciwstawnych stron do wojska i rozwoju organizacyjnego jednostek wojskowych, problemy kwaterunkowe, potencjał ludzki i wynikające z niego możliwości mobilizacyjne oraz niedostatki w uzbrojeniu i wyposażeniu żołnierzy. Wyeksponował zaangażowanie i determinację żołnierską oraz wkład w wysiłek zbrojny. [...] Opracowanie wyróżnia się wartościami poznawczymi, wzbogaca również naszą wiedzę o ważnych i kontrowersyjnych problemach XX wieku, w tym łączących się z dziejami narodu polskiego". (prof. dr hab. Józef Smoliński)

Katedra Wydawnictwo Naukowe
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-08-21

ISBN: 978-83-651-5591-7

Liczba stron: 594

Format: 16.6x18.6

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...