Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Gąszcz srebrnych liści Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta

Gąszcz srebrnych liści Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta

31,50

 

Wyróżniającą cechą recenzowanego zbioru jest jego różnorodność - zarówno pod względem wieku, naukowego dorobku, jak i doświadczenia autorów. Spotkało się tutaj bowiem parę pokoleń badaczy i fascynatów twórczości Zbigniewa Herberta z największych ośrodków akademickich w Polsce, a nawet z niemieckiej Tybingi. Obok uznanych sław w dziedzinie herbertologii w książce prezentują swoje teksty doktoranci i debiutanci naukowi. Nie może więc dziwić zróżnicowany dobór materiałów, a zwłaszcza procedur analitycznych oraz sposobów interpretowania wierszy, prozy poetyckiej, jak również rękopisów czy osobistej korespondencji twórcy Pana Cogito. Mamy tu zarazem do czynienia z tradycyjną poetologią, rozpoznawaniem motywów i tematów albo sekretnych stron biografii niezwykle aktywnego na wielu polach pisarza-podróżnika.

Przeważa jednak orientacja hermeneutyczna Ricoeurowsko-Gadamerowska. inni preferują sztukę interpretacji w duchu Ericha Auerbacha lub nowocześniejsze techniki oferowane przez anlgoamerykańskie szkoły close-reading. W rezultacie otrzymujemy oryginalną mozaikę niekiedy świetnych i oryginalnych interpretacji nawet tych mniej znanych utworów Zbigniewa Herberta. Nie trzeba więc specjalnie przekonywać, że ten nowy zbiór interpretacji powinien się znaleźć na półkach bibliotecznych szerokiego grona czytelników zainteresowanych twórczością autora Labiryntu nad morzem.

Prof. dr hab. Stanisław Gawliński

JMR Trans-Atlantyk
Oprawa miękka

Liczba stron: 497

Format: 15.4x23.9

Cena detaliczna: 31,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...