Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polityka pamięci i kształtowanie tożsamości politycznej w czasie tranzycji postautorytarnej Analiza porównawcza. Tom 2

Marszałek-Kawa Joanna, Ratke-Majewska Anna, Wawrzyński Patryk

Polityka pamięci i kształtowanie tożsamości politycznej w czasie tranzycji postautorytarnej Analiza porównawcza. Tom 2

 

Przeszłość ma znaczenie. Przeszłość czyni nas tym, kim jesteśmy. Historia uczy nas, które działania prowadzą do sukcesu, a które skutkują porażką. Opowiada, co było wielkim triumfem, a co tragiczną klęską. Przeszłość porządkuje naszą rzeczywistość. Bez jej interpretacji bylibyśmy zagubieni w złożonym świecie. Politycy już dawno dostrzegli potęgę przeszłości jako narzędzia w walce o władzę. Zauważyli, że pozwala ona kontrolować zachowania obywateli i kształtować ich decyzje. Panowanie nad interpretacjami przeszłości czyni możliwym decydowanie o kształcie tożsamości społeczeństwa. Opowieści pamięci mogą mobilizować obywateli do buntu i oporu, lecz mogą też czynić ich pokornymi trybami państwowej maszyny. Mogą podważać istniejący porządek, lecz mogą też go legitymizować i wyjaśniać, jak historia wykorzystywana jest w czasie demokratyzacji, gdy przeszłość oddzielana jest od teraźniejszości grubą kreską.

Znaczenie przeszłości jako zasobu politycznego stało się motywacją dla naszych badań. Ich rezultatem jest książka „Polityka pamięci…”, która opowiada, w jaki sposób historia staje się narzędziem budowania nowego porządku demokratycznego. Rozbudowana analiza porównaw- cza sześciu odmiennych przypadków – Chile, Estonii, Gruzji, Hiszpanii, Polski i Południowej Afryki – pozwoliła stworzyć interesujący wykład o roli opowieści pamięci w czasie transformacji politycznej. Monografia porządkuje wiedzę o polityce historycznej oraz wyjaśnia jej cechy, zadania i funkcje. Doskonale napisane rozdziały prezentują związki między opowieściami pamięci, tożsamością społeczeństwa i wyzwaniami tranzycji. Książka precyzyjnie omawia liczne relacje między interpretacjami przeszłości a wizją nowego obywatela promowaną przez demokratyczne elity. Jest ona doskonałą lekturą dla każdego Czytelnika, który chciałby lepiej zrozumieć politykę historyczną, demokratyzację i rolę pamięci w życiu współczesnych społeczeństw.

Publikacja jest rezultatem trwających trzy lata badań, realizowanych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy wsparciu Narodowego Centrum Nauki. W efekcie specjalistyczna wiedza i dane zgromadzone w czasie wizyt roboczych w badanych państwach wykorzystane zostały do napisania przystępnej lektury, która wyjaśnia związki polityki historycznej ze skutecznością demokratyzacji.

Difin
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-808-5209-9

Liczba stron: 167

Cena katalogowa: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...