Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Libri Veritatis Atanazego Raczyńskiego / Von  Athanasius Raczyński Suplement /Supplement

Bearbeitung Kłudkiewicz Kamila

Libri Veritatis Atanazego Raczyńskiego / Von Athanasius Raczyński Suplement /Supplement

95,00

 

Zasadniczy trzon archiwum Raczyński pogrupował tematycznie, zszył, oprawił w 48 róz˙nej objętości tomów i nazwał „Libri Veritatis”. Zachowało się 46 z nich. Zostały one opracowane przez Wojciecha Suchockiego i opublikowane w latach 2017–2018 w dwóch tomach. Niniejszy tom zatytułowany Libri Veritatis. Suplement stanowi dopełnienie i uzupełnienie właściwych Ksiąg Prawdy. To, co odróz˙nia od nich niniejszy Suplement, to decyzja samego Raczyńskiego o niewła?czeniu do archiwum prezentowanych dokumentów. Jak słusznie zauwaz˙yła Anna Tomczak, wybrane przez Atanazego Raczyńskiego materiały, złoz˙one we właściwe Libri Veritatis, jako zespół nie sa? neutralnym i obiektywnym świadectwem historycznym. Odzwierciedlaja? wizję przeszłości autorstwa kolekcjonera4. Publikowany w niniejszym tomie materiał otwiera równiez˙ pole do analiz. Dlaczego tych dokumentów (zwłaszcza odnosza?cych się do konkretnych zamówień) kolekcjoner nie wła?czył do swojego wyja?tkowego archiwum? Czy odnosza? się do dzieł – według Raczyńskiego – mniej waz˙nych w jego kolekcji? Czy dotycza? aspektów mniej istotnych dla Atanazego – znawcy sztuki, badacza, wreszcie historyka sztuki z połowy XIX w.? To tylko kilka pytań o charakter relacji między dokumentacja? wyodrębniona? przez Atanazego Raczyńskiego a pozostałymi dokumentami, równie skrupulatnie zbieranymi, ale nie umieszczonymi razem z kolekcja? dzieł sztuki w berlińskiej Galerii.

Wydawnictwo Naukowe UAM
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-232-3588-0

Liczba stron: 1128

Format: 17.5x24.5cm

Cena detaliczna: 95,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...