Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Niezbędnik typograficzny czyli o akapitach w kilku paragrafach

Cyrus Highsmith

Niezbędnik typograficzny czyli o akapitach w kilku paragrafach

7.5

(42 ocen) wspólnie z

29,00

 

Książka tłumaczy mechanizm rządzący składem akapitu oraz wyjaśnia, na czym polega proces czytania złożonego tekstu. Autor tłumaczy zależności poszczególnych białych przestrzeni w tekście – od świateł wewnątrz liter, poprzez światła międzyliterowe i międzywyrazowe, po międzywierszowe. Podpowiada, jak należy ustawić wartości typograficzne w akapicie, by uzyskać najlepsze rozwiązanie. Według wybitnego typografa i projektanta pism Matthew Cartera, „nie ma nic takiego, co trzeba rozumieć w składzie pism, czego nie byłoby w tej książce. Autor w sposób klarowny, za pomocą zrozumiałych rysunków i prostego języka, […] tłumaczy elementy typograficzne form i przestrzeni tworzących litery, słowa, wiersze i akapity”.

Książka jest adresowana do uczniów i studentów poznających podstawy typografii. Paul Shaw, projektant pism i nauczyciel w Parsons The New School for Design, tak pisze o książce: „Czytanie Niezbędnika typograficznego jest jak rozmowa z mistrzem, a nie słuchanie wykładu nauczyciela. Ton, w jakim jest napisana, opracowanie graficzne oraz treść spodoba się z pewnością zarówno studentom, jak i nauczycielom typografii”.

Autor książki jest projektantem krojów pism i typografem współpracującym od 1997 roku z Font Bureau, pedagogiem Rhode Island School of Design w Providence. Brytyjski magazyn „Eye” określił ­Highsmitha jako „jedną z naprawdę niepowtarzalnych nowych postaci na amerykańskiej scenie projektowania pism”.

2+3D
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-935-9756-7

Liczba stron: 102

Format: 215x140mm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...