Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Lekarz z Auschwitz

Szymon Nowak

Lekarz z Auschwitz

39,90 zł

2291

 

Jest styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawją się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, a obozowi SS-mani uwijają się jak mrówki w obawie przed Armią Czerwoną.

5 lutego Józef Bellert, lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka, wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo ekstremalnie trudnych warunków, niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny. Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.
Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów.

Józef Bellert – cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski.
Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa.

„Odznaczeń wojskowych nie posiadam, gdyż o nie nie dbałem, ani nie starałem się”.
„Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy lub palił w piecu”.


Fronda
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-661-7788-8

Liczba stron: 336

Format: 160x225mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Lekarz z Auschwitz - Szymon Nowak

Tomasz

Lekarz z Auschwitz

Józef Bellert - człowiek, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka. Z 4800 chorych, wyleczył 4400 pacjentów. Dla mnie ogromny autorytet. Lektura obowiązkowa dla każdego!
Weronika Lizak

Bardzo dobra

Idealna pozycja dla wszyrkich wszystkim pasjonatów historii, a szczególnie okresu II WŚ. "Lekarz z Auschwitz" to niezwykle poruszająca historia ludzi, których powinniśmy wspominać oddawać szacunek.
Marysia

"Lekarz z Auschwitz"

Książka przywracająca nadzieję w ludzkość. Pozycja "Lekarz z Auschwitz" to pozycja, która opowiada o działaniach Józefa Bellerta - polskiego lekarza, żołnierza I Brygady Legionów. 5 lutego 1945 roku przybył do Oświęcimia wraz z grupą innych lekarzy i pielęgniarek, by pomóc więźniom pozostałym w obozie, którzy nie byli w stanie ruszyć w marszu śmierci na zachód. Józef Bellert kierował szpitalem od 5.02.1945 do 01.10.1945 roku. W tym okresie zdołał ocalić życie 4400 więźniów! Gdy czytam pozycje o takich wspaniałych jednostkach jak Józef Bellert ciepło robi mi się na sercu i zyskuje nadzieję, że ciagle warto się starać, być dobrym człowiekiem, nieść pomoc i miłość. Polecam wszystkim serdecznie. Niełatwa, ale pokrzepiająca lektura!
Cena pakietu

89,80 zł

5391

Cena pakietu

89,80 zł

5285

Cena pakietu

89,80 zł

5285

Cena pakietu

89,80 zł

5285

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...